Sucha skóra zimą - jak ją pielęgnować?
Sucha skóra zimą - jak ją pielęgnować?

Zimą skóra jest narażona na bardzo niesprzyjające warunki środowiska – mróz, wiatr, nagłe zmiany temperatur, niska wilgotność powietrza. W efekcie może pojawiać się problem nadmiernej suchości skóry. Skóra swędzi, piecze, jest zaczerwieniona, pęka. Jak pielęgnować skórę zimą, aby ograniczyć problem suchej skóry?

 

Sucha skóra zimą – przyczyny

Zima może dawać się we znaki skórze. Temperatura na zewnątrz jest niska, często ujemna, do tego dochodzi mroźny wiatr. Do tego ogrzewanie pomieszczeń sprawia, że spada w nich wilgotność powietrza.

W momencie wychodzenia na zewnątrz, skóra doświadcza gwałtownej zmiany temperatur. Choć zdarzają się słoneczne dni, to przez większość zimy ekspozycja na promieniowanie UV jest niska. Oprócz tego dochodzi przegrzewanie skóry i drażnienie jej syntetycznymi włóknami.

 

Bariera naskórkowa a przesuszona skóra zimą

Bariera ochronna skóry jest odpowiedzialna za utrzymanie optymalnego poziomu przeznaskórkowej utraty wody. Chroni też przed wnikaniem do organizmu czynników zewnętrznych, takich jak substancje drażniące czy mikroorganizmy. Na skutek oddziaływania niekorzystnych warunków, zimą dochodzi m.in. do zmniejszonego powstawania elementów bariery naskórkowej i w konsekwencji do zmian w jej budowie.

Bariera ochronna skóry ulega rozluźnieniu, staje się mniej szczelna i nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. W efekcie z naskórka odparowuje więcej wody, a komórki są gorzej nawodnione. Dodatkowo wiatr czy niska wilgotność otoczenia sprawiają, że woda z powierzchni skóry ucieka jeszcze szybciej. Pojawia się więc problem suchej skóry zimą.

Uszkodzona bariera naskórkowa staje się również bardziej przepuszczalna dla czynników zewnętrznych, co w konsekwencji zwiększa podatność na działanie takich czynników, jak mróz, wiatr czy substancje drażniące i alergeny. W efekcie przy suchej skórze zimą łatwiej o podrażnienia.

zima mróz bariera naskórkowa jak dbać o skórę

 

Swędzenie skóry zimą i inne objawy suchej skóry

W konsekwencji zmian w barierze naskórkowej, skóra staje się gorzej nawodniona. Jest sucha, zaczerwieniona i szorstka. Ma tendencję do pękania i łuszczenia. Sucha skóra swędzi, piecze, a nawet boli.

Długotrwale utrzymująca się suchość skóry skutkuje spadkiem jej elastyczności, nieestetycznym wyglądem czy nadwrażliwością. Świąd skóry prowadzi do drapania, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzeń skóry i jej zakażeń. Niedostateczna pielęgnacja suchej skóry zimą może natomiast pociągać za sobą jej szybsze starzenie.

 

Pielęgnacja skóry zimą

Ze względu na nieprzyjemne objawy suchej skóry zimą, takie jak świąd, nieestetyczny wygląd, przedwczesne starzenie czy nadreaktywność, warto otoczyć ją dodatkową troską. Celem zimowej pielęgnacji jest wsparcie naruszonej bariery ochronnej skóry zmniejszając ucieczkę wody z naskórka i zwiększając nawodnienie komórek. Przywróci to działanie muru obronnego, jaki stanowi bariera naskórkowa.

Trzeba jednak pamiętać, że woda zawarta w kremie po nałożeniu na skórę bardzo szybko odparowuje. Natomiast mniejsza jej zawartość na rzecz składu bogatszego w lipidy w zimowej pielęgnacji skóry może okazać się bardzo korzystna. Lipidy natłuszczą skórę, ograniczą odparowywanie wody z naskórka, a niektóre z nich uszczelnią barierę ochronną skóry, uzupełniając jej składniki.

Zawartość substancji okluzyjnych sprawi, że skóra będzie pokryta ochronnym filmem, fizycznie ograniczającym ucieczkę wody i dostęp czynników drażniących, w tym wiatru czy mrozu. Z kolei obecność substancji nawilżających i wiążących wodę bezpośrednio zwiększy nawodnienie komórek naskórka. W efekcie odpowiednia pielęgnacja skóry zimą przywróci elastyczność skórze, odżywi ją i zniweluje objawy suchej skóry, takie jak zaczerwienienie, świąd czy pieczenie.

Odpowiednia pielęgnacja skóry zimą to także stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wbrew pozorom również o tej porze roku skóra jest narażona na negatywne działanie promieniowania UV. Warto mieć przy sobie także pomadkę ochronną, która zadba o spierzchnięte usta. Szczególnie zimą należy zwrócić uwagę na delikatne mycie skóry, z użyciem łagodnych detergentów zamiast agresywnych środków. Minimalizuje to ryzyko podrażnienia i pękającej skóry dłoni, o które łatwiej przy suchej skórze.

pielęgnacja skóry zimą zdrowa skóra AZS

 

Jak pielęgnować skórę zimą?

Wyjątkowo narażone na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych są nieosłonięte części ciała. Pękająca skóra dłoni zimą czy swędząca skóra twarzy mogą wymagać częstszego niż pozostałe obszary nakładania kosmetyków, szczególnie tych bogatych w lipidy i substancje okluzyjne.

Szczególnie na twarzy, która jest zimą bardzo podatna na przesuszenia, warto zastosować wyrób medyczny ALLERGIKA® - Krem do twarzy MED*. Jest to emulsja typu woda w oleju (W/O), która w połączeniu z wysoką zawartością lipidów sprawia, że krem skutecznie i długotrwale wzmacnia barierę naskórkową i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki starannie dobranym składnikom, krem na długo nawilża przesuszoną skórę i eliminuje nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pękanie i rumień.

Problem suchej skóry zimą może dotyczyć całej powierzchni skóry, warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację nie tylko na twarzy. Świetnie do tego sprawdzi się ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED*. To wyrób medyczny, który zawiera w sobie glicerynę dbającą o odpowiedni poziom nawilżenia suchej skóry zimą. Odpowiednio dobrany skład, pozbawiony najczęstszych alergenów zmniejszy swędzenie i wzmocni szczelność naskórka przy ograniczonym ryzyku podrażnienia, o które łatwiej przy suchej skórze. Użyta w kremie formuła wody w oleju (W/O) w połączeniu z wysokim stężeniem oleju z wiesiołka pielęgnuje skórę i zapobiega stanom zapalnym.

 

Zimowa pielęgnacja skóry

Przenikliwe zimno, mroźny wiatr, przegrzane i suche powietrze w pomieszczeniach to czynniki przyczyniające się do powstania problemu suchej skóry zimą. Sucha skóra objawia się swędzeniem, zaczerwieniem, szorstkością, może szybciej się starzeć i być bardziej podatna na podrażnienia.

Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy suchej skóry i przywrócić optymalny poziom nawilżenia, zimowa pielęgnacja skóry powinna być ukierunkowana na przywrócenie prawidłowego działania bariery naskórkowej i zwiększenie zatrzymania wody.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę
ALLERGIKA®- Krem do twarzy MED na egzemę twarzy

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia

  • Kołodziejczak, Anna, et al. Kosmetologia. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  • Czarnecka-Operacz, Magdalena. "Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny." Post Dermatol Alergol 23 (2006): 49-56.
  • Wojnowska, Dorota, Grazyna Chodorowska, and Maria Juszkiewicz-Borowiec. "Dry skin-pathogenesis, symptomatology and treatment." Postepy Dermatologii i Alergologii 20.2 (2003): 98.
  • Sikorska, Monika, Roman Nowicki, and Aleksandra Wilkowska. "Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej." Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology 2.4 (2015): 158-161.
  • Arct, Jacek, and Katarzyna Pytkowska. "Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej." Cosmetol. Today 3 (2009): 34-37.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl