Jak szybko uśmierzyć ból po zbyt długim opalaniu?
Jak szybko uśmierzyć ból po zbyt długim opalaniu?

Lato to okres, w którym ludzka skóra bardzo często jest narażona na działanie promieni słonecznych. Niestety, długotrwały kontakt z nimi może skutkować poparzeniem słonecznym. Ból po opalaniu potrafi być bardzo intensywny i znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, czym objawia się oparzenie słoneczne, a także – jak je leczyć.

opalanie spf ochrona lato pielęgnacja skóry 

 

Ile trwa ból po opalaniu? 

Już po upływie około 4 godzin od nadmiernej ekspozycji na słońce, na skórze można zauważyć zaczerwienienie, przesuszenie i podrażnienie. Można wyczuć, jak poparzona skóra oddaje ciepło – jest wtedy bardzo gorąca i wrażliwa nawet na najmniejszy dotyk. Objawy szczególnie intensywne i dokuczliwe stają się w przeciągu najbliższych kilkunastu godzin od zakończenia opalania. Powrót do normalnego stanu zajmie skórze z reguły jedną lub dwie doby - chyba że doszło do głębokich oparzeń, sięgających głębszych warstw skóry.

 

Jakie są stopnie oparzenia słonecznego?

To, jak silny będzie ból po opalaniu, uzależnione jest od tego, do jakiego poparzenia słonecznego doszło. W skrajnych przypadkach oparzenia słoneczne można kwalifikować jako oparzenia pierwszego lub też drugiego stopnia.

Oparzenie pierwszego stopnia to oparzenie, które swoim zasięgiem obejmuje wyłącznie naskórek. Osoba poszkodowana odczuwa obrzęk, ból i zaczerwienienie. Po kilku dniach stają się one mniej intensywne, a w ich miejscu pojawia się dokuczliwy świąd. Proces gojenia i regeneracji uszkodzonego naskórka nie pozostawia blizn - jednak warto wspierać go przy pomocy odpowiednio dobranych produktów. Świetnie sprawdzi się balsam nawilżający ALLERGIKA®️ - Hydrolotio Sensitive.

Oparzenie drugiego stopnia obejmuje naskórek, jednak na jego powierzchni pojawiają się wypełnione płynem tkankowym bąble. Na powierzchni skóry mogą utrzymywać się one nawet do trzech tygodni. Prawidłowo wspierany proces gojenia nie pozostawia blizny, chyba że oparzenia sięgną aż do skóry właściwej. W takim przypadku proces gojenia będzie o wiele wolniejszy i może pozostawić po sobie blizny.

 

Jak złagodzić ból po opalaniu?

Z oparzeniem słonecznym zazwyczaj można poradzić sobie całkowicie samodzielnie, jednak warto podjąć jak najszybszą interwencję, pozwalającą złagodzić pierwsze objawy. Sposobów na to, jak złagodzić pieczenie po opalaniu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim, skórę po opalaniu dobrze jest przemyć letnią wodą - nigdy zimną! – a na poparzone miejsca przyłożyć chłodny okład. Jeśli do oparzenia doszło na naprawdę dużej powierzchni ciała, ratunkiem może okazać się letni prysznic, które stopniowo będzie schładzał skórę. Warto pamiętać o tym, że kąpiel w zimnej wodzie może narazić organizm na szok termiczny.

Warto wypróbować również domowe sposoby na łagodzenie oparzeń słonecznych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie będą one leczyć poparzonej skóry, a wyłącznie łagodzić skutki poparzenia. Naturalne składniki są w stanie skutecznie uśmierzyć ból, a nawet przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów należą:

  • okłady z maślanki i kefiru
  • maseczka z wody i mąki ziemniaczanej
  • smarowanie ciała miodem
  • olejek z mięty pieprzowej
  • okłady z mięty bądź nagietka
  • sok z aloesu

 

Oparzenie słoneczne czym smarować?

Osoby zastanawiające się, czym smarować skórę po opalaniu, na szczęście mają bardzo szeroki wybór dostępnych w drogeriach i aptekach preparatów. Nawilżanie skóry po opalaniu jest bardzo ważne i wspiera procesy jej regeneracji. Celem pielęgnacji opalonej skóry powinna być również odbudowa jej bariery ochronnej. Warto sięgać po kosmetyki, które posiadają w składzie:

Alantoinę d-pantenol witaminy A, E, F, aloes, aminokwasy masło Shea.

Preparaty stosowane na oparzenia słoneczne powinny posiadać właściwości silnie nawilżające, chłodzące, kojące i łagodzące. Odpowiednio dobrany skład pozwala odbudować barierę hydrolipidową skóry, a także uchronić ją przed postępującymi uszkodzeniami słonecznymi.

Ogromną popularnością wśród osób poszukujących sposoby na ból po opalaniu cieszy się wspomniany wyżej balsam ALLERGIKA®️ - Hydrolotio Sensitive.

 

Czy opalanie jest bezpieczne?

Uznaje się, że kąpiele słoneczne mogą przynieść wiele korzyści dla organizmu. Mowa tutaj między innymi o poprawie nastroju, zmniejszeniu bólów mięśniowych, dostarczaniu witaminy D, a nawet łagodzeniu zmian skórnych w chorobach skóry. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że opalanie może być bardzo niebezpieczne, dlatego warto przestrzegać kilku poniższych zasad:

  • unikanie słońca w godzinach południowych - to właśnie w tym czasie promienie UV są najsilniejsze, dlatego najlepszy czas na kąpiele słoneczne to rano bądź też późne popołudnie.
  • osłanianie ciała przed słońcem – trzeba pamiętać o tym, że promieniowanie UV może przenikać także przez cienkie ubranie. Nigdy nie powinno się zapominać o nakryciu głowy – świetnym rozwiązaniem jest czapka z daszkiem bądź też lekki kapelusz. Warto zainteresować się, czy stosowane okulary przeciwsłoneczne posiadają filtr UV, który zagwarantuje oczom odpowiedni poziom ochrony.
  • stosowanie kosmetyków z filtrem UV – na szczęście na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta kosmetyków do opalania. Powinny one chronić zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Dobrej jakości kosmetyki powinny posiadać filtr co najmniej SPF30. Szczególnie jest to w przypadku małych dzieci, których skóra o wiele bardziej narażona jest na oparzenia słoneczne i ból po opalaniu.
  • regularne nakładanie kremu do opalania – samo kupno i jednorazowe nałożenie kremu do opalania to za mało. Pierwszą aplikację należy wykonać nie później niż 20 minut przed wyjściem na słońce. Ponownie zaleca nakładać się krem po upłynięciu około 4 godzin. Wszystko dlatego, że poprzednia warstwa ochronna została solidnie nadwyrężona przez pływanie, pocenie się czy też wycieranie ręcznikiem. Trzeba pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, które zapewni wysoki poziom ochrony.
  • nawadnianie organizmu – w trakcie upału koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie. W trakcie ekspozycji na słońce organizm na skutek pocenia się traci wyjątkowo dużo wody. Dlatego trzeba też regularnie ją uzupełniać, aby nie dopuścić do odwodnienia.
  • ochrona znamion – w trakcie opalania koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szczególnie wrażliwe na promieniowanie miejsca. Mowa tutaj o twarzy, skórze głowy, uszach, plecach, dekolcie i podbiciach stóp. Na szczególną obserwację zasługują znamiona, które na czas opalania dobrze jest zakleić plastrem. W przypadku, kiedy po opalaniu można zauważyć krwawienie lub zmiany zabarwienia zamienia, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.
  • kosmetyki po opalaniu - i większość kobiet pamięta o zastosowaniu kremu z filtrem, jednak nie dba o to, jakie kosmetyki nałoży na swoje ciało po zakończonym opalaniu. Po intensywnej kąpieli słonecznej dobrze wykorzystać balsam Hydrolotio Allergika, który przyniesie ulgę rozgrzanej skórze i doskonale ją nawilży

 

Opalanie i leki – nie zawsze idą w parze

Osoby, które zażywają leki, powinny zorientować się, czy nie zawierają one związków fotouczulających. Wszystko dlatego, że przy przyjmowaniu niektórych preparatów, po ekspozycji skóry na słońce może pojawić się na niej odczyn fotoalergiczny. Trzeba pamiętać o tym, że ogromna część dostępnych w aptekach leków może zwiększyć wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Jeśli na ulotce jest to odnotowane, na czas kuracji trzeba zrezygnować z opalania. Do grupy leków , które są niebezpieczne w połączeniu z opalaniem zalicza się: 

  • leki moczopędne
  • leki hormonalne
  • leki przeciwzapalne
  • leki przeciwcukrzycowe
  • leki przeciwgrzybicze
  • leki przeciwtrądzikowe
  • fenotiazyny
  • psolareny
  • beta-blokery

dziecko opalanie spf skóra wrażliwa allergika pielęgnacja

 

Nawilżanie to podstawa

Osoby, u których pojawił się ból po opalaniu, powinny przede wszystkim zadbać o dobre nawilżenie skóry. Ogólnie latem trzeba pić dużo wody - to wiadomo nie od dzisiaj. Specjaliści twierdzą, że przynajmniej 2 litry wody dziennie to absolutne minimum. Nawodniona skóra charakteryzuje się żywym, ładnym odcieniem. Zwłaszcza skóra, której bariera ochronna została nadwyrężona przez nadmierne opalanie, zasługuje na nawodnienie i odżywianie.

W tym celu dobrze zastosować specjalistyczne preparaty, takie jak: 

  • kremy z alantoiną i gliceryną
  • maski regenerujące
  • mgiełki w atomizerze
  • preparaty z aloesem
  • wody mineralne.

 

Konsekwencje nadmiernego opalania

Ból po opalaniu to pierwszy sygnał, że doszło do nadmiernej ekspozycji na słońce. Pomimo tego, że wiele osób bagatelizuje oparzenia słoneczne, a zaczerwienienie i opuchliznę traktuje jako nieodłączny element każdego lata, to jednak nadmierna ekspozycja na słońce może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami - niektóre z nich ujawniają się dopiero po kilku latach.

Skóra, która przez wiele lat była regularnie wystawiana na promieniowanie słoneczne, starzeje się o wiele szybciej, staje się pomarszczona i sucha. Mogą występować na niej zmiany barwnikowe, takie jak odbarwienia, przebarwienia i piegi.

Specjaliści ostrzegają, że promieniowanie UV jest jedną z głównych przyczyn powstawania czerniaka złośliwego oraz innych nowotworów skóry. Najnowsze badania jednoznacznie wykazały, że częste oparzenia słoneczne w okresie młodości to czynniki ryzyka rozwoju czerniaka, który jest bardzo podstępnym i groźnym nowotworem.

Zamiast zastanawiać się, jak złagodzić pieczenie po opalaniu, lepiej zrobić wszystko, by nie było to konieczne. Profilaktyka oparzeń słonecznych jest bardzo ważna. Nie chodzi tu tylko o dolegliwości bólowe, ale znacznie poważniejsze konsekwencje ekspozycji na słońce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl