Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje się okresami remisji i zaostrzeń choroby, a do czynników nasilających przebieg tej dermatozy należą m.in. alergeny pokarmowe. Z kolei ze względu na często nieefektywne leczenie, cierpiący na AZS szukają alternatywnych sposobów terapii choroby, jak chociażby stosowanie specjalnego jadłospisu. Czy trzeba zmienić dietę przy AZS?
- Skóra atopowa
- Jak uniknąć nawrotu AZS?
- Czy trzeba zmienić dietę przy AZS?
- Co jeść przy AZS?
- Jaka powinna być dieta przy AZS?
- Leczenie AZS
- Pielęgnacja skóry atopowej
- Dieta przy AZS
Skóra atopowa
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęściej występująca choroba skóry u dzieci. U większości małych pacjentów objawy AZS ustępują przed wkroczeniem w dorosłość, natomiast część osób choruje przez całe życie. Ze względu na złożoność mechanizmów stojących za AZS, choroba sprawia dużo kłopotów diagnostycznych i terapeutycznych.
Do objawów AZS należy przede wszystkim uporczywy świąd skóry, który jest główną przyczyną zaburzeń snu, towarzyszących chorobie, oraz spadku jakości życia pacjentów. Skóra z AZS jest sucha i pojawiają się na niej zmiany w charakterystycznych lokalizacjach. Oprócz tego obserwuje się przewlekły i nawrotowy przebieg choroby.
W leczeniu AZS stosuje się miejscowe leki przeciwzapalne, fototerapię, mokre opatrunki czy leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Istotną rolę odgrywa także odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby i braku poprawy po leczeniu miejscowym podaje się ogólne leki immunosupresyjne. AZS bywa jednak trudne w leczeniu, a brak poprawy po stosowaniu standardowych terapii jest jedną z przyczyn poszukiwania alternatyw, np. specjalnej diety przy AZS.
Jak uniknąć nawrotu AZS?
Do czynników zaostrzających chorobę należą m.in. stres, pot, wełna czy narażenie na alergeny pokarmowe. U wielu osób z AZS równolegle bowiem współistnieje alergia pokarmowa. Szacuje się, że dotyczy ona około 1/3 pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem choroby.
Czy trzeba zmienić dietę przy AZS?
Należy przy tym zaznaczyć, że alergia pokarmowa w większości przypadków nie jest pierwotną przyczyną AZS. Jeśli jednak osoba uczulona na dany produkt go spożyje, angażowany jest układ immunologiczny i uruchamiane są procesy zapalne w organizmie, a w związku z tym może dojść do nasilenia objawów AZS. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi, które mogą zaostrzać objawy AZS, są: mleko krowie, jaja, soja, orzechy i ryby.
Jeśli wraz z AZS współistnieje alergia pokarmowa, a spożycie uczulającego pokarmu wiąże się z zaostrzeniem objawów choroby, zalecane jest unikanie danego produktu w diecie przy AZS. Zdarza się jednak, że mimo braku stwierdzonej alergii pokarmowej obserwuje się nasilenie zmian skórnych po spożyciu niektórych pokarmów. Wówczas również wskazane jest ich unikanie.
Co jeść przy AZS?
W ustaleniu pokarmowych czynników zaostrzających przebieg choroby kluczowa jest uważna obserwacja skóry oraz prowadzeniem i analiza dziennika żywieniowego, a także dokładny wywiad lekarski. Jednym z kryteriów zasadności stosowania eliminacyjnej diety przy AZS powinna być skuteczność terapeutyczna usunięcia z jadłospisu danego pokarmu.
Eliminacja poszczególnych pokarmów z diety przy AZS powinna odbywać się pod kontrolą lekarza i dietetyka w celu uniknięcia niedoborów i niedożywienia. Dieta nie jest jednak podstawą leczenia AZS, eliminowanie pokarmów nie stanowi rutynowego postępowania w terapii AZS i nie powinno odbywać się bez poparcia w wynikach badań czy obserwacji pacjenta.
Jaka powinna być dieta przy AZS?
Poza eliminacją z jadłospisu alergenów pokarmowych i produktów spożywczych zaostrzających objawy AZS nie ma innych wskazań dotyczących diety przy AZS. Powinna ona, podobnie jak w każdym innym przypadku, pokrywać potrzeby energetyczne i odżywcze, być zbilansowana i dostarczać wszelkich potrzebnych składników. Ma to szczególne znaczenie u najmłodszych pacjentów z AZS.
Leczenie AZS
Jak już wspomniano, w leczeniu AZS stosuje się przede wszystkim miejscowe terapie przeciwzapalne oraz ogólne leki immunosupresyjne, natomiast zalecenia eliminacji z diety przy AZS niektórych pokarmów ustala się indywidualnie. Oprócz farmakologicznego leczenia skóry atopowej ważną rolę w terapii AZS powinno stanowić regularne stosowanie emolientów, czyli dobranych do potrzeb skóry kremów, balsamów i innych produktów pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja skóry atopowej
Zaleca się, aby emolienty stosowane w pielęgnacji skóry z AZS nie zawierały najczęstszych alergenów kontaktowych, takich jak substancje zapachowe, olejki eteryczne czy niektóre konserwanty. Produkty ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive oraz ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive – są ich pozbawione. Składy tych kosmetyków zostały tak opracowane, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia delikatnej skóry alergicznej i dotkniętej AZS.
Dzięki niejednakowej formule i nieco odmiennemu składowi balsamy sprawdzą się przy różnych potrzebach skóry z AZS i preferencjach pacjenta. ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive jest bogatszy w lipidy, co w połączeniu z formułą woda w oleju (W/O) sprawia, że kosmetyk intensywniej natłuszcza, odżywia i pokrywa skórę delikatnym filmem ochronnych, zabezpieczającym skórę atopową przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Balsam zawiera także bisabolol, działający przeciwzapalnie i łagodząco.
Z kolei ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive dzięki mniejszej zawartości lipidów i formule olej w wodzie (O/W) szybciej się wchłania, a obecny w preparacie polidokanol chłodzi i znieczula skórę, zmniejszając w związku z tym uporczywe swędzenie towarzyszące AZS. Oba balsamy zawierają glicerynę, która wiąże wodę w naskórku, a poprawiając nawilżenie skóry, optymalizuje działanie jej komórek. Produkty sprawdzą się w pielęgnacji skóry z AZS.
Dieta przy AZS
Dieta przy AZS nie jest rutynowo stosowaną metodą leczenia tej dermatozy. Ewentualne wyeliminowanie z jadłospisu niektórych produktów spożywczych jest ustalane indywidualnie i zależy m.in. od współistniejącej alergii pokarmowej i zaobserwowanemu zaostrzeniu objawów AZS po spożyciu konkretnych pokarmów. Niezależnie jednak od stosowanej przy AZS diety, niezwykle istotnym elementem leczenia tej choroby jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej.
Bibliografia:
- Katta, Rajani, and Mary Jo Kramer. "Skin and diet: An update on the role of dietary change as a treatment strategy for skin disease." Skin(2018).
- Nowicki, Roman J., et al. "Atopic dermatitis. Interdisciplinary diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society, Polish Society of Allergology, Polish Pediatric Society and Polish Society of Family Medicine. Part I. Prophylaxis, topical treatment and phototherapy." Advances in Dermatology and Allergology/Postȩpy Dermatologii i Alergologii1 (2020): 1.
- Schlichte, Megan J., Abbey Vandersall, and Rajani Katta. "Diet and eczema: a review of dietary supplements for the treatment of atopic dermatitis." Dermatology practical & conceptual3 (2016): 23.
- Narbutt Joanna, Pawliczak Rafał, et al. "Atopowe zapalenie skóry”. Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2019, wydanie I.