Wiedza

Jak zadbać o suchą i twardą skórę pięt?
Jak zadbać o suchą i twardą skórę pięt?

 

Skóra pięt bywa pomijana w codziennej pielęgnacji, ze względów estetycznych zwykle poświęca się jej zwiększoną uwagę dopiero latem. Skóra stóp charakteryzuje się wyjątkową budową i specyficznymi problemami dermatologicznymi, np. twardą czy suchą skórą pięt. W związku z tym skóra stóp wymaga szczególnego podejścia w pielęgnacji. Jak skutecznie zmiękczyć twardą skórę pięt i zadbać o prawidłową pielęgnację stóp?

 

Budowa skóry stóp

Ze względu na stale wywierany nacisk, skóra stóp ma specyficzną budową. Dzięki temu jest odporna na urazy mechaniczne, a stopy mogą prawidłowo spełniać swoją funkcję. Skóra stóp jest znacznie grubsza w porównaniu do skóry na innych obszarach ciała. Największą różnicę obserwuje się w grubości warstwy rogowej naskórka, co jest dodatkowo potęgowane czynnikami mechanicznymi działającymi na stopy.

Skóra na podeszwowej stronie stóp różni się od tej obecnej w części grzbietowej. Znajdują się tam bardzo liczne gruczoły potowe. Oprócz tego, aby zapewnić większą przyczepność stopy do podłoża i zmniejszyć poślizg stóp, powierzchnia podeszew charakteryzuje się brakiem włosów i gruczołów łojowych.

 

Problemy ze skórą stóp

Skóra stóp ze względu na swoją specyfikę i działające na nią bodźce, jest narażona na powstawanie problemów dermatologicznych. Szczególnie predysponowane do wystąpienia charakterystycznych zmian są miejsca poddawane największemu naciskowi – pięty czy śródstopie. Powstawaniu problemów skórnych sprzyjają m.in. ciasne obuwie, deformacje kostne, niedostateczna higiena, cukrzyca, nadwaga i zaburzenia hormonalne.

stopy skóra stóp jak zadbać o skórę pięt

 

Sucha skóra pięt

Ze względu na brak gruczołów łojowych na podeszwach, skóra stóp jest mniej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Może się więc pojawiać problem suchej skóry pięt, który przybiera na sile wraz z wiekiem. Nieodpowiednia pielęgnacja skóry stóp prowadzi do pogłębienia problemu, a dalej do nadmiernego rogowacenia i pękania skóry na piętach.

 

Twarda skóra pięt

Zwiększona grubość warstwy rogowej naskórka oraz obciążenie mechaniczne i ucisk sprawiają, że skóra stóp ma tendencję do zaburzeń keratynizacji i gromadzenia martwych komórek naskórka. W konsekwencji można zaobserwować nieestetyczne nadmierne złuszczanie czy twardą skórę pięt. Powstawaniu tych problemów sprzyja także suchość skóry.

 

Pękająca skóra na piętach

Ze względu na zmniejszony poziom wody, dysfunkcje płaszcza hydrolipidowego i nagromadzenie martwych komórek, skóra pięt może stawać się mniej elastyczna i w konsekwencji pękać. Początkowo powstają jedynie delikatne rysy, które mogą pogłębiać się do dużych rozpadlin. Problemowi towarzyszy ból, krwawienie czy zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

skóra pięt suche pięty stopy pielęgnacja

 

Jak skutecznie zmiękczyć twardą skórę pięt?

W walce z twardą i suchą skórą pięt warto postawić na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Mycie stóp z użyciem delikatnych środków i regularne nawilżanie suchej skóry pięt preparatami dostosowanymi do wyjątkowych potrzeb tej okolicy to podstawowe zabiegi mające na celu utrzymanie higieny, zdrowia i estetycznego wyglądu skóry stóp.

Jednym z polecanych składników w pielęgnacji skóry stóp jest olej z wiesiołka. Dostarcza suchej skórze pięt nienasyconych kwasów tłuszczowych i regeneruje barierę ochronną skóry. Poza tym ten cenny składnik redukuje swędzenie i stany zapalne.

 

Jak nawilżyć suche pięty?

Wskazane są także preparaty bogate w lipidy. Takie kosmetyki skutecznie redukują ucieczkę wody z naskórka, dzięki czemu zwiększają nawilżenie skóry, zmiękczają ją i poprawiają jej elastyczność. Niektóre lipidy, m.in. ceramidy czy nienasycone kwasy tłuszczowe, aktywnie wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu skóra staje się lepiej zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi i jest bardziej nawilżona.

W codziennej pielęgnacji suchej skóry pięt sprawdzi się ALLERGIKA® - Krem z olejem z wiesiołka 20% MED*. Preparat zawiera ponad 40% lipidów, które zapewniają skuteczne natłuszczenie skóry pięt, a tworzona przez nie warstwa okluzyjna ogranicza ucieczkę wody z naskórka, dzięki czemu skóra stóp staje się nawilżona, miękka i bardziej elastyczna.

Poza oleju z wiesiołka, w kremie znajduje się również gliceryna. Jej zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku, przez co sprawdzi się w regularnej pielęgnacji pięt.

 

Jak zmiękczyć skórę na piętach?

Aby pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka i zmiękczyć twardą skórę pięt, wskazane jest regularne usuwanie martwych komórek np. z pomocą peelingu. Zabiegi pielęgnacyjne skóry stóp nie powinny być jednak zbyt agresywne. Niezalecane jest zbyt częste ścieranie naskórka czy stosowanie kosmetyków myjących, bazujących na mocno wysuszających detergentach.

W przypadku, gdy pojawiają się pęknięcia, odciski, skóra pięt jest sucha i twarda, a rutynowa pielęgnacja okazuje się niewystarczająca, warto skorzystać z pomocy podologa. To specjalista związany z kosmetologią, zajmujący się profilaktyką i leczeniem zmian w obrębie skóry i paznokci stóp. Do jego zadań należy także udzielanie porad dotyczących pielęgnacji skóry stóp.

Troska o zdrowie i wygląd skóry stóp powinna obejmować także noszenie dobrze dobranego obuwia, w którym stopa nie jest uciskana ani ocierana, oraz zapewniającego stopom komfort termiczny. Warto zwrócić uwagę na potliwość stóp i zadbać o skarpety wykonane z materiałów zapewniających pochłanianie wilgoci.

jak zadbać o stopy pięty zdrowa skóra kosmetyki allergika

 

Pielęgnacja skóry stóp

Skóra stóp jest narażona na działanie silnego nacisku i bodźców mechanicznych. Z tego względu charakteryzuje się specyficzną budową i jest podatna na powstawanie problemów dermatologicznych, takich jak twarda i sucha skóra pięt, pęknięcia czy odciski. W celu utrzymania zdrowia i estetycznego wyglądu konieczna jest regularna pielęgnacja pięt i skóry stóp z użyciem kosmetyków zawierających składniki nawilżające i zmiękczające.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  1. Wojnowska, D. "Pielęgnacja suchej skóry rąk i stóp." Kosmetologia Estetyczna3 (2015).
  2. Arct, Jacek, et al. "Zespół pękających pięt–przyczyny i postępowanie podologiczne." Polish Journal of Cosmetology3 (2016): 214-222.
  3. Nockowski, Piotr. "Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp." Kosmetologia estetyczna3 (2016): 223-229.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl