Jaką rolę w walce z AZS pełni sen? Znaczenie snu dla skóry
Jaką rolę w walce z AZS pełni sen? Znaczenie snu dla skóry

Odpowiedniej jakości i długości sen jest niezwykle ważny dla zdrowia człowieka. Zapewnia odpoczynek, wpływa na wzrost i rozwój organizmu, pozwala na naprawę i regenerację poszczególnych narządów. Niestety AZS u dorosłych i dzieci łączy się z zaburzeniami snu, co negatywnie wpływa na skórę. Jakie jest znaczenie snu dla skóry, w tym tej dotkniętej AZS?

 

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i niezakaźna dermatoza, której pierwsze symptomy zwykle widoczne są we wczesnym dzieciństwie. Może trwać całe życie, a jedną z jej cech jest nawrotowy charakter. W przebiegu AZS wyróżnia się okresy remisji bez widocznych objawów choroby oraz okresy zaostrzeń, kiedy skóra dotknięta jest przykrymi zmianami skórnymi. Na wystąpienie AZS składają się czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne, a istotną rolę w patogenezie choroby pełni uszkodzona bariera naskórkowa.

 

Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS)

Najbardziej charakterystycznym i dokuczliwym objawem AZS jest intensywny świąd skóry. Oprócz tego choroba objawia się m.in. suchą skórą. Zmiany skórne w AZS mają postać czerwonych, silnie swędzących, suchych plam, a ich lokalizacja zależy od wieku. Pojawiają się zwykle w okolicach zgięć łokciowych i kolanowych, ale mogą dotyczyć również twarzy, szyi, a w ciężkich przypadkach nawet całego ciała.

W przypadku długo utrzymujących się zmian, skóra w ich miejscu ulega pogrubieniu i pojawia się złuszczanie naskórka. Oprócz tego skóra atopowa jest bardziej narażona na zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Objawy AZS, zwłaszcza uporczywy świąd, negatywnie wpływają na sen pacjentów z AZS oraz jakość ich życia.

sen rola snu spanie azs atopowe zapalenie skóry

 

Kiedy nawraca AZS?

Jak wspomniano, AZS ma charakter nawrotowy. Do wystąpienia zaostrzeń choroby może przyczyniać się wiele czynników, a na działanie niektórych z nich niestety pacjenci nie mają wpływu. Wśród znanych czynników zaostrzających przebieg choroby wymienia się: pot, stres, alergeny, środki drażniące czy infekcje.

 

Jakie znaczenie dla organizmu ma sen?

Sen jest istotnym elementem zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest kluczowy dla odpoczynku organizmu, jego wzrostu i rozwoju. Sen pozwala na naprawę i regenerację komórek, tkanek i narządów, W trakcie odpoczynku nocnego zmienia się wydzielanie hormonów, a DNA ulega naprawie. Podczas snu dochodzi do reorganizacji w obrębie mózgu i układu nerwowego, co wpływa na zapamiętywanie.

Zaburzenia snu powiązano m.in. ze zwiększoną podatnością na infekcje, wzrostem ryzyka otyłości, cukrzycy, depresji, nadciśnienia tętniczego czy chorób sercowo-naczyniowych. Niedobór snu negatywnie wpływa na funkcje poznawcze, koncentrację, wydolność fizyczną, czy działanie układu immunologicznego.

 

Ile potrzeba godzin snu?

Dla utrzymania zbawiennego wpływu snu na organizm ważna jest zarówno ilość snu, jak i jego jakość. Optymalna długość snu, potrzebna dla zapewnienia regeneracji, odpoczynku oraz zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, zależy od wieku. Pożądana ilość snu u osób dorosłych to 7-8 godzin. Dla prawidłowego funkcjonowania nie jest zalecany zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen.

 

Znaczenie snu dla skóry

Sen jest ważny także dla zdrowia i kondycji skóry. W nocy wzrasta tempo powstawania nowych komórek naskórka. Rośnie przepuszczalność skóry i przepływ krwi w jej obrębie, co z kolei pozwala na regenerację i odżywienie komórek skóry, a także zwiększone przyswajanie składników aktywnych dostarczonych wraz z kosmetykami.

sen atopowe zapalenie skóry wpływ snu kosmetyki wyroby medyczne

 

Jak sen pomaga przy AZS?

Z uwagi na znaczenie snu dla skóry, nocny spoczynek jest ważnym aspektem zmagań z atopowym zapaleniu skóry (AZS). Zaburzenia snu są bardzo częste u osób cierpiących na tę chorobę, mogą dotyczyć nawet 87% dorosłych z AZS. Obejmują m.in. trudności z zaśnięciem i częste nocne przebudzenia. Problemy ze snem występują częściej u pacjentów z cięższym przebiegiem choroby. Zaburzenia snu negatywnie wpływają na jakość życia pacjentów z AZS.

Główną przyczyną zaburzeń snu u osób z AZS jest świąd i związane z nim drapanie. Zmiany, jakie zachodzą w fizjologii skóry i organizmu w nocy wpływają na poziom swędzenia skóry. Z uwagi na wieczorny spadek poziomu kortyzolu, zwiększony przepływ krwi przez skórę, niską produkcję łoju, wzrost temperatury skóry czy poziomu przeznaskórkowej utraty wody, świąd skóry jest zwiększony nocą. W trakcie snu trudniej też o świadome ograniczanie drapania.

Z drugiej strony zaburzenia snu mają negatywny wpływ na przebieg AZS i są jednym z czynników zaostrzających chorobę. Dzieje się tak m.in. przez nasilenie reakcji zapalnych i zwiększony poziom świądu w wyniku stresu spowodowanego niedoborem snu. Znaczenie snu dla skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry (AZS) jest więc ogromne.

 

Jak walczyć z AZS?

Kluczowym elementem walki z AZS jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej i regularne nakładanie na nią emolientów. Należy to robić minimum dwa razy dziennie, zarówno w czasie zaostrzenia choroby, jak i podczas remisji. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej powinny być pozbawione najczęstszych alergenów, m.in. substancji zapachowych czy niektórych konserwantów.

Emolienty wspomagają uszkodzoną barierę ochronną skóry, pozwalają na jej odbudowę i ograniczają wzmożoną przeznaskórkową utratę wody. W ten sposób zmniejszają objawy AZS i pozwalają wydłużyć czas remisji choroby. Znając znaczenie snu dla skóry i nocne zmiany w jej fizjologii, warto przyjrzeć się wieczornej pielęgnacji skóry z AZS tak, aby zapewnić jej maksymalną regenerację, ograniczyć świąd i zwiększyć szanse na spokojny odpoczynek.

 

Pielęgnacja skóry atopowej

Zawarte w Kremie do twarzy ALLERGIKA® ceramidy i skwalan zapewniają wsparcie uszkodzonej bariery naskórkowej. Wysoka zawartość lipidów i formuła wody w oleju (W/O) sprawiają, że produkt tworzy na skórze ochronny film. Ogranicza on przeznaskórkową utratę wody, której poziom jest zwiększony w trakcie snu.

Obecne w preparacie bisabolol i pantenol łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i kojąco, a nocą mogą jeszcze efektywniej spełniać swoje zadanie ze względu na zwiększoną przepuszczalność skóry. Oprócz tego preparat pozbawiony ponad 300 najczęstszych alergenów kontaktowych, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji skóry atopowej.

Z kolei o odpowiednią pielęgnacji skóry z AZS na powiekach zadba ALLERGIKA® - Krem na powieki MED. Gliceryna zawarta w preparacie wiąże wodę w naskórku i delikatnie chłodzi. Dzięki temu preparat zmniejsza suchość i łuszczenie skóry oraz redukuje świąd. Bisabolol i alantoina łagodzą stany zapalne i koją atopową skórę powiek. Starannie dobrane składniki sprawiają, że krem sprawdzi się w pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry powiek.

kosmetyki azs atopowe zapalenie skóry wyroby medyczne allergika sen spanie

 

Rola snu w AZS

Sen pełni ważną rolę w zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. U wielu pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) stwierdza się zaburzenia snu, co z jednej strony wynika z uporczywego świądu skóry, a z drugiej zaostrza przebieg choroby. Mając na uwadze znaczenie snu dla skóry oraz nocne zmiany w jej fizjologii, warto przyjrzeć się wieczornej pielęgnacji skóry atopowej.

*ALLERGIKA®- Krem na powieki MED na egzemę powiek

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy 

Bibliografia:

  • Nowicki, Roman J., et al. "Atopowe zapalenie skóry." Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia(2019): 69-80.
  • Chang, Yung-Sen, and Bor-Luen Chiang. "Sleep disorders and atopic dermatitis: a 2-way street?." Journal of Allergy and Clinical Immunology4 (2018): 1033-1040.
  • Ramirez, Faustine D., et al. "Association of atopic dermatitis with sleep quality in children." JAMA pediatrics5 (2019): e190025-e190025.
  • Bender, Bruce G., et al. "Disease severity, scratching, and sleep quality in patients with atopic dermatitis." Journal of the American Academy of Dermatology3 (2008): 415-420.
  • Jeon, Caleb, et al. "Frequency and management of sleep disturbance in adults with atopic dermatitis: a systematic review." Dermatology and therapy3 (2017): 349-364.
  • Grandner, Michael A. "Sleep, health, and society." Sleep medicine clinics1 (2017): 1-22.
  • Krajewska, Otylia, et al. "Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego." Forum Zaburzeń Metabolicznych. Vol. 8. No. 2. 2017.
  • Matsui, Mary S., et al. "Biological rhythms in the skin." International journal of molecular sciences6 (2016): 801.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl