Pękająca skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować?
Pękająca skóra na dłoniach – jak ją pielęgnować?

Dłonie to jedna z tych części ciała, która jest nieustannie narażona na kontakt ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi oraz różnego rodzaju czynnikami drażniącymi. Chłodne powietrze, ekspozycja na słońce, a także mycie rąk wysuszającymi kosmetykami działają niekorzystnie na naskórek. Pod ich wpływem dłonie stają się szorstkie, przesuszone, a z czasem mogą też miejscowo pękać. Taki stan to z jednej strony defekt kosmetyczny, sprawiający, że ręce prezentują się gorzej, z drugiej zaś dolegliwość dermatologiczna, wymagająca wdrożenia odpowiednich środków łagodzących zmiany.

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Na stan skóry, szczególnie tej, pokrywającej odsłonięte partie ciała mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i te związane z ogólną kondycją organizmu. Popękane ręce mogą się pojawić w wyniku kontaktu z mroźnym powietrzem, zbyt niskiej wilgotności, czy też, jako efekt działania drażniących detergentów. Z pewnością na stan skóry duży wpływ ma też panująca aura. Popękana skóra rąk to problem, który zdecydowanie częściej doskwiera zimą, niż w trakcie upalnego lata.

Łuszczący się naskórek oraz miejscowe podrażnienia, to także objawy współtowarzyszące przebiegowi wielu schorzeń dermatologicznych. Ma to związek głównie z tym, że skóra na dłoniach jest dosyć cienka i ma niewielką ilość gruczołów łojowych oraz podskórnej warstwy tłuszczowej. Łatwiej ulega więc przesuszeniu i traci naturalną elastyczność. Popękane ręce, to objaw, który często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, łuszczycy, egzemie lub alergii. W takich sytuacjach zmiany są szczególnie nasilone na opuszkach, w okolicach paznokci, na zgięciach palców oraz pomiędzy nimi.

 popekane-dlonie

 

Często oprócz pieczenia rąk, ich zaczerwienienia oraz większej wrażliwości, można też zaobserwować grudki i wypryski, świadczące o stanie zapalnym. Żeby je skutecznie leczyć, trzeba rozpoznać przyczynę tego problemu. Powierzchniowe zmiany mogą być jednym z objawów choroby dermatologicznej lub świadczyć o podrażnieniu, spowodowanym przez czynnik alergizujący. Wyprysk kontaktowy ma najczęściej charakter przejściowy i ustępuje samoistnie, po zaprzestaniu ekspozycji na substancję drażniącą.

Atopowe zapalenie skóry a pękająca skóra na dłoniach

Poważniejsze problemy z naskórkiem na rękach mogą być zarówno wynikiem okresowego przesuszenia, jak i jednym z objawów, jakie towarzyszą różnym schorzeniom. Popękane palce oraz swędząca skóra dłoni, to dolegliwości, które często dotykają osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Ważne jest, aby dokładnie rozpoznać, czy szorstkie ręce i towarzyszące mu zaczerwienienie to rzeczywiście AZS, czy też przejściowy problem z bardzo wysuszoną skórą. W przypadku zmian atopowych oprócz dłoni zaatakowane zostają także inne części ciała takie jak twarz, zgięcia kończyn, czy klatka piersiowa.

Objawy zazwyczaj nasilają się zimą, ponieważ niesprzyjająca aura i narażenie rąk na kontakt z chłodnym powietrzem tworzą bardzo niekorzystne warunki, prowadzące do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Dlatego też pielęgnacja dłoni w tym okresie powinna być szczególnie intensywna, aby nie doprowadzić do zaostrzenia się zmian. Ważna jest systematyczność i regularne nakładanie odpowiednich kosmetyków. Taka pielęgnacja nie tylko poprawia komfort i sprawia, że skóra jest ukojona, ale też chroni przed takimi dolegliwościami jak czerwone, swędzące plamy, miejscowe pęknięcia, a nawet pęcherze. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przez rany do organizmu mogą się dostawać bakterie i drobnoustroje.

odwodniona-skora-zima 

Warto też pamiętać, że skóra atopowa jest silnie reaktywna, co oznacza, że intensywnie reaguje na wszelkie czynniki, które mogą ją podrażniać. Dlatego, aby zawsze mieć zadbane dłonie, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy pod wpływem różnego typu detergentów oraz konserwantów nie zaostrzają się objawy AZS. Zaleca się, aby wykonywać wszelkie prace domowe w rękawiczkach, a po ich zdjęciu dokładnie umyć ręce łagodnym mydłem lub emulsją, po czym dokładne je osuszyć. Dobrze jest też wyrobić sobie nawyk nakładania kremu z emolientami, który zabezpieczy i odbudowuje uszkodzoną warstwę hydrolipidową.

Odwodniona skóra rąk

Uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia skóry twarzy po jej umyciu to dosyć powszechne zjawisko, które mogą u siebie zaobserwować osoby, mające wrażliwą cerę. Jest to też cecha, wskazująca na to, jej odwodnienie. Zaburzenie równowagi i stopniowa utrata wody, która jest ważnym składnikiem całego, ludzkiego organizmu, prowadzi do tego, że naskórek staje się ściągnięty, zaczerwieniony oraz szorstki. Utrata nawilżenia powoduje też, że skóra ma ziemisty kolor, staje się matowa i pozbawiona blasku. Te dolegliwości można też zaobserwować na innych częściach ciała.

Odwodniona skóra rąk przyczynia się do tego, że dłonie zaczynają silnie reagować na różne czynniki, a w efekcie swędzą i pieką. Zaburzona hydroregulacja, wiąże się z utratą naturalnych zdolności do regeneracji. Dlatego tak ważne jest dodatkowe wspomaganie, aby przywrócić zachwianą równowagę. W tym celu należy działać dwukierunkowo, czyli stosować środki działające wewnętrznie oraz powierzchniowo. Zaleca się regularne picie wody, najlepiej małymi łykami w trakcie całego dnia oraz włączenie odpowiedniej pielęgnacji.

 zimowa-pielegnacja-dloni

 

Na przesuszoną skórę dłoni dobrze jest stosować kosmetyki o silnie nawilżającym działaniu. Mają one za zadanie uzupełnianiem wilgoci w jej wnętrzu . Niezbędne są do tego składniki higroskopijne, które przyciągają cząsteczki wody do siebie i wiążą je ze skórą.

Sucha, pękająca skóra na dłoniach – czego unikać?

Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego jest często wynikiem długotrwałego kontaktu z silnymi detergentami. Dlatego też osoby, które są narażone na działanie różnych chemikaliów, powinny w szczególności dbać o dłonie. Najlepiej wykonywać wszelkie prace w rękawiczkach, a po ich zakończeniu nałożyć grubszą warstwę regenerującego kremu.

Warto też dokładnie przyjrzeć się różnym substancjom, które mogą podrażnia skórę i mieć negatywny wpływ na jej wygląd. Czasem nawet tak niepozorne środki, jak płyn do mycia naczyń, czy używane na co dzień mydło mają w składzie element, powodujący nadmierne wysuszenie. Tradycyjne kosmetyki o działaniu silnie wysuszającym warto zastąpić łagodnymi preparatami myjącymi na bazie naturalnych składników.

Dobrze jest też przyjrzeć się swoim nawykom i wprowadzić drobne modyfikacje, które wpłyną na szybszą regenerację dłoni. Nawet jeśli temperatura na dworze nie spada poniżej zera, to i tak warto założyć, chociażby cienkie rękawiczki. Działanie wysuszające ma także intensywny wiatr. Co więcej, po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia, z powodu różnicy skóra może reagować zaczerwienieniem i zacząć piec. Lepiej tego unikać, szczególnie jeśli jej kondycja nie jest zbyt dobra.

Domowe sposoby na suche i popękane dłonie

Przy okresowych problemach ze skórą, jeśli zmiany nie są bardzo rozległe i dokuczliwe, można spróbować poradzić sobie z problemem, sięgając po naturalne środki, często dostępne w każdym domu. Jako zabieg regenerujący dłonie można wykorzystać podgrzaną oliwę z oliwek. Jej skład bogaty w substancje nawilżające w połączeniu z ciepłem, daje bardzo dobre efekty. Miksturę można też wzbogacić o dodatek kilku kropli soku z cytryny, który ma działanie rozjaśniające. W tak przygotowanej kąpieli wystarczy zanurzyć dłonie na minimum kilkanaście minut. Zabieg można powtarzać dwa razy w tygodniu i stosować go aż do momentu, gdy zniszczone dłonie, znów staną się miękkie i gładkie.

W usunięciu drobnych, łuszczących się zmian oraz pozbyciu się martwego naskórka z pewnością pomoże peelingi. Można przygotować go z mielonej kawy lub gruboziarnistej soli. Ważne jest, aby uważać na wszelkie pęknięcia, czy przerwania ciągłości naskórka. Jeśli stan jest na tyle poważny, lepiej zrezygnować ze złuszczania do momentu, aż dłonie będą w lepszej kondycji.

Popularnym, domowym sposobem na szorstkie ręce jest też mikstura z nasion lnu i wody. Żelowa konsystencja, która powstaje po połączeniu tych dwóch składników, zmiękcza skórę oraz koi podrażnienia. Tworzy też na jej powierzchni ochronny film. Dobrze działa też suplementacja kompleksów witamin A oraz E. Takie preparaty można stosować doustnie lub miejscowo, rozprowadzając zawartość kapsułki na dłoniach.

Jak pielęgnować pękającą skórę na dłoniach?

Zniszczone dłonie bywają powodem stresu i źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Ta część ciała jest traktowana jako nasza wizytówka, a przesuszona, pękająca skóra nie prezentuje estetycznie. W przypadku zaawansowanych zmian lub wtedy, gdy problemy z tą strefą są spowodowane atopowym zapaleniem skóry, czy też egzemą, warto do codziennej pielęgnacji włączyć wyroby medyczne.

ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED to produkt o silnie nawilżających właściwościach, jest zatem w stanie poradzić sobie z nawet bardzo wysuszoną i spierzchniętą skórą. Zawiera on wysokie stężenie oleju z wiesiołka. To ceniona w kosmetyce roślina, o naturalnym pochodzeniu, która wykazuje doskonałe właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące. Nasiona wiesiołka to przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, których stosowanie przyczynia się do poprawy naturalnej bariery ochronnej skóry. Dzięki niemu nawet bardzo zniszczone dłonie stopniowo się regenerują i są w coraz lepszej kondycji.

krem-allergikamed-z-wiesiolkiem

 

ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka można stosować miejscowo na przesuszone miejsca lub prewencyjnie smarować nim dłonie, szczególnie w okresach, gdy są one narażone na działanie czynników drażniących lub niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu, że krem tworzy warstwę ochronną, skutecznie zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi nadwrażliwość oraz zaczerwienienia skóry.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl