Uprawianie sportu przy atopowym zapaleniu skóry
Uprawianie sportu przy atopowym zapaleniu skóry

AZS jest chorobą, która wywołuje mnóstwo negatywnych skutków, potrafiących mocno obniżyć komfort życia. Wiele osób zastanawia się, czy sport dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba podkreślić jasno, że nawet tak poważna dolegliwość związana z licznymi zmianami skórnymi pozwala na aktywność fizyczną - trzeba jednak odpowiednio dobrać jej rodzaj i przestrzegać kilku reguł, które uczynią uprawianie sportu bezpiecznym i nie pogorszą stanu wrażliwej skóry. 

 

Co mogą ćwiczyć osoby z atopowym zapaleniem skóry?

To, na jaką aktywność zdecyduje się osoba z AZS, powinno być zależne od aktualnego stanu skóry i stopnia nasilenia zmian. Nie bez znaczenia jest również ich lokalizacja – w przypadku zmian na nogach lepiej chwilowo zrezygnować z ćwiczeń, które powodują ocieranie skóry w tym rejonie.

Niestety, wyniki badań jednoznacznie wskazują, że osoby z AZS o wiele rzadziej uprawiają sport niż ludzie całkowicie zdrowi. Pomimo tego, że sport może negatywnie wpływać na stan skóry, to przy właściwej higienie aktywność fizyczna jest nie tylko możliwa, ale wręcz wskazana.

Tak naprawdę, ćwiczenia dla osób z AZS nie powinny być zbyt intensywne, tak aby nie doprowadzić do nadmiernego pocenia się. Jednak sport z AZS jest jak najbardziej możliwy – jazda na rowerze, gimnastyka, ćwiczenia na siłowni, długie marsze, a nawet bieganie – wcale nie trzeba z tego rezygnować.

Doskonałym sportem dla osób z AZS jest jazda na rowerze. Nie tylko wzmacnia ona serce, ale również pozytywnie wpływa na krążenie, ciśnienie oraz wydolność oddechową. Jazda na rowerze stanowi także doskonały bodziec treningowy dla mózgu, zwiększając kondycję organizmu i wspierając utrzymanie prawidłowej masy ciała. Osoby z AZS muszą jedynie pamiętać o tym, by unikać zbyt intensywnych treningów w upalne dni, co może prowadzić do nadmiernego pocenia się skóry. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednią, przewiewną odzież, która niezbyt ściśle przylega do ciała. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku nasilonych zmian skórnych.

Osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą również zdecydować się na aerobik. Umiarkowane ćwiczenia w rytm muzyki nie tylko doskonale dotleniają organizm, ale również rzeźbią sylwetkę. W przypadku niezbyt nasilonego tempo ćwiczeń nie trzeba obawiać się o nadmierną produkcję potu, który mógłby podrażniać wrażliwą skórę.

 azs kobieta atopowe zapalenie skóry pielęgnacja

 

AZS a sport – czego unikać?

Jeśli chodzi o kwestie tego, co mogą ćwiczyć osoby z atopowym zapaleniem skóry, to wybór jest naprawdę szeroki. Niemniej jednak są takie ćwiczenia, których zdecydowanie się nie poleca. Mowa tutaj między innymi o pływaniu na basenie. Osoby ze skórą atopową muszą szczególnie uważać na chlorowaną wodę. Wszystko dlatego, że chlor to silny utleniacz, który może jeszcze bardziej uszkodzić wrażliwy już naskórek. Te osoby z AZS, które nie wyobrażają sobie życia bez pływania, mogą poszukać basenu z ozonowaną wodą, która nie będzie nasilać zmian na skórze.

Pływanie jest bezwzględnie zabronione w sytuacji, kiedy naskórek pęka, pojawiły się zakażenia bakteryjne, a same zmiany są bardzo nasilone. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór innej formy ruchu.

 

Sport dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Niestety, AZS to choroba, która może ograniczyć dziecku możliwość uprawiania ulubionych sportów. Wszystko dlatego, że intensywne treningi mogą nasilać zmiany na skórze.

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która najczęściej dotyka noworodki i dzieci przed ukończeniem 5 roku życia. Choroba występuje głównie u dziewczynek, jednak to chłopcy przechodzą ją o wiele ciężej. W przypadku dziecka z AZS zauważalne jest zaczerwienienie, przesuszenie i łuszczenie skóry. Chory może odczuwać intensywne pieczenie i świąd. W czasie nasilenia objawów na skórze pojawiają się wypełnione płynem pęcherze, które z czasem zamieniają się w strupy.

Atopowe zmiany bardzo często pojawiają się praktycznie na powierzchni całego ciała, chociaż zdarzają się obszary, w których są szczególnie nasilone. Objawy potęgować może pot, chlor w basenie, pocieranie skóry, a także wzrost temperatury ciała podczas ruchu. Na co zwrócić uwagę, by podrażnienia skóry w sporcie nie stanowiły przeszkody, a maluch mógł cieszyć się z aktywności fizycznej?

Przede wszystkim, rodzaj aktywności należy dopasować do lokalizacji zmian na skórze, a także stopnia ich nasilenia. Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z wykonywania ćwiczeń, które powodują stałe ocieranie się skóry.

Trzeba mieć również świadomość tego, że nadmierny wysiłek fizyczny skutkuje podrażnieniem skóry, przegrzaniem organizmu, a także intensywnym poceniem, które może powodować bardzo uporczywy świąd.

Podczas zajęć fizycznych koniecznie trzeba pamiętać o tym, by dostarczać dziecku duże ilości wody, które pozwolą na nawodnienie suchej wymagającej skóry.

Nie bez znaczenia jest również odzież – najlepiej biała, przewiewna i pozwalająca na regulację temperatury ciała. Dobrze, jeśli będzie miała właściwości odprowadzające nadmiar wilgoci. W sklepach dostępne są także sportowe ubrania dla dzieci, które wykonane są ze specjalistycznych tkanin przeznaczonych dla skóry problemowej. Eliminują one podrażnienia i stanowią skuteczną barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami.

 

dzieci białe ubrania przewiewne azs atopowe zapalenie skóry allergika

 

Jak pielęgnować skórę po aktywności fizycznej u dzieci z AZS?

Warto mieć świadomość tego, co nasila atopowe zapalenie skóry, aby móc eliminować szkodliwe czynniki. Przede wszystkim, po każdym treningu spocona i rozgrzana skóra powinna zostać dokładnie oczyszczona. Najlepiej ją jak najszybciej schłodzić, umyć przy pomocy emolientu i nawilżać odpowiednim preparatem. Warto mieć pod ręką balsam ALLERGIKA®️ - Lipolotio Sensitive. Doskonale nawilża skórę i tworzy na jej powierzchni barierę ochronną przed dalszymi uszkodzeniami.

Rodzice muszą mieć świadomość tego, że w przypadku dzieci nawet czysta, ale twarda woda, może wykazywać niekorzystne działanie dla skóry atopowej i bardzo ją wysuszać. Dlatego też do mycia skóry po treningu najlepiej wykorzystać emolienty, które zawierają delikatne składniki myjące tworzące na skórze delikatny film ochronny.

U osób, które uprawiają aktywność fizyczną, jeszcze bardziej trzeba zwracać uwagę na to, że skórę atopowa w ciągu dnia przynajmniej kilkukrotnie trzeba natłuszczać i nawilżać. Bezwzględnie wymagane jest to tuż przed i po ćwiczeniach. Bardzo ważne, aby wybierać produkty pozbawione barwników i substancji zapachowych - te mogą jeszcze bardziej nosić stan zapalny. Do pielęgnacji skóry atopowej po aktywności fizycznej doskonale sprawdzą się preparaty z witaminami A i E oraz cholesterolem. Zwiększają one elastyczność naskórka, chroniąc go przed pękaniem i zabezpieczając przed utratą wilgoci.

Aktywność fizyczna jest w przypadku dzieci wyjątkowo ważna - podobnie jak u osób dorosłych. Dlatego też nawet w przypadku problemów z atopową, wrażliwą skórą, nie warto z niej zrezygnować. Wystarczy szczególnie przełożyć się do ochrony i pielęgnacji skóry, by maluch mógł czerpać z ruchu dużo radości.

Jakich zasad przestrzegać podczas aktywności fizycznej w atopowym zapaleniu skóry?

Jeśli chodzi o negatywny wpływ potu na AZS, to już dawno został on udowodniony. Jednak problemy dermatologiczne a aktywność fizyczna wcale nie muszą stać do siebie w opozycji. Wystarczy wiedzieć, co pogarsza atopowe zapalenie skóry, a także zastosować poniższe zasady, by móc czerpać korzyści z aktywności fizycznej.

  • Warto wybrać takie zajęcia ruchowe, które nie wymagają noszenia ciasnych, dopasowanych strojów. Z racji tego, że większość chorób z AZS niezbyt dobrze znosi pocenie się, aktywność fizyczna nie powinna być zbyt intensywna.
  • W przypadku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, na treningi najlepiej wybrać jest wczesny poranek bądź też wieczór. Ćwiczenia w pełnym słońcu mogą wzmagać pocenie się, pogarszając stan skóry wrażliwej.
  • Jeśli chodzi o sporty zespołowe, to nie ma żadnych przeciwwskazań do ich uprawiania - najlepiej poza okresami, kiedy choroba ulega zaostrzeniu. Upewnić się jednak trzeba, czy w trakcie treningów nie używa się substancji drażniących, które mogą uczulać wrażliwą skórę. Mowa tutaj między innymi o talku do dłoni bądź też magnezji.
  • Jeśli dziecko z AZS bierze udział w zajęciach sportowych, należy poprosić trenera bądź nauczyciela wf-u, aby wytłumaczył pozostałym uczestnikom zajęć, że AZS nie jest chorobą zaraźliwą, chociaż nie zawsze prezentuje się estetycznie. Dobrze też wyjaśnić osobie prowadzącej zajęcia, jakie ograniczenia dotyczą dziecka.
  • Przygotowując atopika do treningu, trzeba zadbać o dobór odpowiedniej odzieży sportowej. Najlepszym wyborem będą ubrania wykonane z naturalnych tkanin, do tego niezbyt dobrze dopasowane do skóry. Warto poszukać odzieży bezszwowej. Bezwzględnie trzeba unikać materiałów syntetycznych, które wykazują wyjątkowo złe działanie dla wrażliwej skóry.
  • Podczas treningów odpowiednie nawodnienie to podstawa – sucha atopowa skóra wymaga większego uzupełnienia płynów, dlatego przed, w trakcie i po treningu trzeba zadbać o podaż wody na właściwym poziomie.

Warto na bieżąco dopasowywać rodzaj aktywności fizycznej do lokalizacji i stopnia nasilenia zmian. Jeśli pojawiają się one w miejscach narażonych na ocieranie podczas treningu, na jakiś czas lepiej jest zrezygnować z ćwiczeń, by powrócić do nich, kiedy skóra ponownie będzie w lepszym stanie.

 

Dlaczego z AZS warto uprawiać sport?

Ćwiczenia dla osób z AZS są jak najbardziej wskazane. Wszystko dlatego, że korzyści z nich znacznie przewyższają ryzyko, które potencjalnie jest z nimi związane. Aktywność fizyczna w AZS, o ile jest dobrze dopasowana do możliwości organizmu, wiąże się z wieloma zaletami.

Przede wszystkim, regularne treningi umożliwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała i przyczyniają się do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Atopicy, którzy regularnie się ruszają, nie będą mieli problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Treningi pozwalają także na polepszenie samopoczucia. W przypadku AZS chorzy często mają obniżone poczucie wartości siebie – tymczasem aktywność fizyczna zwiększa produkcję hormonów szczęścia, co pozwala im zwyczajnie poczuć się lepiej.

Aktywność fizyczna ma znaczenie dla socjalizacji grupie rówieśniczej. Sposobem na rozwiązanie problemów w relacjach z rówieśnikami może okazać się trening.

Podsumowując, wiele osób chorych na atopowe zapalenie skóry unika aktywności fizycznej w obawie przed zaostrzeniem choroby. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma ruch dla zdrowia fizycznego i psychicznego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl