Wrażliwa skóra dziecka z AZS – jak ją pielęgnować?
Wrażliwa skóra dziecka z AZS – jak ją pielęgnować?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza dermatoza dziecięca. Łączy się m.in. ze świądem, suchością skóry i zmianami zlokalizowanymi w charakterystycznych miejscach. U jej podłoża leży uszkodzona bariera naskórkowa, która prowadzi do wzmożonej ucieczki wody z naskórka oraz zwiększonej podatności na podrażnienia i alergie kontaktowe. Choroba może znacznie obniżać jakość życia nie tylko małego pacjenta, ale i całej jego rodziny. Jak pielęgnować wrażliwą skórę dziecka z AZS, aby złagodzić nieprzyjemne objawy?

 

Atopowe zapalenie skóry u dziecka (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza choroba skóry u dzieci. Dotyka nawet 20% populacji dziecięcej. U połowy małych pacjentów początkowe objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) pojawiają się w pierwszym roku życia, najczęściej między trzecim a szóstym miesiącem. Natomiast większość pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) w dzieciństwie nie ma już objawów choroby w dorosłości.

Połączenie uwarunkowań genetycznych, czynników środowiskowych i immunologicznych prowadzi do wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry (AZS), z których najbardziej dokuczliwy jest świąd. Oprócz tego obserwuje się m.in. zmiany zlokalizowane w charakterystycznych miejscach – u dzieci pojawiają się one na twarzy, głowie i w okolicach wyprostnych.

 

Wrażliwa skóra u dziecka z AZS

W wystąpieniu atopowego zapalenia skóry (AZS) ważną rolę odgrywa genetycznie uwarunkowany defekt bariery naskórkowej. Sprawia on, że ze skóry odparowuje więcej wody, niż ze skóry zdrowego człowieka. Oprócz tego skóra atopowa jest bardziej przepuszczalna dla czynników drażniących i alergenów, łatwiej w związku z tym o podrażnienia.

Z tego powodu skóra osoby chorującej na atopowe zapalenie skóry (AZS) jest często skórą wrażliwą – nadmiernie reaguje na działające na nią bodźce, np. zimno, wiatr, suche powietrze czy kosmetyki. Objawia się to pieczeniem, ściągnięciem, kłuciem czy świądem. Niedojrzałość skóry małego dziecka sprawia, że u najmłodszych pacjentów z AZS szczególnie łatwo o nadreaktywność.

skóra dziecka wrażliwa atopowe zapalenie skóry azs allergika

 

Jak pielęgnować skórę dziecka z AZS?

Wrażliwą skórę dziecka z AZS należy otoczyć szczególną opieką. Podobnie jak w przypadku dorosłych pacjentów, niezwykle istotną rolę w walce z atopowym zapaleniem skóry (AZS) u dzieci odgrywają emolienty. Należy je stosować minimum 2-3 razy dziennie, również w czasie remisji choroby. Ważna jest ilość stosowanych emolientów – zaleca się, aby u dzieci było to około 200 g tygodniowo. Emolienty należy dobrać w zależności od stopnia suchości skóry, współistniejących alergii czy indywidualnych preferencji odnośnie np. konsystencji.

Stosowanie emolientów pozwala na redukcję objawów klinicznych atopowego zapalenia skóry (AZS). Zmniejsza świąd, podnosi zawartość wody w naskórku, łagodzi zaczerwienienia. Emolienty zapobiegają zaostrzeniom choroby i wydłużają remisję. Wybierając preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry dziecka z AZS, należy szczególnie zwrócić uwagę na skład kosmetyku.

 

Jakie kosmetyki wybrać dla dziecka z AZS?

Ze względu na to, że wrażliwa skóra dziecka z AZS jest obarczona zwiększonym ryzykiem rozwoju alergii kontaktowej, ważne jest, aby emolienty pozbawione były substancji o znanym potencjale uczulającym. Niewskazane są składniki zapachowe, w tym olejki eteryczne, niektóre konserwanty, np. metyloizotiazolinon, a w dalszej kolejności lanolina i alkohole wełny owczej.

W emolientach stosowanych u dzieci poniżej drugiego roku życia należy unikać potencjalnie alergizujących białek, np. z orzeszków ziemnych czy owsa. U małych pacjentów nie zaleca się także stosowania emolientów zawierających glikol propylenowy ze względu na zwiększone ryzyko podrażnienia. Z kolei stężenie mocznika w preparatach do wrażliwej skóry dzieci z AZS powinno być niewielkie. Ten składnik również może powodować podrażnienia lub pieczenia skóry, zwłaszcza w miejscach objętych zmianami atopowymi.

 

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry dziecka z AZS istotne jest wsparcie uszkodzonej bariery ochronnej skóry poprzez regularne smarowanie całego ciała. Do tego celu sprawdzi się Balsam natłuszczający ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive. Zawiera aż 26% lipidów, dzięki czemu skutecznie natłuszcza i odżywia wrażliwą skórę u dziecka z AZS. Zastosowana formuła wody w oleju (W/O) sprawia, że balsam tworzy efektywny film ochronny, wspomagający dysfunkcyjną barierę naskórkową. Balsam zawiera także glicerynę, która zwiększa nawilżenie skóry, oraz bisabolol, działający kojąco.

Z kolei Balsam nawilżający ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive zawiera polidokanol, który delikatnie znieczula skórę, chłodzi i łagodzi swędzenie. Preparat skutecznie nawilża, łagodzi podrażnienia i zaczerwienia. Ze względu na odmienną od Balsamu natłuszczającego formułę i zredukowaną zawartość lipidów Balsam nawilżający szybciej się wchłania i sprawdzi się w przypadku potrzeby mniejszego natłuszczenia skóry.

skóra dziecka wrażliwa nawilżanie ochrona atopowe zapalenie skóry azs allergika

 

Do smarowania miejsc szczególnie suchych warto zastosować ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED*. Dzięki wysokiej zawartości lipidów, z czego niemal połowę stanowi drogocenny olej z wiesiołka, krem wzmacnia barierę ochronną skóry, natłuszcza i łagodzi stany zapalne. Połączenie składników sprawia, że ten wyrób medyczny jest skuteczny w łagodzeniu swędzenia i łuszczenia skóry.

Co istotne – wszystkie te produkty są pozbawione najczęstszych alergenów, w tym substancji zapachowych, barwników i konserwantów, co zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry dziecka z AZS. Z tego względu wspomniane preparaty sprawdzą się w przypadku skóry alergicznej, podrażnionej czy w pielęgnacji skóry wrażliwej u dziecka.

 

Pielęgnacja skóry dziecka z AZS

Wrażliwa skóra dziecka z AZS wymaga szczególnej troski. Ważne jest regularne smarowanie skóry preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi, które wspomogą funkcjonowanie uszkodzonej bariery naskórkowej i złagodzą nadreaktywność. Ze względu na zwiększoną podatność wrażliwej skóry dziecka z AZS na podrażnienia i uczulenia, emolienty powinny być pozbawione substancji najczęściej odpowiedzialnych za wywoływanie alergii kontaktowej.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  1. Nowicki, Roman et al. "Atopic dermatitis. Interdisciplinary diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, Polish Society of Allergology, Polish Pediatric Society and Polish Society of Family Medicine. Part I. Prophylaxis, topical treatment and phototherapy." Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, vol. 106, no. 4, 2019, pp. 354-374. doi:10.5114/dr.2019.88253.
  2. Narbutt Joanna, Pawliczak Rafał, et al. "Atopowe zapalenie skóry”. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2019, wydanie I.
  3. Wollenberg, A., et al. "Consensus‐based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children: part II." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology6 (2018): 850-878.
  4. Wollenberg, A., et al. "Corrigendum: Consensus‐based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children: part I." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology7 (2019): 1436-1436.
  1. Kołodziejczak, Anna, et al. Kosmetologia. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  2. Jaworek, Andrzej, et al. "Terapia emolientowa u dzieci z atopowym zapaleniem skóry-badanie pilotażowe." Alergologia Polska 7.2 (2020).
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl