Darmowa dostawa

ZAPALENIE SKÓRY

ALLERGIKA® -  Zestaw do kąpieli ALLERGIKA® - Zestaw do kąpieli
Cena:

120,50 zł

Cena regularna: 141,80 zł

Najniższa cena: 141,80 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • nowość
Swędząca skóra głowy Swędząca skóra głowy
Cena:

129,00 zł

Cena regularna: 151,80 zł

Najniższa cena: 151,80 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Duoterapia Duoterapia
Cena:

139,00 zł

Cena regularna: 173,80 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
ALLERGIKA® - Krem na powieki MED ALLERGIKA® - Krem na powieki MED
Cena:

71,30 zł

Cena regularna: 83,90 zł

Najniższa cena: 83,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive
Cena:

72,20 zł

Cena regularna: 84,90 zł

Najniższa cena: 84,90 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Zapalenie skóry – charakterystyka

Zapaleniem skóry nazywamy różnego rodzaju zmiany pojawiające się na skórze, które mogą być objawem zarówno choroby samej skóry, jak i schorzeń związanych z innymi częściami ciała. Dolegliwościami najpowszechniej kojarzonymi ze stanem zapalnym skóry są AZS (atopowe zapalenie skóry) oraz wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry).

Zapalenie skóry – co to jest?

Zapalenie skóry to nie jedna choroba, ale objaw pojawiający się skórze w przebiegu różnych schorzeń. Określenia tego raczej nie używa się jednak przy okazji zmian związanych z chorobami zakaźnymi skóry takimi jak ospa czy różyczka. Jest też mało prawdopodobne, by ktoś mówił o zapaleniu skóry w kontekście pojedynczych zmian na skórze, drobnej wysypki, bąbli czy krost.

Przez zapalenie skóry najczęściej rozumiemy stan, który jest poważniejszy, w którym różne zmiany skórne pojawiają się równocześnie lub następują kolejno po sobie. Często w toku bardziej szczegółowych badań okazuje się, że stan zapalny rozwija się w całym organizmie.

Jak wygląda stan zapalny skóry? 

 

Za najbardziej typowe dla zapalenia skóry można uznać objawy towarzyszące chorobom takim jak atopowe zapalenie skóry (AZS, wyprysk atopowy) oraz kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy).

U osób, które borykają się z tymi schorzeniami, mogą wystąpić następujące symptomy:

  • wysypka,
  • intensywny świąd,
  • suchość skóry,
  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • rumień,
  • grudki i krosty, które z czasem zaczynają się wypełniać płynem surowiczym;
  • pęcherze, sączące się ranki i nadżerki;
  • suche, łuszczące się grudki;
  • lichenizacja skóry;
  • strupy o żółtym zabarwieniu, które pojawiają się, jeśli dochodzi do nadkażenia bakteryjnego skóry.

Zapalenie skóry a egzema

Atopowe zapalenie skóry oraz kontaktowe zapalenie skóry czasem zamienne nazywane bywają egzemą. Egzema nie jest jednak odrębnym schorzeniem, tylko objawem (często jedynym), który towarzyszy tym chorobom. Można więc powiedzieć w skrócie, że egzema to inaczej zapalenie skóry. Niezależnie od tego, którego pojęcia użyjemy, kluczowe znaczenie dla walki z tą dolegliwością ma ustalenie ich przyczyn. Bez tego walka ze stanem zapalnym skóry może być albo nieskuteczna, albo skuteczna, ale tylko na chwilę.

Umownie przyczyny pojawienia się zapalenia skóry można podzielić na takie, które pochodzą z wnętrza organizmu (egzemy endogenne) oraz te, które wynikają z bezpośredniego kontaktu z otoczeniem (egzemy egzogenne). Te pierwsze mogą mieć np. podłoże genetyczne, wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu autoimmunologiczne (chodzi np. różnego rodzaju alergie) czy zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Z kolei egzemy egzogenne mogą być np. wynikiem kontaktu skóry z czynnikami drażniącymi zawartymi detergentach, farbach, tkaninach, biżuterii itp. Podział na przyczyny pochodzące z wnętrza organizmu oraz czynniki zewnętrzne jest dosyć prosty, warto jednak pamiętać, że w praktyce w wielu przypadkach zapalenie skóry pojawia się jako efekt oddziaływania obydwu czynników. Jego obraz kliniczny może dodatkowo komplikować fakt, że w wielu przypadkach zapalenie skóry współwystępuje z zakażeniami bakteryjnymi, wynikającymi np. z drapania lub z ogólnego osłabienia organizmu.

AZS jako rodzaj zapalenia skóry 

AZS (inaczej atopowe zapalenie skóry lub wyprysk atopowy) to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry. Ze statystyk wynika, że liczba cierpiących na to schorzenie systematycznie wzrasta. Jest to wzrost na tyle znaczący, że dolegliwość ta bywa nazywana chorobą cywilizacyjną. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców krajów rozwiniętych, dlatego niektóre teorie łączą AZS z nadmierną dbałością o higienę, która w dalszej perspektywie może przyczyniać się do nieprawidłowości w rozwoju układu odpornościowego.

Nie zmienia to jednak faktu, że naukowcy i lekarze do tej pory nie znaleźli pełnej odpowiedzi na pytanie o przyczyny atopowego zapalenia skóry. Uważa się, że choroba ta jest efektem współistnienia czynników genetycznych, immunologicznych (których przejawem jest reakcja alergiczna) i środowiskowych. Towarzyszy im defekt w budowie naskórka. Przez to nie jest on w stanie wytworzyć odpowiednio trwałej bariery hydrolipidowej. W efekcie skóra chorych staje się wyjątkowo sucha i podatna na przenikanie różnych substancji drażniących.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może pojawić się w różnych fazach życia (bardzo często zapadają na nie niemowlęta i małe dzieci). W zależności od wieku chorego, różni się nieco przebiegiem i umiejscowieniem zmian zapalnych. Niestety, medycyna nie zna w tej chwili sposobu na jego całkowite wyleczenie. Celem prowadzonych terapii jest złagodzenie przebiegu AZS oraz wydłużeniem okresów uśpienia. Dlatego m.in. przy atopowym zapaleniu skóry równie ważne co leczenie jest systematyczna pielęgnacja oraz unikanie czynników, które mogą wywoływać nawroty. 

Wyprysk kontaktowy jako rodzaj zapalenia skóry

Wyprysk kontaktowy (inaczej kontaktowe zapalenie skóry) występuje w dwóch podstawowych odmianach, które różnią się między sobą przyczyną wywołującą stan zapalny.

Pierwsza odmiana to alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (alergiczny wyprysk kontaktowy). Stan zapalny rozwija się tu w wyniku reakcji alergicznej będącej odpowiedzią na alergeny, z którymi dana osoba miała kontakt. Wśród substancji mogących ją wywołać jest m.in. nikiel (zawarty np. w biżuterii), formaldehyd (występuje np. w lakierze do paznokci), lanolina (składnik kremów, płynów do płukania itd.), lateks, niektóre leki. 

Drugim rodzajem wyprysku kontaktowego jest kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia (wyprysk kontaktowy z podrażnienia). W tym przypadku świąd, pieczenie, zaczerwienienie, wysypka oraz inne objawy zapalenia pojawiają się bezpośrednio w miejscu, w którym skóra narażona była na działanie substancji uszkadzających naskórek. Nie mamy tu jednak do czynienia z reakcją alergiczną. Do substancji drażniących skórę zaliczamy np. mydła i detergenty, nawozy sztuczne, alkohole i środki odkażające.

Odmianami wyprysku kontaktowego są także schorzenia, w przypadku których określa się, jaki czynnik spowodował zapalenie skóry lub gdzie dana osoba wchodziła z nim w kontakt. Przykładem może być zawodowe kontaktowe zapalenie skóry. Wśród branż, których przedstawiciele zmagają się z tą dolegliwością jest m.in. fryzjerstwo, ochrona zdrowia, gastronomia, usługi sprzątające. U osób w nich pracujących zapalnie skóry bardzo często pojawia się na dłoniach.

Leczenie zapalenia skóry – metody niefarmakologiczne

Do niefarmakologicznych metod leczenia zapalenia skóry zaliczamy stosowanie specjalnych preparatów emolientowych (np. kremów czy balsamów) przeznaczonych do skóry suchej i atopowej. Powinny mieć one w składzie zarówno substancje nawilżające, jak i natłuszczające.

Ich zadaniem jest wspieranie organizm w przywracaniu równowagi hydrolipidowej skóry. Kosmetyki te powinny również zawierać substancje uszczelniające barierę ochronną naskórka. Kolejnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest brak w składzie takich dodatków jak konserwanty czy substancje zapachowe. Dodatki te same w sobie mają bowiem duży potencjał drażniący i mogą spowodować wypryski.

Leczenie zapalenia skóry – farmakoterapia

W leczeniu bardziej zaawansowanych stanów zapalnych skóry wykorzystuje się metody farmakologiczne. W zależności od stopnia nasilenia zmian, ich umiejscowienia oraz powierzchni skóry, jaka została nimi objęta, wykorzystuje się leczenie miejscowe (w postaci maści, kremów itp.) oraz leczenie ogólne (preparaty przyjmowane doustnie, działające na cały organizm).

Lekami zapisywanymi zarówno w jednej, jak i drugiej postaci są bardzo często glikokortykosteroidy (nazywane potocznie sterydami). Kolejną grupą są leki przeciwhistaminowe, wykorzystywane głównie w sytuacji, w której zapalenie skóry zostało spowodowane przez alergeny. Preparaty te łagodzą uczucie świądu oraz hamują reakcję alergiczną organizmu. Działanie przeciwświądowe mają też dostępne w aptekach niesterydowe żele, kremy i maści przeznaczone do skóry suchej, atopowej itp.

Jeśli u chorego z zapaleniem skóry dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, może być konieczne zastosowanie antybiotyków. Również w tym przypadku lekarze mają do dyspozycji preparaty działające miejscowo, jak i leki ogólnoustrojowe. Istnieją też takie lekarstwa, które łączą w sobie działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zwierają zarówno antybiotyk, jak i steryd.

Zapalenie skóry – pielęgnacja i profilaktyka

Niezwykle ważnym aspektem terapii osób cierpiących na różnego rodzaje zapalenia skóry jej właściwa pielęgnacja. Istotne jest również unikanie czynników mogących wywoływać stan zapalny. Podstawą jest też dbanie o właściwe nawilżenie skóry i zapobieganie utraty przez nią wody. W tym celu zarówno podczas zabiegów oczyszczających, jak i pielęgnacyjnych, należy stosować preparaty przeznaczone do skóry suchej i atopowe. Należy też dbać o to, by nie narażać skóry na kontakt ze składnikami o dużym potencjale uczuleniowym i drażniącym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl