Substancje uczulające w dostępnych na rynku kosmetykach na atopowe zapalenie skóry (AZS)
Substancje uczulające w dostępnych na rynku kosmetykach na atopowe zapalenie skóry (AZS)

W atopowym zapaleniu skóry (AZS) uwarunkowana genetycznie dysfunkcyjna bariera naskórkowa w niedostatecznym stopniu chroni przed wnikaniem czynników zewnętrznych, takich jak substancje drażniące, alergeny czy mikroorganizmy. To z kolei przyczynia się do większego ryzyka rozwoju alergii kontaktowej. Dlatego ważne jest, aby skład kosmetyków na atopowe zapalenie skóry (AZS) był pozbawiony najczęstszych substancji uczulających.

 

Bariera naskórkowa w atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza, charakteryzująca się okresami remisji i zaostrzeń, a jej głównym objawem jest uciążliwy świąd skóry. Kluczowy do wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry (AZS) jest uwarunkowany genetycznie defekt bariery naskórkowej, który skutkuje jej zwiększoną przepuszczalnością dla niekorzystnych czynników zewnętrznych, m.in. substancji drażniących czy alergenów zawartych w kosmetykach. Uszkodzona bariera ochronna sprawia również, że ze skóry odparowuje więcej wody, a komórki naskórka są gorzej nawodnione.

Nieprawidłowo działająca bariera naskórkowa w atopowym zapaleniu skóry (AZS) sprawia, że konieczne jest codzienne wsparcie funkcjonowania skóry. Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS) u dorosłych i dzieci jest codzienne stosowanie emolientów. Mają one za zadanie nawilżyć i natłuścić skórę, a przede wszystkim wspomóc odbudowę bariery ochronnej skóry i jej prawidłowe działanie.

 

Skład kosmetyków na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Ze względu na złożoność choroby, dobór kremu na atopowe zapalenie skóry (AZS) może być trudny. Wybór mogą utrudnić preferencje pacjenta, jak chociażby łatwość rozprowadzania kosmetyku oraz indywidualne potrzeby danej skóry, np. stopień jej suchości czy alergie kontaktowe. Selekcję odpowiedniego preparatu należy rozpocząć od zapoznania się z jego składem pod kątem zawartości pożądanych i niewskazanych substancji.

substancje uczulające alergeny kosmetyki azs

 

Alergeny w atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Dysfunkcyjna bariera naskórkowa w połączeniu z odmienną odpowiedzią immunologiczną sprawiają, że u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) łatwiej o podrażnienie czy uczulenie po zastosowaniu kosmetyku. Jeśli wraz z atopowym zapaleniem skóry (AZS) współistnieje alergia kontaktowa na składniki kosmetyków, przed zakupem należy upewnić się, że w składzie preparatu nie widnieją indywidualne substancje uczulające.

 

Substancje uczulające w atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Co ciekawe – nawet jeśli kosmetyk czy jego składnik nie powodował u danej osoby alergii, to z czasem może się ona rozwinąć. Jest to tzw. wtórna alergia kontaktowa, a jej ryzyko wzrasta wraz z ciężkością atopowego zapalenia skóry (AZS). W związku z tym zalecane jest, aby wybierając kosmetyki lub wyroby medyczne na atopowe zapalenie skóry (AZS) unikać substancji o znanym potencjale uczulającym, które często są odpowiedzialne za reakcje alergiczne w ogólnej populacji.

 

Substancje zapachowe

Grupą składników najczęściej odpowiedzialnych za alergie kontaktowe na produkty do pielęgnacji skóry są substancje zapachowe. Odpowiadają one za 30-45% przypadków kontaktowego alergicznego zapalenia skóry w wyniku użycia kosmetyków. Szacuje się, że alergia na kompozycję zapachową dotyczy niemal 8% społeczeństwa.

Zwykle w kosmetyku stosuje się mieszankę różnorodnych związków zapachowych. W składzie preparatu uwzględnia się informację o zawartości kompozycji zapachowej, ale nie ma konieczności wyszczególniania każdego z jej składników. Jedynie związki należące do grupy 26 substancji zapachowych o najwyższym potencjale alergizującym muszą zostać uwzględnione w składzie, jeśli ich zawartość w kosmetyku przekroczy określone stężenie. Do tych substancji nalezą m.in. eugenol, aldehyd cynamonowy czy geraniol. Od kilku lat trwają prace nad znacznym rozszerzeniem tej listy.

Oprócz syntetycznych substancji zapachowych stosuje się również substancje naturalne, pozyskiwane z destylacji surowców roślinnych. Są to olejki eteryczne i stanowią około 10% wszystkich substancji zapachowych stosowanych w kosmetykach. Choć ze względu na swoje naturalne pochodzenie mogą wydawać się bezpieczniejsze, to zawierają wysokie stężenie substancji zapachowych, w tym tych najczęściej odpowiedzialnych za reakcje alergiczne.

 

Konserwanty

Do składników kosmetyków często odpowiedzialnych za podrażnienia i alergie należą niektóre konserwanty. Początkowo zyskały popularność m.in. ze względu na szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego, jednak szybko stały się odpowiedzialne za stale rosnącą falę przypadków alergii kontaktowej. Są często stosowane w kosmetykach myjących i środkach czystości.

 

Ekstrakty roślinne

Z kolei tak chętnie w ostatnim czasie wybierane kosmetyki naturalne niekoniecznie są dobrym wyborem przy atopowym zapaleniu skóry (AZS). Wbrew pozorom, kosmetyk określany jako naturalny nie oznacza kosmetyku, który nie wywoła podrażnienia czy alergii.

Ekstrakty roślinne, olejki eteryczne czy inne składniki pochodzenia naturalnego nie są wolne od alergenów, a często wręcz przeciwnie – należą do substancji o znanym potencjale uczulającym. Do roślin najczęściej odpowiedzialnych za alergie kontaktowe należą m.in. rośliny z rodziny astrowatych (m.in. arnika górska i rumianek pospolity), lawenda, mięta czy krwawnik pospolity.

substancje uczulające konserwanty ekstrakty roślinne

 

Wyroby medyczne na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Przykładem kremu do twarzy na atopowe zapalenie skóry (AZS), pozbawionego substancji zapachowych, konserwantów oraz 328 najczęstszych alergenów wymienianych przez Niemiecką Grupę Badawczą ds. Kontaktowego Zapalenia Skóry jest ALLERGIKA® - do twarzy MED*. 

Ten krem na atopowe zapalenie skóry (AZS) zawiera m.in. ceramidy, skwalan i glicerynę, które wzmacniają barierę ochronną skóry, długotrwale nawilżają oraz łagodzą swędzenie i łuszczenie skóry. Ze względu na delikatny i bezpieczny skład, krem jest polecany przy dermatozach twarzy, m.in. w atopowym zapaleniu skóry (AZS), łuszczycy czy rybiej łusce.

Z kolei ALLERGIKA® - Krem na powieki MED* delikatnie chłodzi i łagodzi zaczerwienienia w okolicach oczu. Jego skład został opracowany tak, aby ograniczyć ryzyko podrażnienia i alergii – nie zawiera m.in. substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Wysoka zawartość lipidów oraz formuła emulsji woda w oleju (W/O) pozwala na regenerację uszkodzonej bariery ochronnej skóry powiek oraz redukcję suchości, łuszczenia i swędzenia. Ten krem na powieki* jest zalecany m.in. przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), kontaktowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy.

 

Najlepszy krem na atopowe zapalenie skóry (AZS)

Wybierając kosmetyk na atopowe zapalenie skóry (AZS), należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera składników uczulających. Oprócz unikania indywidualnych alergenów zaleca się, aby kremy na atopowe zapalenie skóry (AZS) nie zawierały substancji o znanym potencjale uczulającym, zwłaszcza substancji zapachowych, w tym olejków eterycznych, oraz niektórych konserwantów.

 *ALLERGIKA® Krem do twarzy MED na egzemę twarzy
   ALLERGIKA® Krem na powieki MED na egzemę powiek

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. Z o. o. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa;
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen, Niemcy

Bibliografia:

  • Mailhol, C., et al. "Prevalence and risk factors for allergic contact dermatitis to topical treatment in atopic dermatitis: a study in 641 children." Allergy5 (2009): 801-806.
  • Nardelli, Andrea, et al. "Frequency of and trends in fragrance allergy over a 15‐year period." Contact Dermatitis 3 (2008): 134-141.
  • Vazirnia, A., and S. E. Jacob. "Review ACDS'Allergen of the Year 2000-2015." The Dermatologist 11 (2014).
  • Jack, Alexander R., Patricia L. Norris, and Frances J. Storrs. "Allergic contact dermatitis to plant extracts in cosmetics." , 32, 33 (2013): 140-146.
  • Goossens, An. "Cosmetic contact allergens." Cosmetics1 (2016): 5.
  • Wilkinson, Mark, et al. "The European baseline series and recommended additions: 2019." Contact Dermatitis1 (2019): 1-4.
  • Substancje, które najczęściej uczulają w kosmetykach dostęp 05.12.2021
  • Bartoszak, Leszek, and Magdalena Czarnecka-Operacz. "Contact allergy in children with atopic dermatitis." Postepy Dermatologii i Alergologii3 (2007): 120.
  • Militello, Michelle, et al. "American Contact Dermatitis Society Allergens of the Year 2000 to 2020." Dermatologic Clinics3 (2020): 309-320.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl