Jak szybko złagodzić alergię skórną?
Jak szybko złagodzić alergię skórną?

Wysypka, zaczerwienienie, świąd oraz grudki i pęcherzyki na powierzchni ciała to objawy, które mogą towarzyszyć alergii skórnej. To częsty problem dermatologiczny, a lista czynników, które mogą być przyczyną przykrych objawów, jest długa. Jak szybko pozbyć się alergii i dlaczego ona występuje?

 

Czym jest alergia skórna?

Alergia skórna to potoczne pojęcie, pod którym kryją się skórne objawy towarzyszące wszelkim reakcjom uczuleniowym o zróżnicowanej patogenezie. Natomiast przyjmując, że alergia skórna dotyczy jedynie symptomów wywołanych przezskórnym narażeniem na substancje uczulające, wówczas mowa o alergii kontaktowej.

Alergia skórna, rozumiana jako alergia kontaktowa, to zespół charakterystycznych objawów na powierzchni ciała, pojawiających się na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Wynika z nadmiernej odpowiedzi układu immunologicznego na substancję, która u osoby zdrowej nie spowodowałaby żadnej reakcji. Szacuje się, że alergia skórna na jeden lub więcej z najczęstszych alergenów kontaktowych dotyczy 20% Europejczyków.

 

Dlaczego występuje alergia?

Do zapoczątkowania alergii potrzebny jest kontakt powierzchni ciała z czynnikiem potencjalnie uczulającym. Jego cząsteczki przenikają przez skórą i są rozpoznawane przez układ immunologiczny jako zagrożenie. Po rozwinięciu u danej osoby uczulenia na konkretny alergen, kolejne narażenia na niego powodują wystąpienie symptomów alergii skórnej, o ile ilość alergenu przekroczony indywidualny próg, konieczny do wywołania objawów.

Alergia skórna nie jest wrodzonym schorzeniem. Jest to nabyta nadwrażliwość układu immunologicznego na dany czynnik. Może się pojawić w dowolnym momencie życia. Wśród czynników predysponujących do rozwinięcia alergii skórnej wymienia się m.in. uszkodzoną barierę naskórkową, duży stan zapalny skóry czy częste i powtarzalne narażenie na daną substancję.

alergia skórna dlaczego występuje jak sobie poradzić

 

Rodzaje alergii

Objawy skórne towarzyszą różnym reakcjom uczuleniowym. Te, wynikające z bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem, dotyczą alergii kontaktowej. Świąd, wysypka czy zaczerwienienie mogą być również objawem alergii pokarmowej, np. na ryby czy jaja kurze, a także alergii wziewnej, np. na pyłki roślin.

 

Kiedy występuje alergia?

Alergia skórna, w rozumieniu alergii kontaktowej, występuje wówczas, gdy po jakimś czasie od kontaktu skóry z danym czynnikiem pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Istotny jest odstęp czasowy między kontaktem a wystąpieniem objawów – w odróżnieniu od podrażnienia, którego oznaki pojawiają się natychmiast, symptomy alergii skórnej rozwijają się z opóźnieniem, po kilku, a nawet kilkudziesięciu godzinach od kontaktu z alergenem.

 

Objawy alergii skórnej

Alergia skórna objawia się zwykle silnym świądem, a na powierzchni ciała pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, grudki czy pęcherzyki. Z czasem skóra staje się pogrubiała, sucha i łuszcząca. Charakterystyczną cechą alergii kontaktowej jest wspomniany czas utajony, widoczna reakcja pojawia się z opóźnieniem. Zmiany skórne zwykle wykraczają poza obszar kontaktu z alergenem, choć najczęściej dotyczą szyi, dekoltu czy grzbietowej strony rąk.

 

Co może wywołać alergię?

Jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych, odpowiedzialnych za alergię skórną, jest nikiel. Według danych epidemiologicznych alergia na ten metal dotyczy niemal 15% Europejczyków. Nikiel znajduje się w wielu produktach codziennego użytku, z tego powodu całkowite wyeliminowanie narażenia na niego jest niemal niemożliwe. Znaleźć go można m.in. w biżuterii, naczyniach kuchennych czy metalowych elementach garderoby. Do metali często odpowiedzialnych za alergię skórną należą również złoto, kobalt czy chrom.

Substancje zapachowe są kolejną grupą czynników odpowiedzialnych za częste wywoływanie alergii skórnej. Znajdują się m.in. w kosmetykach, preparatach do higieny jamy ustnej, środkach do prania i preparatach do sprzątania. Za alergię skórną na kosmetyki niejednokrotnie odpowiadają również konserwanty. Problematyczne bywają także składniki farb do włosów czy lakierów do paznokci.

Nie tylko biżuteria i kosmetyki mogą być przyczyną alergii skórnej. Bezpośredni kontakt ze skórą mają chociażby ubrania, które potencjalnie mogą być źródłem czynników alergizujących. Należą do nich pozostałości środków do prania, niektóre barwniki do tkanin, czy stosowane w przemyśle włókienniczym żywice.

kosmetyki a alergia allergika reakcja skórna zdrowa skóra

 

Jak złagodzić alergię skórną?

Najważniejszym elementem walki z alergią skórną jest unikanie alergenów kontaktowych. Nie zawsze jednak jest to proste, czasem bywa wręcz niemożliwe. Wówczas pomocne będzie stworzenie fizycznej bariery osłaniającej skórę, np. z pomocą rękawic czy odzieży ochronnej. Takie działanie sprawdzi się w przypadku narażanie zawodowego na alergeny, np. u kosmetologów czy fryzjerów, jak i gdy winne okazują się np. preparaty chemii gospodarczej. 

Ważną rolę w łagodzeniu alergii odgrywa także nawilżanie i natłuszczanie skóry. Zabiegi te niwelują nieprzyjemne objawy towarzyszące alergii oraz wzmacniają barierę ochronną skóry, dzięki czemu staje się ona mniej przepuszczalna dla alergenów.

 

Pielęgnacja skóry alergicznej

Wysoka zawartość lipidów w balsamie natłuszczającym ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive sprawia, że produkt pozostawia na skórze ochronny film, ograniczający kontakt skóry z alergenami i niekorzystnymi czynnikami środowiska. Wspiera także barierę naskórkową, co w połączeniu z gliceryną obecną w preparacie, zapewnia wzrost nawilżenia skóry i zmniejszenie świądu. Dzięki temu balsam jest pomocny w pielęgnacji skóry alergicznej, wrażliwej i łagodzeniu pokrzywki.

Pierwsza pomoc w alergii skórnej może obejmować preparaty zawierające substancje o działaniu znieczulającym i przeciwświądowym. Przykładem jest polidokanol zawarty w balsamie nawilżającym ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive. Składnik ten chłodzi, koi i łagodzi zaczerwienienia. Preparat zapewnia skuteczne nawilżenie i wsparcie bariery ochronnej skóry. Sprawdzi się w łagodzeniu podrażnienia skóry, pielęgnacji skóry wrażliwej i dotkniętej egzemą.

Zarówno balsam natłuszczający Lipolotio Sensitive, jak i balsam nawilżający Hydrolotio Sensitive są pozbawione najczęstszych alergenów kontaktowych. W wykazie składników tych preparatów nie znajdziecie m.in. substancji zapachowych, barwników i konserwantów, co zmniejsza ryzyko wywołania czy pogłębiania alergii skórnej.

kosmetyki wyroby medyczne balsamy na alergie jak łagodzić

 

Co zrobić z alergią?

Objawy towarzyszące alergii skórnej są przykre i uciążliwe. Ze względu na jej mechanizm i długą listę potencjalnych substancji uczulających, zmagania z alergią skórną bywają trudne i długotrwałe. W łagodzeniu alergii pomocna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, z użyciem preparatów wzmacniających barierę ochronną i niezawierających najczęstszych alergenów kontaktowych.

 

Bibliografia:

  • Śpiewak, Radosław. "Praktyka wykonywania testów płatkowych w świetle aktualnych wytycznych." Wiadomości Dermatologiczne3 (2019).
  • Śpiewak, Radosław. "Wyprysk kontaktowy."  Derm. Alergol26.5 (2009): 375-377.
  • KRZYSTYNIAK, Diana, et al. "Wpływ narażeń środowiskowych na częstość alergii kontaktowej u dzieci i młodzieży."
  • Obtułowicz, Krystyna, et al. "Alergologia”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.
  • Wyprysk kontaktowy”, dostęp 17.02.2022
  • Uter, Wolfgang, et al. "Contact allergy—emerging allergens and public health impact." International Journal of Environmental Research and Public Health7 (2020): 2404.
  • Uter, Wolfgang, et al. "Contact allergy: a review of current problems from a clinical perspective." International journal of environmental research and public health6 (2018): 1108.
  • Torres, Fernanda, et al. "Management of contact dermatitis due to nickel allergy: an update." Clinical, cosmetic and investigational dermatology: CCID2 (2009): 39.
  • Vazirnia, Aria, and Sharon E. Jacob. "Review ACDS'Allergen of the Year 2000-2015." The Dermatologist11 (2014).
  • Scheman, Andrew J., et al. "Formaldehyde‐related textile allergy: an update." Contact Dermatitis6 (1998): 332-336.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl