Jak przewlekły stres wpływa na organizm? Czy ma wpływ na stan skóry?
Jak przewlekły stres wpływa na organizm? Czy ma wpływ na stan skóry?

Stres to negatywne uczucie, które od zawsze jest nieodłączną częścią ludzkiego życia. Niestety, funkcjonowanie w ciągłym stresie to problem, który dotyczy coraz większej ilości ludzi. Wyniki przeprowadzonych przez WHO badań wskazują, że stres nie pozostaje niestety bez wpływu na ludzki organizm – może mieć swój udział w powstawaniu wielu chorób, w tym schorzeń nowotworowych, wrzodowych lub chorób układu krążenia.

 

Wpływ przewlekłego stresu na organizm

Osoby, które zastanawiają się, jak radzić sobie ze stresem, powinny zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego w ogóle warto z nim walczyć. Otóż, objawy stresu bywają naprawdę uciążliwe i potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Do krótkotrwałych objawów stresu można zaliczyć między innymi problemy z żołądkiem, takie jak zaparcia, biegunki, niestrawność, nudności i bóle. Z racji tego, że stres sprawia, iż krew odpływa do narządów wewnętrznych, osoby borykające się z nim mogą mieć stale zimną skórę, stopy i dłonie. Przewlekły stres wpływa także na problemy ze skupieniem uwagi, koncentracją oraz pamięcią. Może powodować także przyspieszoną akcję serca, płytki i szybszy oddech, a także suchość w ustach.

Nie wszyscy wiedzą, że stres może wiązać się także z objawami długoterminowymi. Mowa tutaj między innymi o otyłości, przewlekłym zmęczeniu, migrenach, bólach serca, bólach kręgosłupa, a także drętwieniu różnych części ciała. Do długoterminowych symptomów psychicznych należą między innymi poważne zaburzenia lękowe, depresja oraz wahania nastrojów.

Podsumowując, stres to bardzo negatywne uczucie, które skutkuje zaburzeniem całej pracy organizmu, zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.

stres wplyw stresu na skore objawy jak lagodzic stres 

Wpływ stresu na skórę

Kosmetolodzy zgodnie twierdzą, że problem stresu w kontekście skóry w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechny.

Negatywny wpływ na skórę wywiera głównie kortyzol – hormon stresu, który produkowany jest przez nadnercza, a który ma duży wpływ na poziom glukozy we krwi.

Chroniczny stres sprawia, że skóra nabiera całkiem nowego wyglądu, co przede wszystkim widać na twarzy. Cera staje się zaczerwieniona, zaczyna błyszczeć i traci swój naturalny wygląd. Za ten efekt odpowiada w dużej mierze wspomnianej wyżej kortyzol, który wpływa na zwiększoną produkcję łoju przez gruczoły w skórze. Negatywne skutki wpływu stresu na cerę szczególnie odczuwają osoby ze skórą podatną na problemy skórne i trądzik.

Można uznać, że to skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. To największy narząd ciała, który pod wpływem sytuacji stresogennych staje się bardzo reaktywny i wrażliwy.

Przewlekły stres ma także bardzo negatywny wpływ na kondycję włosów. Może powodować ich wypadanie, matowienie, ścieńczenie oraz rzednięcie. Włosy osoby żyjącej w stresie mogą stać się przesuszone, bądź też wręcz przeciwnie – zacząć nadmiernie się przetłuszczać. Cykl wzrostu włosa na skutek stresu staje się o wiele krótszy, co oznacza, że ten szybciej wypadnie. Z racji tego, że każdy mieszek włosowy zawiera ograniczoną ilość pigmentu nadającego kolor włosom, przyspieszenie cyklu wzrostu włosa wpływa na przyspieszone siwienie.

 

Jak odstresować organizm i skórę?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na to, jak radzić sobie ze stresem. Osoby, które jednak chcą walczyć z negatywnymi jego skutkami, mogą postawić przede wszystkim na ćwiczenia fizyczne. Powinny być one niezbyt wyczerpujące – w przeciwnym wypadku ich skutkiem może być stres oksydacyjny. Jeśli chodzi o sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem, to na pewno warto wymienić ćwiczenia oddechowe i medytacje. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut dziennie wyciszenia w samotności, aby zauważyć pozytywne skutki. U niektórych osób w walce ze stresem sprawdza się czytanie książek, oglądanie filmów, długie spacery, a także znalezienie nowego hobby. W walce ze stresem warto także trzymać prawidłową dietę, wolną od wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, fast foodów i używek.

stres wplyw stresu na skore objawy jak lagodzic stres

 

Atopowe zapalenie skóry a przewlekły stres

Zaburzenia emocjonalne i kondycja skóry są ze sobą ściśle związane. Stres nasila zmiany skórne, a te z kolei mogą zwiększać jego poziom. Wygląda to na błędne koło i rzeczywiście w pewnym stopniu tak właśnie jest.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której bardzo ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe, alergeny oraz podłoże genetyczne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że uciążliwe objawy choroby mogą być zaostrzone przez przewlekły stres. Z racji tego, że pobudza on komórki zapalne w obrębie skóry, zmiany mogą utrzymywać się przez dłuższy czas i być odporne na leczenie. Dlatego w chorobach skóry bardzo ważne jest, aby równolegle leczyć nie tylko dotykające ją schorzenia, ale także psychikę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl