Podrażniona skóra przez maseczkę – jak ją pielęgnować?
Podrażniona skóra przez maseczkę – jak ją pielęgnować?

W czasie pandemii noszenie maseczek ochronnych stało się częścią codzienności. Odpowiednio stosowane pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, ale zdarza się, że przysparzają problemów skórnych. Należą do nich m.in. podrażniona skóra twarzy po masce czy nasilenie trądziku. Jak radzić sobie z uszkodzą skórą i dlaczego powstaje trądzik po noszeniu maseczki?

 

Dlaczego maski podrażniają skórę?

Maska ochronna, aby jak najlepiej spełniać swoje zadanie, powinna dokładnie przylegać do twarzy. Z tego powodu tworzą się jednak pod nią niekorzystne dla skóry warunki – wzrasta wilgotność i rośnie temperatura. Zmienia się lokalne środowisko, co w połączeniu z tarciem skóry przez maseczkę przyczynia się do uszkadzania bariery naskórkowej. W konsekwencji tych zmian może pojawić się problem podrażnionej skóry twarzy czy zaostrzenie niektórych dermatoz.

 

Wzrost temperatury, pH oraz wydzielania potu i sebum

Skóra przykryta maseczką się rozgrzewa. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry i zwiększony przepływ krwi, co skutkuje pojawieniem się rumienia skóry twarzy. Wyższa temperatura łączy się także ze wzrostem wydzielania sebum, co z kolei sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych. W konsekwencji zwiększonej temperatury wzrasta wydzielanie potu, a ten jest znanym czynnikiem zaostrzającym atopowe zapalenie skóry (AZS).

Skóra pod maseczką cechuje się także zmienionym pH, zamiast kwaśnego staje się ono zasadowe. Prawidłowa wartość pH skóry jest niezwykle ważna w obronie przeciwdrobnoustrojowej i stanowi element bariery ochronnej skóry. Zasadowe pH sprzyja namnażaniu bakterii chorobotwórczych, w tym związanych z występowaniem trądziku.

maseczka ochronna trądzik atopowe zapalenie skóry kosmetyki podrażnienia allergika

 

Zwiększona utrata wody ze skóry pod maską

Prawidłowo założona maska ochronna sprawia, że gromadzi się pod nią para wodna i wzrasta poziom nawodnienia skóry. Choć pozornie wydaje się to korzystne, to niestety nadmierna zawartość wody w komórkach skóry nie jest zjawiskiem pożądanym. Powoduje rozluźnienie struktur naskórka, a w konsekwencji szybszą ucieczkę wody.

Skóra pod maseczką charakteryzuje się zwiększonym poziomem przeznaskórkowej utraty wody. Wskaźnik ten jest miarą wydolności bariery naskórkowej. Gdy wzrasta, oznacza to, że działanie bariery ochronnej skóry jest upośledzone. Staje się ona bardziej przepuszczalna dla wody na zewnątrz oraz dla czynników drażniących i alergenów do środka.

 

Zaburzenia mikrobiomu skóry pod maską

Zmienione warunki na powierzchni skóry pod maseczką – wzrost temperatury, wilgotności czy pH – sprawiają, że zakłóceniu ulega mikrobiom skóry. Środowisko pod maseczką sprzyja namnażaniu drobnoustrojów nasilających przebieg niektórych dermatoz, takich jak egzema, trądzik, zapalenie mieszków włosowych czy łojotokowe zapalenie skóry.

 

Podrażniona skóra twarzy po masce

Wielorazowe maseczki tekstylne niosą za sobą dodatkowo zwiększone ryzyko alergii kontaktowej czy podrażnienia skóry. Część barwników stosowanych w przemyśle odzieżowym to znane alergeny kontaktowe. Tekstylia użyte do produkcji wielorazowych maseczek mogą zawierać potencjalne niebezpieczne zanieczyszczenia, a wzrost temperatury i przepływu krwi pod maseczką przyczyniają się do zwiększonego przenikania takich substancji w głąb skóry i do organizmu.

Z kolei niektóre maseczki chirurgiczne mogą być zanieczyszczone formaldehydem. To częsty alergen kontaktowy i może podrażniać skórę. Okazuje się również, że metalowy drut w części nosowej maseczki może być powodem mechanicznych uszkodzeń skóry czy alergii kontaktowej ze względu na zawartość niklu. Jest jednak ważnym elementem prawidłowego działania maseczki, ponieważ zapewnia dokładne przyleganie do grzbietu nosa.

 

Maskne – trądzik po masce

Jednym z częściej pojawiających się problemów skórnych związanych z noszeniem masek ochronnych jest tzw. maskne. To określenie powstało z połączenia angielskich słów mask – maseczka oraz acne – trądzik. Maskne to trądzik wywołany noszeniem maseczki. Warunki powstające pod maseczką, m.in. zwiększona wilgotność, wzrost temperatury i pH, tarcie czy zwiększone wydzielanie sebum sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych.

Wśród kryteriów rozpoznania maskne proponuje się wystąpienie nowych lub zaostrzenie istniejących wykwitów trądzikowych w strefie podmaseczkowej w przeciągu 6 tygodni od momentu rozpoczęcia regularnego noszenia maseczki. Jednocześnie konieczne jest wykluczeniu innych problemów skórnych, m.in. zapalenia mieszków włosowych czy trądziku różowatego.

maseczka ochronna trądzik podrażnienia allergika jak dbać o skórę

 

Jak chronić skórę przed uszkodzeniami maski?

Czynników sprzyjających uszkodzeniom skóry przez maseczkę jest całkiem sporo. Jak więc ograniczyć problem podrażnionej skóry po masce? Przede wszystkim należy zadbać o dobrej jakości maseczkę i częste jej zmienianie. W trakcie noszenia maski nie należy jej dotykać, a przed jej założeniem i po zdjęciu koniecznie umyć ręce. Maseczki jednorazowe zgodnie z nazwą należy stosować tylko raz. Warto zrezygnować z makijażu pod maseczką, aby dodatkowo nie obciążać skóry.

 

Jak radzić sobie z podrażnioną skórą?

Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja podrażnionej skóry. Oprócz mycia twarzy rano i wieczorem, pomocne może być dodatkowe delikatne oczyszczanie po dłuższym stosowaniu maseczki. Pozwoli pozbyć się nadmiaru sebum i przyspieszy przywrócenie optymalnych warunków środowiska. Oprócz tego ze względu na zwiększoną ucieczkę wody z naskórka wskazane jest intensywniejsze nawilżanie skóry oraz stosowanie preparatów wspomagających integralność bariery ochronnej skóry.

ALLERGIKA® - Krem do twarzy MED* zawiera glicerynę, która wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu zwiększa poziom nawilżenia skóry. Oprócz tego preparat zawiera skwalan i ceramidy, pomocne w odbudowie bariery naskórkowej. Krem pozbawiony jest najczęstszych alergenów, m.in. substancji zapachowych i barwników, dzięki czemu ryzyko podrażnienia i alergii, o które łatwiej pod maseczką, jest zredukowane. Zawarte w preparacie bisabolol i pantenol działają łagodząco, dzięki czemu produkt wskazany jest w pielęgnacji podrażnionej skóry twarzy. Sprawdzi się również w przypadku maskne i pielęgnacji trądzikowej skóry.

 

Warunki sprzyjające podrażnieniu skóry twarzy po masce

Noszenie maseczek istotnie wpływa na nawilżenie skóry, poziom przeznaskórkowej utraty wody, pH czy wydzielanie sebum. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, a także sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów. Zmniejszają również zdolności obronne skóry oraz wpływają na jej system immunologiczny.

Wydłużone i powtarzalne stosowanie masek ochronnych może skutkować problemami skórnymi – podrażnieniem skóry, alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry czy zaostrzeniem niektórych dermatoz, np. trądziku i pokrzywki. Aby zminimalizować ryzyko ich powstania, warto przyjrzeć się prawidłowemu stosowaniu masek oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację podrażnionej skóry.

jak dbać o skórę maseczka ochronna zdrowa skóra allergika trądzik

 *ALLERGIKA®- Krem do twarzy MED na egzemę twarzy

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  • Aerts, Olivier, et al. "Surgical mask dermatitis caused by formaldehyde (releasers) during the COVID‐19 pandemic." Contact Dermatitis2 (2020): 172-173.
  • Kassamali, Bina, et al. "Importance of nose wires in face masks: A reply to “Diagnostic and management considerations for “maskne” in the era of COVID-19”." Journal of the American Academy of Dermatology3 (2021): e151-e152.
  • Damiani, Giovanni, et al. "COVID‐19 related masks increase severity of both acne (maskne) and rosacea (mask rosacea): Multi‐center, real‐life, telemedical, and observational prospective study." Dermatologic therapy2 (2021): e14848.
  • Hua, Wei, et al. "Short‐term skin reactions following use of N95 respirators and medical masks." Contact Dermatitis2 (2020): 115-121.
  • Teo, Wan-Lin. "Diagnostic and management considerations for “maskne” in the era of COVID-19." Journal of the American Academy of Dermatology2 (2021): 520-521.
  • Teo, Wan‐Lin. "The “Maskne” microbiome–pathophysiology and therapeutics." International journal of dermatology7 (2021): 799-809.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl