Sterydy w leczeniu skóry atopowej
Sterydy w leczeniu skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dermatoza, która charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych oraz intensywnym świądem. Jeśli chodzi o farmakoterapię AZS, standardem obecnie są miejscowe glikokortykosteroidy, które potocznie nazywa się sterydami. Niestety, ich stosowanie wiąże się z możliwością wystąpienia licznych działań niepożądanych, co słusznie budzi objawy u pacjentów.

 

Atopowe zapalenie skóry – zmiany skórne 

Uciążliwy świąd to nie jedyne, co utrudnia życie osobom z atopowym zapaleniem skóry. Zmiany skórne, które zlokalizowane są między innymi w okolicach zgięciowych, również potrafią być bardzo dokuczliwe. Intensywnie swędzą, łuszczą się, są suche i czerwone. Stan zapalny obejmuje bardzo duże powierzchnie skóry. Niestety, zmiany skórne w atopowym zapaleniu skóry podatne są na zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne. Jeśli utrzymują się długo, skóra może ulegać pogrubieniu.

 

allergika sterydy leki

 

Sterydy w leczeniu AZS

Glikokortykosteroidy, który potocznie nazywa się sterydami, już 50 lat stosowane są w AZS jako specyfiki, które mają ograniczyć rozwój zapalenia.

Czym są sterydy? Otóż, są to hormony, które organizm człowieka produkuje naturalnie. Odgrywają bardzo ważną rolę w procesie prawidłowej pracy organizmu. Ich syntetyczne odpowiedniki, ze względu na swoje właściwości, wykorzystywane są w leczeniu różnego rodzaju chorób, także AZS.

Sterydy, które stosuje się na skórę w leczeniu atopowego zapalenia skóry, wykazują się różnią siłą działania. To najsłabszych należy hydrokortyzon. Z kolei propionian klobetazolu stosuje się w najcięższych przypadkach. Sterydy występują pod postacią kremów, balsamów, roztworów i maści. Rodzaj produktu dobierany jest w zależności od stopnia suchości skóry, lokalizacji i typu zmian. 

Sterydy wpływają na poszczególne elementy układu immunologicznego, wykazują działanie immunosupresyjne i przeciwzapalne. Łagodzą również dokuczliwy świąd skóry. Ich sposób działania jest złożony – jednak pozwala na ograniczenie dokuczliwych objawów AZS i niwelowanie zmian skórnych. Nie u każdego pacjenta sterydy będą działać w ten sam sposób – ich efekt terapeutyczny uzależniony jest od częstości i sposobu aplikacji, rodzaju preparatu, jego budowy chemicznej, wieku pacjenta i lokalizacji zmian skórnych.

 

Sterydy – skutki uboczne

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stosowanie sterydów na skórze może wywoływać niepożądane efekty. Szczególnie często pojawiają się one u pacjentów, którzy stosują sterydy w dużych dawkach, przez dłuższy czas bądź też w niewłaściwy sposób. Jeśli chodzi o miejscowe skutki uboczne sterydów, zaliczyć można do nich między innymi zmniejszenie ilości kolagenu w skórze, rozstępy, rozszerzanie naczyń krwionośnych bądź ścieńczenie naskórka. Lek w miarę przedłużania czasu leczenia może wykazywać także zmniejszoną efektywność, a nawet przyczyniać się do zaostrzenia zmian skórnych po jego odstawieniu. U niektórych pacjentów można zaobserwować rozwój alergii kontaktowej na preparat.

allergika sterydy leki

 

Alternatywy dla sterydów

Wielu pacjentów będących w trakcie terapii sterydami, zastanawia się, czy na rynku dostępne są zamienniki sterydów. 

Otóż, w miejscowej terapii AZS często wykorzystuje się również inhibitory kalcyneuryny. Ich największą zaletą jest to, że nie wywołują one takich skutków ubocznych, jak sterydy. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należy umiarkowane pieczenie skóry bezpośrednio po aplikacji preparatu. Aby ograniczyć stany zapalne związane z AZS, można zdecydować się także na metody niefarmakologiczne – fototerapię bądź też mokre opatrunki.

Co zamiast sterydów? W miejscowym leczeniu atopowego zapalenia skóry bardzo ważną rolę pełnią emolienty. Dzięki nim można wydłużyć okresy remisji choroby, zapobiegać zaostrzeniom AZS oraz redukować objawy kliniczne schorzenia. Regularne stosowanie emolientów pozwala zmniejszyć ilość stosowanych sterydów. W odróżnieniu od sterydów, kremy i balsamy można stosować także u najmłodszych pacjentów.

 

Kiedy stosować kremy na skórę bez sterydów?

Kremy na skóra pozbawione glikokotykosteroidów, takich jak kortyzon, warto stosować nie tylko w okresach nawrotu choroby, ale także w czasie remisji. Dobór odpowiednich preparatów pozwala na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania skóry oraz odbudowę jej bariery ochronnej. Emolienty, razem z miejscowymi lekami przeciwzapalnymi, mogą stanowić podstawę skutecznej terapii AZS.

Wyroby medyczne, które długotrwale i skutecznie nawilżają skórę, redukują swędzenie oraz delikatnie natłuszczają. Dzięki temu, że pozytywnie wpływają na naprawę barierę naskórkowej, pozwalają chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak suche powietrze, mróz czy wiatr.

Nie ma co ukrywać – sterydy pełnią bardzo ważną rolę jeśli chodzi o farmakoterapię AZS. Nie są jednak wolne od działań niepożądanych, dlatego warto poszukiwać dla nich alternatywy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl