Właściwości okluzyjne kosmetyków – jak działają na skórę?
Właściwości okluzyjne kosmetyków – jak działają na skórę?

Okluzja w kosmetyce polega na tworzeniu na powierzchni skóry filmu, który z jednej strony hamuje nadmierną utratę wody z naskórka, a z drugiej wspomaga wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Regularne stosowanie okluzji przy suchej skórze pozwala na poprawę jej nawilżenia. Okluzja pełni również ważną rolę w leczeniu AZS. Jakie kosmetyki sprawdzają się w okluzji i dlaczego warto po nie sięgnąć?

 

Ucieczka wody z naskórka

W skórze zmagazynowana jest spora ilość wody obecnej w organizmie. Wędruje ona przez kolejne warstwy naskórka, by na końcu odparować do środowiska zewnętrznego. Skóra zdrowego dorosłego człowieka w ten sposób każdego dnia traci nawet filiżankę wody. To zjawisko całkowicie normalne. Jest nazywane przeznaskórkową utratą wody i jest miarą wydolności bariery naskórkowej. Zwiększona ilość odparowującej wody z naskórka jest powiązana z suchością skóry, jej łuszczeniem czy pękaniem.

Na to, ile wody odparowuje ze skóry, ma wpływ wiele czynników, m.in. płeć, wiek, potliwość czy obszar skóry. Poziom przeznaskórkowej ucieczki wody zależy także od czynników zewnętrznych – wzrasta w warunkach niskiej wilgotności powietrza, pod wpływem promieniowania słonecznego, czy wraz ze wzrostem szybkości przepływu otaczającego powietrza. Oprócz tego, zwiększoną ucieczkę wody z naskórka obserwuje się w niektórych dermatozach.

właściwości okluzyjne okluzja zdrowa skóra kosmetyki allergika

 

Co to jest okluzja?

Okluzja w kosmetyce polega na pokryciu skóry powłoką hamującą ucieczkę wody z naskórka. Taka powłoka, inaczej nazywana błoną lub filmem, wzmaga również przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. Okluzja jest także wykorzystywana w maściach leczniczych czy przy miejscowym znieczulaniu skóry.

Naturalną formą okluzji jest płaszcz hydrolipidowy. To mieszanina potu, łoju oraz lipidów, uwalnianych przez komórki naskórka. Płaszcz hydrolipidowy chroni skórę przed mikroorganizmami i czynnikami zewnętrznymi. Zmiękcza skórę, natłuszcza i zabezpiecza przed nadmierną utratą wody.

 

Rodzaje okluzji w kosmetyce

Wyróżnia się dwa rodzaje okluzjiokluzję nieciągłą oraz ciągłą. Okluzja nieciągła występuje wówczas, gdy wytworzony film jest półprzepuszczalny i pozwala na częściowe odparowywanie wody ze skóry. Formą okluzji nieciągłej jest wspomniany naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry.

Z kolei okluzja ciągła polega na całkowitym hamowaniu ucieczki wody z naskórka. Takie działanie wykazują np. specjalne opatrunki czy folie nakładane na skórę, które stosuje się w leczeniu dermatologicznym. Zwiększają przenikanie leków do głębszych warstw skóry, ale stosowane przez dłuższy czas mogą powodować uszkodzenie skóry i sprzyjać rozwojowi bakterii. Okluzja ciągła może powstawać również przy niektórych zabiegach kosmetologicznych, np. podczas stosowania masek.

właściwości okluzyjne okluzja w kosmetyce kosmetyki allergika

 

Składniki okluzyjne w kosmetyce. Kiedy się robi okluzja?

Za działanie okluzyjne w kosmetykach odpowiadają hydrofobowe i hydrofilowe substancje błonotwórcze. Poszczególne związki różnią się skutecznością hamowania ucieczki wody z naskórka, szybkością i stopniem wchłaniania czy czasem utrzymywania się na skórze ochronnego filmu.

Do hydrofobowych substancji okluzyjnych należą lipidy stosowane w kosmetykach, np. wosk pszczeli, olej z wiesiołka, mirystynian izopropylu czy alkohol cetylowy. Do tej grupy substancji okluzyjnych należą także silikony oraz węglowodory, np. parafina i wazelina. Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom, te ostatnie nie hamują całkowicie odparowywania wody z naskórka.

Z kolei hydrofilowe substancje okluzyjne to np. hydrolizaty protein i polisacharydy. To składniki, których cząsteczki są zbyt duże, żeby wniknąć do głębszych warstw skóry, pozostają więc na jej powierzchni, tworząc ochronny film. Nadają skórze gładkość i aksamitność. Do tej grupy substancji należą m.in. kwas hialuronowy, chitozan, a także bogate w polisacharydy produkty roślinne, np. żel z aloesu i wyciąg z alg morskich.

 

Po co jest okluzja?

Okluzja w kosmetyce jest działaniem korzystnym dla skóry, ponieważ prowadzi do poprawy jej nawilżenia. Jest szczególnie pożądana przy problemach skórnych przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Wówczas okluzja uzupełnia działanie defektywnej bariery i pozwala zredukować zwiększoną utratę wody. Film na powierzchni skóry może również w pewnym stopniu chronić ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Warto więc zwrócić uwagę na działanie okluzyjne np. w pielęgnacji suchej skóry.

Niezwykle ważne jest stosowanie okluzji w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS). To jedna z dermatoz przebiegających z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Regularne stosowanie okluzji w pielęgnacji skóry z AZS pozwala na zwiększenie jej nawodnienia. Przywraca to optymalne warunki w obrębie naskórka i pozwala na prawidłowe działanie jego komórek. To z kolei przyczynia się do redukcji stanu zapalnego i wtórnego uszkadzania bariery ochronnej.

 

Jakie kosmetyki robią okluzję?

Zawarte w Balsamie ALLERGIKA®- Lipolotio Sensitive lipidy zapewniają skórze odżywienie i natłuszczenie, a w połączeniu z zastosowaną formułą wody w oleju (W/O) tworzą skuteczną okluzję. Chroni ona skórę przed czynnikami zewnętrznymi i dba o jej optymalne nawilżenie. Z kolei zawarta w balsamie gliceryna wiąże wodę w naskórku i redukuje swędzenie towarzyszące suchej skórze. Balsam sprawdzi się więc w pielęgnacji suchej skóry, przy podrażnieniu czy egzemie.

Z kolei ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED* zawiera aż 41% lipidów, dzięki czemu pokrywa skórę efektywną warstwą okluzyjną, która intensywnie i długotrwale zwiększa nawilżenie skóry oraz łagodzi swędzenie i nadwrażliwość. Olej z wiesiołka, którego zawartość w kremie wynosi aż 20%, dostarcza skórze cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomagają one odbudowę bariery ochronnej skóry i działają przeciwzapalnie. Ten wyrób medyczny polecany jest do pielęgnacji u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy do stosowania na bardzo suche miejsca.

właściwości okluzyjne kosmetyki okluzja pielęgnacja skóry allergika

 

Okluzja w kosmetyce

Okluzja w kosmetyce pełni ważną rolę. Pomaga ograniczyć utratę wody z naskórka, której zwiększony poziom towarzyszy uszkodzeniu bariery naskórkowej i wielu problemom skórnym. Dzięki tworzeniu ochronnego filmu na powierzchni skóry, składniki o działaniu okluzyjnym zwiększają nawilżenie i zabezpieczają skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Okluzja pełni więc szczególną rolę w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy przy nadmiernej suchości.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  • Cal, Krzysztof, and Justyna Stefanowska. "Metody zwiększania przenikania substancji leczniczych przez skórę."  Pol66 (2010): 514-520.
  • Piotrowska, Anna, Natalia Totko-Borkusiewicz, and Adrianna Klucznik. "Olej kokosowy–możliwości zastosowań kosmetycznych." Postępy Fitoterapii2 (2019): 136-144.
  • Rawlings, A. V., and K. J. Lombard. "A review on the extensive skin benefits of mineral oil." International journal of cosmetic science6 (2012): 511-518.
  • Silikony, dostęp 29.01.2022
  • Arct, Jacek, and Katarzyna Pytkowska. "Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej."  Today3 (2009): 34-37.
  • Kędzia, Bogdan, and Tadeusz Wolski. "Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające." (2019).
  • Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl