Wiedza

Kąpiel jako sposób na łuszczycę
Kąpiel jako sposób na łuszczycę

Walka z łuszczycą jest uciążliwa i długa. Niestety jest to choroba nieuleczalna, która ma swoje okresy remisji i nawrotów. W trakcie terapii można stosować różne metody leczenia. Bardzo ważna jest również codzienna pielęgnacja i stosowanie właściwych preparatów do pielęgnacji. Powszechnie wiadomo też, że „łuszczyca lubi wodę” dlatego jedną z form terapii są kąpiele. Czym myć skórę z łuszczycą i jakie kąpiele będą miały najlepszy wpływ na skórę ze zmianami łuszczycowymi?

 

Czym jest łuszczyca i jakie są objawy choroby?

Chociaż łuszczyca jest chorobą niezakaźną o charakterze niezłośliwym, należy niestety do schorzeń niewyleczalnych i uciążliwych. W jej przebiegu pojawiają się nieestetyczne, wypukłe zmiany skórne pokryte charakterystycznymi srebrnymi łuskami, które swędzą. Symptomy te występują najczęściej na skórze w okolicy kolan, łokci, głowy, ale też na wielu innych obszarach ciała.

W przypadku łuszczycy dochodzi do zaburzeń procesów związanych ze wzrostem oraz starzeniem się komórek skóry. Poszczególne, nowe komórki dojrzewają znacznie szybciej, zanim jeszcze dojdzie do złuszczenia się i usunięcia starych. W wyniku tego skóra ulega zgrubieniu, a z obumarłych komórek naskórka powstają nieestetyczne łuski.

kapiel-jako-sposob-na-luszczyce

Jakie kąpiele korzystnie wpływają na walkę z łuszczycą?

Osoby cierpiące na problem z łuskami na skórze zgodnie twierdzą, że łuszczyca lubi wodę. Metody leczenia faktycznie warto wspomagać różnymi działaniami, przy których można wykorzystać dodatkowe nawilżanie i wodę. Sprzyja to łagodzeniu objawów i poprawie stanu skóry. Doskonałym przykładem są tu kąpiele siarkowe, które proponują liczne uzdrowiska. Wody lecznicze wzbogacone o minerały takie jak sole siarczkowo-wodorowe relaksują skórę, łagodzą jej napięcie i uczucie pieczenia. To doskonały sposób, aby wspierać stosowane na co dzień metody leczenia.

Jeżeli nie ma możliwości, aby udać się do uzdrowiska, walka z łuszczycą może być prowadzona również przy zastosowaniu domowych sposobów. Do kąpieli warto dodać wówczas rumianek, kilka łyżeczek siemienia lnianego lub płatków owsianych. Produkty te mają działanie łagodzące pieczenie oraz swędzenie. Niwelują też podrażnienia, wspomagają regenerację skóry oraz zmiękczają ją. Do kąpieli warto dodawać też emolienty.

lipo-olejek-do-kapieli

Czym myć skórę z łuszczycą?

W przypadku występowania łuszczycy, jak i innych problemów skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, grzybica, alergia skórne i inne dolegliwości bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Warto wybierać na co dzień produkty przebadane dermatologicznie, takie jak dermokosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają substancji mogących wywołać dodatkowe podrażnienia i uczulenie.

Doskonałą propozycją do stosowania na co dzień jest ALLERGIKA® - Lipo olejek pod prysznic. To produkt, który świetnie sprawdzi się podczas codziennego mycia oraz jako dodatek do kąpieli. Można go stosować jako tradycyjny zamiennik żelu pod prysznic lub dodatek podczas kąpania np. z płatkami owsianymi czy rumiankiem.

ALLERGIKA® - Lipo olejek pod prysznic w swoim składzie zawiera aż 52% lipidów. Kompozycja nie wysusza skóry, a delikatna receptura tworząca przyjemną pianę dogłębnie nawilża skórę, tworząc na jej powierzchni barierę ochronną, zapobiega nadmiernemu przesuszaniu i wspomaga regenerację.

kapiele-przy-luszczycy

Jakich kąpieli unikać w przypadku łuszczycy?

Kąpiele to nie zawsze skuteczny sposób na łuszczycę. Jest tak w sytuacji, gdy podczas takich czynności zastosowane zostaną kosmetyki lub produkty o działaniu wysuszającym, lub zawierającym w składzie substancje podrażniające. W walce z łuszczycą należy unikać stosowania preparatów z alkoholem, sztucznymi barwnikami czy intensywnymi substancjami zapachowymi. Niekorzystnie mogą też wpłynąć gruboziarniste scruby oraz peelingi stosowane na chore miejsce.

luszczyca-w-kapieli

ALLERGIKA® - Lipo olejek pod prysznic to produkt, który w swoim składzie nie zawiera parabenów, SLS, sztucznych barwników ani substancji zapachowych.  ALLERGIKA® - Lipo olejek pod prysznic może być stosowany do skóry wymagającej delikatnej pielęgnacji m.in. do skóry swędzącej, suchej, łuszczącej się, dotkniętej atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem atopowym, łuszczycą, rybią łuską.

Podczas zażywania kąpieli warto też zwrócić uwagę na temperaturę wody. Zbyt gorąca kąpiel dodatkowo podrażni skórę i zwiększy zaczerwienienie, co z pewnością nie będzie miało korzystnego wpływu na dolegliwości i nie wspomoże efektu terapeutycznego w walce z łuszczycą.

allergika-lipo-olejek-pod-prysznic

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl