Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może dotyczyć nawet 20% dzieci i 5% dorosłych. Ta przewlekła i nawrotowa dermatoza objawia się m.in. uciążliwym świądem, suchością czy zmianami skórnymi umiejscowionymi w charakterystycznych miejscach. Podstawą terapii atopowego zapalenia skóry jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Co powinien zawierać dobry krem na atopowe zapalenie skóry (AZS)?

 

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny i objawy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest niezwykle złożoną chorobą, której mechanizm nie jest do końca poznany. W połączeniu z różnorodnym przebiegiem, nakładającymi się alergiami i mnogością czynników, które mogą ją zaostrzać, choroba bywa trudna w leczeniu i znacznie obniża jakość życia pacjentów.

Na wystąpienie atopowego zapalenia skóry (AZS) składają się czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Najistotniejszą rolę zdaje się odgrywać genetycznie uwarunkowany defekt bariery naskórkowej, w wyniku którego staje się ona rozluźniona, a ze skóry odparowuje więcej wody. Dysfunkcyjna bariera naskórkowa nie chroni również należycie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak substancje drażniące, alergeny czy mikroorganizmy.

Mutacje genetyczne w połączeniu ze zmienioną odpowiedzią odpornościową oraz czynnikami środowiskowymi mogą prowadzić do uwidocznienia objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Niezwykle uciążliwy świąd skóry to główny symptom. Do pozostałych objawów, których występowanie różni się między pacjentami, należą m.in. suchość skóry, zmiany skórne umiejscowione w lokalizacjach zależnych od wieku, rybia łuska, nawracające zakażenia skóry czy nietolerancja wełny. Choroba charakteryzuje się także okresami zaostrzeń i remisji.

 

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych i u dzieci?

Pierwszą linią farmakoterapii atopowego zapalenia skóry (AZS) są miejscowe leki przeciwzapalne. Jeśli atopowe zapalenie skóry (AZS) ma ciężki przebieg, stosowane są leki immunosupresyjne o działaniu ogólnym, m.in. dostępne od niedawna leczenie biologiczne. Oprócz środków farmakologicznych w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) używane są mokre opatrunki czy fototerapia.

Podstawową formą leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS) są natomiast emolienty, czyli preparaty nawilżająco-natłuszczające, takie jak balsamy, kremy czy mleczka. Celem ich codziennego stosowania na całą powierzchnię skóry, również w okresach remisji choroby, jest przywrócenie prawidłowego działania bariery naskórkowej i jej odbudowa. Emolienty zmniejszają objawy atopowego zapalenia skóry, takie jak suchość i świąd, oraz pozwalają wydłużyć czas remisji.  

produkty na azs jak wybrać czym się kierować

 

Co stosować na atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Wybierając produkt na atopowe zapalenie skóry (AZS), należy przede wszystkim przyjrzeć się jego składowi. Choć producenci kosmetyków nie powinni stosować na etykietach produktów haseł wprowadzających konsumentów w błąd, to opis marketingowy nie zastąpi zaznajomienia się ze składem preparatu. Produkt i jego skład powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb danej skóry, m.in. uwzględniać stopień suchości skóry czy alergie kontaktowe, ale także do preferencji użytkownika pod względem np. szybkości wchłaniania.

Przyglądając się składowi balsamu czy kremu na atopowe zapalenie skóry (AZS), należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, czy nie zawiera substancji podrażniających lub uczulających. Niestety w parze z atopowym zapaleniem skóry (AZS) często idzie alergia kontaktowa, a ryzyko jej rozwoju wzrasta wraz z ciężkością choroby. W związku z tym rekomenduje się, aby poza indywidualnymi alergenami unikać także tych substancji, które w ogólnej populacji często wywołują alergie. Należą do nich m.in. substancje zapachowe czy niektóre konserwanty.

Dobry krem na atopowe zapalenie skóry (AZS) zawiera substancje, które służą atopowej skórze. Wśród nich można wymienić substancje aktywnie wpływające na odbudowę bariery naskórkowej, np. ceramidy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także substancje wiążące wodę w naskórku, m.in. glicerynę czy mocznik. Oprócz tego kremy na atopowe zapalenie skóry (AZS) bez recepty mogą zawierać substancje przeciwzapalne, przeciwświądowe, łagodzące podrażnienia czy korzystnie wpływające na mikrobiom skóry.

 

Emulsja woda w oleju (W/O) w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS)

Oprócz różnic w składzie, balsamy czy kremy na atopowe zapalenia skóry (AZS) różnią się zastosowaną formułą. Część z nich to emulsje woda w oleju (W/O), a część emulsje olej w wodzie (O/W). Przy dużej suchości skóry i potrzebie większego natłuszczenia warto zastosować emulsje woda w oleju (W/O), które dłużej i skuteczniej chronią skórę przed nadmierną ucieczką wody.

 

Produkty na atopowe zapalenie skóry (AZS)

ALLERGIKA® - Krem do twarzy MED* zawiera m.in. ceramidy, które są szczególnie polecane przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), ponieważ stwierdza się ich niedobór w barierze naskórkowej osób z tą dermatozą. Aktywnie wpływają one na naprawę bariery ochronnej skóry i ją uszczelniają. Oprócz tego w składzie ALLERGIKA® Kremu do twarzy MED* znalazły się m.in. skwalan, gliceryna i pantenol, które sprawiają, że produkt skutecznie nawilża i łagodzi swędzenie i podrażnienia. Krem jest emulsją woda w oleju (W/O), co zapewnia długotrwałą ochronę skóry.  Co ważne – krem nie zawiera substancji zapachowych, barwników i ponad 300 najczęstszych alergenów kontaktowych.

Z kolei ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED* jest bogaty w lipidy – zawiera ich aż 41%, z czego niemal połowę stanowi olej z wiesiołka. Ten składnik uszczelnia i odbudowuje barierę ochronną skóry, dostarczając cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiących jej składnik. Krem jest emulsją woda w oleju (W/O), co w połączeniu z substancjami lipidowymi i gliceryną sprawia, że produkt intensywnie i długotrwale nawilża i natłuszcza. Dzięki temu ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED* sprawdzi się do stosowania na bardzo suche i podrażnione miejsca na skórze, złagodzi świąd i nadwrażliwość. Krem nie zawiera substancji zapachowych, barwników i wielu alergenów, które mogłyby zaszkodzić atopowej skórze.

jakie produkty na atopowe zapalenie skóry azs 

Pielęgnacja skóry z AZS

Oprócz farmakoterapii niezwykle istotną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) stanowią emolienty, czyli kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, takie jak kremy i balsamy. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom minimalizują one objawy atopowego zapalenia skóry – suchość skóry, swędzenie czy zaczerwienienie. Pozwalają także na wydłużenie okresów remisji choroby.

Przykładem kosmetyku skutecznego w codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry jest ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive.  To balsam natłuszczający wykonany w formule wody w oleju (W/O), który w swoim składzie nie zawiera żadnych barwników, konserwantów, parabenów czy naturalnych alergenów, co pozytywnie oddziałuje na naszą skórę. Jednocześnie jest to produkt bogaty w glicerynę ułatwiającą wiązanie cząsteczek wody na skórze oraz w bisabolol i witaminę E, które mają działanie ochronne dla skóry.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę
ALLERGIKA®- Krem do twarzy MED na egzemę twarzy

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  • Nowicki, Roman J., et al. "Atopic dermatitis. Interdisciplinary diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, Polish Society of Allergology, Polish Pediatric Society and Polish Society of Family Medicine. Part I. Prophylaxis, topical treatment and phototherapy." Advances in Dermatology and Allergology/Postȩpy Dermatologii i Alergologii1 (2020): 1.
  • Narbutt Joanna, Pawliczak Rafał, et al. "Atopowe zapalenie skóry”. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2019, wydanie I.
  • Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  • Kamińska, Ewa. "Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci." Journal of Mother and Child4 (2021): 396-403.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl