Pokrzywka: przyczyny, objawy, leczenie pokrzywki
Pokrzywka: przyczyny, objawy, leczenie pokrzywki

Nagle pojawiające się na skórze bąble, przypominające te, będące skutkiem kontaktu z pokrzywą to dosyć powszechna dolegliwość dermatologiczna. Tego typu wysypka może pojawić się okazjonalnie, jako wynik kontaktu z substancją drażniącą lub alergenem, jak również przerodzić się w nawracający problem. W zależności od przyczyny oraz rodzaju pokrzywki objawy będą miały różne nasilenie. Na skórze mogą wystąpić pojedyncze zgrubienia lub całe grupy silnie zaczerwienionych i swędzących zmian.

Co to jest pokrzywka?

Pokrzywka jest klasyfikowana w medycynie, jako grupa chorób o zróżnicowanej przyczynie. Część z nich można rozpoznać na podstawie określonych kryteriów diagnostycznych, które wskazują na czynniki wywołujące podrażnienie. Zdarzają się również sytuacje, gdy trudno jest ustalić, co powoduje wykwity skórne. W takich przypadkach mówimy o pokrzywce idiopatycznej, czyli o nieznanym pochodzeniu.

Niezależnie od etiologii, wspólną cechą dla wszystkich schorzeń należących do tej grupy jest charakterystyczna wysypka. Zawsze ma ona postać wypukłych, zaczerwienionych bąbli pokrzywkowych. Mogą się one wystąpić na różnych częściach ciała. Najczęściej zmiany obserwuje się na rękach, nogach, czy plecach. W niektórych przypadkach pojawia się też pokrzywka na powiekach. Umiejscowienie zmian zależy od przyczyny choroby oraz indywidualnych predyspozycji organizmu.

pokrzywka

Jakie są przyczyny powstawania pokrzywki?

Pokrzywka skóry może uwidocznić się na jej powierzchni z rozmaitych powodów. Zawsze jest ona reakcją obronną organizmu na kontakt z substancją drażniącą. Choroba często towarzyszy alergii i daje o sobie znać, gdy dojdzie do kontaktu z czynnikiem uczulającym. Bąble mogą wywołać produkty spożywcze takie jak czekolada, nabiał, orzechy oraz niektóre owoce, a także niektóre warzywa. Pokrzywka jest również powszechną reakcją w przypadku alergii na sierść i naskórek zwierząt domowych. Wiele osób doświadcza też tej przykrej dolegliwości, gdy uczulają ich konserwanty i barwniki znajdujące się produktach spożywczych.

Skóra może też pokryć się wykwitami w wyniku bezpośredniego kontaktu z nietolerowaną przez organizm substancją.  Pokrzywkę alergiczną na twarzy obserwuje się czasami po użyciu nowych kosmetyków. Taka reakcja najczęściej ustępuje samoistnie po odstawieniu danego preparatu. Szczególnym typem jest też pokrzywka mechaniczna, czyli fizykalna. Pojawia się jako wynik ucisku, tarcia lub nawet ekspozycji na zimne powietrze. To także typ zmian, który najczęściej nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Warto też pamiętać, że bąble pokrzywkowe towarzyszą często różnym chorobom autoimmunologicznym. Pojawiają się przy problemach z tarczycą, w przebiegu tocznia układowego, a także w trakcie infekcji wywoływanych przez bakterie, grzyby i pasożyty przewodu pokarmowego.

przyczyny-pokrzywka

Objawy pokrzywki

Najważniejszym kryterium rozpoznania tego dermatologicznego schorzenia jest występowanie pojedynczych lub obejmujących większy obszar ciała zmian skórnych. Mają one postać porcelanowo-różowych bąbli lub obrzęków. W niektórych przypadkach są dosyć mocno zaognione, a ich barwa przybiera intensywnie czerwony odcień. Najczęściej pojawieniu się bąbli towarzyszy uczucie świądu i pieczenia. Taka reakcja jest najbardziej odczuwalna w pierwszych dniach choroby. Z czasem nieco ustępuje.

Pokrzywka u dziecka może być połączona z takimi dolegliwościami jak gorączka, uczucie osłabienia, nudności i wymioty. Tak ostry przebieg ma najczęściej związek z większą wrażliwością oraz niższą odpornością młodego organizmu. Z kolei wystąpienie duszności, obniżenie ciśnienia krwi i kołatania serca u osób dorosłych mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowa interwencja medyczna, ponieważ stan może stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia.

Jak długo trwa pokrzywka?

To, jak długo utrzymają się na skórze zmiany, zależy od przyczyny ich pojawienia się. Przykładowo, pokrzywka cieplna, czyli spowodowana przegrzaniem organizmu i długotrwałą ekspozycją na słońce ustępuje samoistnie w przeciągu kilku dni. Jeśli czynnikiem uczulającym jest jakaś substancja lub też dolegliwość towarzyszy innym problemom zdrowotnym, możemy mówić o dwóch typach pokrzywki: ostrej oraz przewlekłej. W przypadku tej pierwszej bąble utrzymują się maksymalnie przez 6 tygodni. Jeśli przez ten czas nie znikną, choroba zostaje uznana za poważniejszy problem, często wymagający specjalistycznego leczenia.

objawy

Jakie są rodzaje pokrzywki?

W medycynie popularna jest klasyfikacja pokrzywki, którą opiera się na podstawie rozróżnienia czynników wywołujących zmiany. Biorąc pod uwagę ten podział, możemy wyróżnić:

  • Pokrzywki fizyczne – powstające wskutek tarcia, ucisku, wibracji. Szczególnym przypadkiem należącym do tej grupy jest też pokrzywka z przegrzania, czyli powstająca jako reakcja organizmu na problem z termoregulacją. Określana jest też jako cholinergiczna.
  • Pokrzywka pokarmowa – o podłożu alergicznym lub będąca wynikiem kontaktu z konserwantami.
  • Pokrzywka polekowa – wywołana przez substancje chemiczne. Często powodują ją niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas acetylosalicylowy, radiologicznych środków cieniujących lub leki zwiotczające mięśnie.
  • Pokrzywka idiopatyczna – pojawiająca się samoistnie, bez wyraźnej przyczyny. Najczęściej ustępuje samoistnie. Po zniknięciu bąbli na skórze nie powstają przebarwienia, czy też blizny.

Obserwuje się też pokrzywkę wywołaną przez stres. Stany emocjonalne są najczęściej dużym obciążaniem dla organizmu, który w ten sposób daje znać, że jest zmobilizowany do wytężonej pracy.

pokrzywka-objawy

Dermografizm – pokrzywka dermograficzna

Najczęstszą postacią pokrzywki fizykalnej jest dermografizm. To bardzo charakterystyczny typ zmian, który można rozpoznać po tym, że skóra jest pokryta pionowymi kreskami o symetrycznym lub bardziej nieregularnym kształcie. Powstają one w wyniku ucisku, tarcia lub zadrapania. Zmiany są intensywnie czerwone i zaognione, ponieważ pojawia się silny świąd oraz pieczenie. To z kolei skłania do drapania skóry w tym miejscu.

Dermografizm ma najczęściej związek z noszeniem zbyt obcisłych ubrań lub zakładaniem odzieży wykonanej ze sztucznych włókien. Objawy ustają po zmianie garderoby. Pokrzywka dermograficzna dotyka też turystów noszących ciężkie plecaki oraz sportowców, którzy pocą się podczas intensywnego wysiłku.

Pokrzywka alergiczna

Osoby zmagające się z alergią są szczególnie narażone na występowanie różnych zmian skórnych. Najczęściej występuje u nich atopowe zapalenie skóry oraz pokrzywka alergiczna. W przebiegu ASZ mamy do czynienia ze zmianami o charakterze rumieniowym oraz wypryskowym, które niekiedy się łuszczą. Z kolei przy pokrzywce pojawiają się charakterystyczne bąble, którym może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy. Rozszerzające się naczynia krwionośne powodują zgrubienie na powierzchni skóry. Są zatem wyczuwalne jako nierówność.

Pokrzywka o charakterze alergicznym może pojawić się jako pojedyncza reakcja na substancję uczulającą. Najczęściej obserwuje się ją po zjedzeniu cytrusów, orzechów, czekolady lub produktów spożywczych, w których znajdują się barwniki i konserwanty. Nawracająca pokrzywka u dziecka to pierwszy sygnał, że maluch może mieć alergię na jakiś składnik diety. Zaleca się wtedy eliminację najbardziej uczulających produktów, a jeśli objawy nie ustąpią, konsultację ze specjalistą.

sposoby-na-pokrzywke

Czy pokrzywka jest zaraźliwa?

Swędzące bąble na skórze często budzą niepokój. Podobne zmiany pojawiają się na przy ospie oraz w przebiegu innych chorób zakaźnych. Jednak typową pokrzywką nie można się zarazić. Jej patomechanizm jest zupełnie inny, nie jest ona bowiem przenoszona przez bakterie i wirusy. Za powstanie zmian odpowiada uwolnienie m.in. histaminy, co prowadzi do rozszerzenia i wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych. Właśnie na skutek tego procesu powstają bąble.

Domowe sposoby na pokrzywkę

Niepodziewanie pojawiająca się pokrzywka na nodze, czy też innej części ciała nie musi oznaczać niczego groźnego. Zawsze w pierwszym momencie zalecana jest obserwacja. Jeśli świąd nie jest szczególnie dokuczliwy i nie towarzyszą mu inne nieprzyjemne objawy takie jak gorączka, czy bóle mięśniowo-stawowe, można poczekać kilka dni. Po upływie pewnego czasu zmiany powinny zacząć ustępować.

Ulgę przynoszą też domowe sposoby na tę dolegliwość. Świąd i zaczerwienienie ustąpią szybciej, jeśli zastosuje się zimne okłady. Można też przygotować miksturę z takich roślin jak cebula, rumianek lub aloes, które znane są ze swoich właściwości łagodzących. Naturalne środki są szczególnie przydatne, gdy u kobiet wystąpi pokrzywka w ciąży. Aby uniknąć przyjmowania leków, można sięgnąć po napar z pokrzywy jako alternatywę dla środków przeciwhistaminowych.

Chorym, u których pojawiły się wykwity, zaleca się też profilaktyczne unikanie wszelkich substancji, które mogą zaostrzać zmiany. Należą do nich w szczególności alkohol, ostre przyprawy, przetworzone jedzenie. Warto też stosować hipoalergiczne kosmetyki, o właściwościach łagodzących.

Pokrzywka – jak leczyć?

W przypadku pokrzywki przewlekłej lub gdy wysypka regularnie powraca, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę. W zależności od stwierdzonej przyczyny specjalista może przepisać antybiotyk, lek przeciwzapalny lub przeciwhistaminowy. Miejscowo stosuje się też maści, które mają działanie znieczulające i przeciwświądowe. Czasami zleca się też badania krwi lub testy alergiczne.

balsam-na-pokrzywke

W przypadku okazjonalnie występującej pokrzywki lub jako uzupełnienie zaleconego leczenia poleca się też stosowanie kremów łagodzących podrażnienia i dających skórze ukojenie. Takie działanie ma produkt marki ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitiv  na objawy pokrzywki. Dzięki zastosowaniu formuły olej w wodzie (o/w), produkt szybciej się wchłania przynosząc natychmiastowe ukojenie podrażnionej skóry. Poza nawilżającą gliceryną balsam zawiera też polidokanol, czyli składnik łagodzący uporczywe swędzenie oraz delikatnie znieczulający problematyczne miejsce. Cechy te sprawiają, że po zastosowaniu lotionu skóra jest ukojona a objawy pokrzywki stają się mniej dokuczliwe. Po ten przebadany klinicznie balsam można sięgać w momencie, gdy pojawią się swędzące bąble pokrzywkowe i aplikować aż do ustąpienia zmian.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl