Problemy skórne z roku na rok dotykają coraz większej ilości osób. Mogą one odczuwać uciążliwe swędzenie, ciągnięcie, suchość skóry oraz ogólny dyskomfort. Nie ma co ukrywać – problemy skórne to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może być przyczyną utraty pewności siebie oraz frustracji. Warto wiedzieć, czym jest egzema, jakie są jej przyczyny, a także – w jaki sposób najlepiej sobie z nią radzić.
- Egzema – co to?
- Czy egzema jest zaraźliwa?
- Egzema u dzieci
- Przyczyny egzemy
- Jak wygląda egzema?
- Czy egzema jest uleczalna?
Egzema – co to?
Egzema to pojęcie używane w odniesieniu do szerokiej grupy chorób dermatologicznych – ich cechą wspólną jest stan zapalny skóry. Egzema najczęściej ma podłoże alergiczne i często jest spowodowana nadwrażliwością organizmu na dany alergen bądź też odpowiedzią układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem, egzema najczęściej pojawia się na twarzy, dłoniach, tułowiu, kończynach, a także w fałdach skórnych. Egzema na powiekach jest nieco rzadziej spotykana i pojawia się wyłącznie u części pacjentów.
Osoby zastanawiające się, jak wygląda egzema, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że u każdego pacjenta może ona przebiegać inaczej.
Główne objawy egzemy to:
- swędzenie i pieczenie skóry,
- nadmierne przesuszenie skóry,
- miejscowe obrzęki,
- zaczerwienienie skóry,
- skłonność do podrażnień oraz nadwrażliwość,
- zmiany skórne pod postacią pęcherzyków, strupków, nadżerek, plam oraz grudek.
Czy egzema jest zaraźliwa?
Pacjenci, którzy chcą złagodzić objawy egzemy, zawsze powinni mieć pod ręką maść na egzemę, która pozwoli ukoić uciążliwe objawy.
Warto jednak podkreślić, że pomimo tego, iż egzema jest bardzo uciążliwym schorzeniem, często widocznym na pierwszy rzut oka, nie jest zaraźliwa. Nie przenosi się z pacjenta na pacjenta.
Nie ma jednak co ukrywać – pacjenci borykający się z egzemą bardzo często cierpią na wykluczenie społeczne – spowodowane niewłaściwym podejściem innych ludzi bądź też spadkiem pewności siebie.
Egzema u dzieci
Egzema u niemowląt i młodszych dzieci zazwyczaj występuje pod postacią atopowego zapalenia skóry. Objawia się uciążliwym swędzeniem, a także zaczerwienieniem, które z czasem może przeradzać się w suche strupki i ranki.
U dzieci zmiany najczęściej obecne są na tułowiu, kończynach i twarzy. Dobra wiadomość jest taka, że u ponad 40% dzieci egzema ustępuje wraz z wiekiem i po czasie staje się jedynie przykrym wspomnieniem.
Przyczyny egzemy
Osoby, które zastanawiają się, czy egzema jest groźna, powinny wiedzieć, że na pewno da się z nią skutecznie walczyć. Wystarczy stosować specjalistyczny krem na egzemę, który pozwoli zażegnać uciążliwe objawy
Warto wiedzieć także, czego nie jeść przy egzaminie, aby nie zaostrzać zmian skórnych. Wiedza na temat tego, co zaostrza egzemę, jest bardzo przydatna każdemu pacjentowi, który chce ograniczyć pojawianie się nowych zmian.
Jeśli chodzi o przyczyny egzemy, to za powstawanie wyprysków odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne i wewnątrzpochodne. Specjaliści za główną przyczynę rozwoju schorzenia uznają alergie – jednak nie dotyczy to wszystkich rodzajów egzemy. Uznaje się, że do rozwoju schorzenia mogą doprowadzić także wirusy, grzyby, a nawet łojotok.
Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania egzemy, można wyróżnić dwa jej rodzaje:
Egzema kontaktowa – powstaje na skutek kontaktu organizmu z substancją pochodzenia zewnętrznego - sztucznego bądź też naturalnego pochodzenia.
Egzema konstytucjonalna – jest efektem tego, że dany organizm ma skłonności do jej występowania. Można więc powiedzieć, że schorzenie to ma genetyczne uwarunkowanie. Warto podkreślić, że przebieg egzemy konstytucjonalnej może zostać zaostrzony przez drażniące czynniki środowiskowe.
Jak wygląda egzema?
Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda egzema, powinny wiedzieć, że zazwyczaj występuje ona w trzech etapach.
W fazie ostrej egzemy skórze pojawia się silny rumień, a także drobne pęcherzyki o wysiękowym charakterze.
W fazie pośredniej dochodzi do lekkiego łuszczenia zmian skórnych, a na powstałym rumieniu pojawiają się strupki.
Faza przewlekła – dochodzi do niej po stanie zapalnym, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Jest efektem silnego złuszczania i przerostu naskórka. Na tym etapie pacjent może odczuwać bardzo silny, dokuczliwy świąd.
Czy egzema jest uleczalna?
Jeśli chodzi o leczenie egzemy, to bardzo duże znaczenie ma ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie czynnika, który może być przyczyną jej objawów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia pielęgnacja skóry – na przykład kosmetykami Allergika. Maść na egzemę to specyfik, który zawsze warto mieć pod ręką – może nie tylko wykazywać działanie przeciwzapalne, ale także łagodzić uporczywe dolegliwości. Regularna i systematyczna pielęgnacja przy egzemie poprawia wygląd i kondycję skóry, a także przyczynia się do złagodzenia objawów schorzenia.