
Skóra okolic oczu charakteryzuje się nieco odmienną budową niż w pozostałych obszarach twarzy. Z uwagi na swoje wyjątkowe cechy jest podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, niska wilgotność powietrza czy obecność czynników drażniących. Na skórze w okolicy oczu często pojawia się przesuszenie, zaczerwienienie czy łuszczenie. Jak leczyć zaczerwienione powieki i jakie są ich przyczyny?
- Cechy skóry powiek
- Zaczerwienione powieki – przyczyny
- Atopowe zapalenie skóry (AZS) wokół oczu
- Uczulenie na powiekach
- Jak leczyć zaczerwienione powieki?
- Krem na zaczerwienione powieki
- Sucha skóra powiek
Cechy skóry powiek
Skóra powiek jest cieńsza niż w pozostałych częściach twarzy, osiąga grubość między 0,5 a 1,0 mm. W okolicach oczu rzadko występuje tkanka tłuszczowa, a jeśli jest obecna, to w niewielkiej ilości. Z wyjątkiem rzęs, na skórze powiek nie występują włosy, a liczba gruczołów łojowych jest mała. Skóra okolic oczu charakteryzuje się mniejszą ilością kolagenu, odpowiadającego za wytrzymałość i strukturę skóry, elastyny nadającej skórze elastyczność, oraz glikozaminoglikanów, które wpływają na optymalne uwodnienie skóry.
W konsekwencji odmiennej anatomii, skóra w okolicach oczu posiada specyficzne właściwości. Skóra powiek jest cienka, sucha, wiotka. Ma skłonność do podrażnień i alergii. W tej okolicy częściej obserwuje się obrzęki, zasinienia czy zmiany barwnikowe. Skóra powiek i okolic oczu szybciej się starzeje. Jest również podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, sztuczne oświetlenie, klimatyzacja, wiatr, dym tytoniowy czy kosmetyki.
Zaczerwienione powieki – przyczyny
Ze względu na wyjątkową wrażliwość skóry w okolicach oczu, ten obszar jest podatny na pojawianie się zmian skórnych. Mogą objawiać się one zaczerwienieniem, suchością skóry powiek, łuszczeniem czy obrzękiem. Problemom skórnym może towarzyszyć pieczenie czy świąd, które z kolei prowadzą do tarcia i drapania, a w konsekwencji – rozciągania skóry i jej zwiotczenia. Nieprzyjemne objawy mogą pojawiać się symetrycznie, jak i jednostronnie, zarówno na całej skórze w okolicy oczu, jak i na mniejszym fragmencie, np. być ograniczone tylko do powieki górnej.
Problemy skórne w okolicach oczu mogą być związane zarówno z podrażnieniem i alergią, jak i z innymi chorobami, np. trądzikiem różowatym. Zmiany skórne w tym obszarze czasami towarzyszą chorobom alergicznym oczu, jak w przypadku alergicznego nieżytu spojówek i nosa. Mogą być również powiązane z infekcjami wirusowymi, grzybiczymi czy bakteryjnymi.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) wokół oczu
Zmiany skórne wokół oczu mogą towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Uporczywy świąd, będący charakterystycznym objawem tej dermatozy, prowadzi do intensywnego drapania zaczerwienionych powiek, a w konsekwencji wytarcia brwi i rzęs. Przy długo utrzymujących się zmianach, skóra ulega pogrubieniu i może pojawiać się dodatkowy fałd skórny poniżej brzegu dolnej powieki.
Uczulenie na powiekach
Ze względu na specyficzną budowę skóry w okolicach oczu, zwłaszcza jej niewielką grubość, łatwo w tym obszarze o podrażnienia i alergie po kontakcie z kosmetykami. Najczęstszym alergenem wśród składników kosmetyków są substancje zapachowe. Mogą one odpowiadać nawet za 45% reakcji alergicznych na produkty pielęgnacyjne.
Oprócz tego, przyczyną alergii na kosmetyki objawiającej się m.in. zaczerwienionymi powiekami są w dalszej kolejności konserwanty, a także nikiel. Pierwiastek ten bywa zanieczyszczeniem produkcyjnym kosmetyków kolorowych, a jego obecność nie jest niestety uwzględniana w składzie preparatu.
Alergia na skórze w okolicy oczu może pojawić się również po zastosowaniu henny do brwi i rzęs, farby do włosów czy po kontakcie z klejem do rzęs. Z kolei substancje lotne, takie jak perfumy i lakier do włosów, rzadko wywołują zmiany ograniczające się jedynie do okolic oczu – zwykle pojawiają się one również w pozostałych częściach twarzy oraz na szyi.
Jak leczyć zaczerwienione powieki?
Leczenie zmian skórnych w okolicy oczu często sprawia problemy i wymaga sporej wiedzy. Konieczna bywa pomoc dermatologa, alergologa czy okulisty. Ze względu na bliskość narządu wzroku, nie należy bagatelizować problemów skórnych w tym obszarze i warto skonsultować je ze specjalistą.
Z uwagi na cienką i wrażliwą skórę okolic oczu z dużą ostrożnością stosuje się na nią miejscowe kortykosteroidy i antybiotyki. W pierwszej kolejności zaleca się zwykle nakładanie emolientów, dostosowanych do potrzeb skóry w tym obszarze. Istotnym krokiem w walce z alergią i podrażnieniem skóry wokół oczu jest identyfikacja czynnika drażniącego lub uczulającego i jego unikanie.
Krem na zaczerwienione powieki
Skóra powiek jest podatna na podrażnienia i alergie, w związku z tym należy ostrożnie dobierać kosmetyki do stosowania w tej okolicy. Starannie dobrany skład pozbawiony substancji o najwyższym potencjale uczulającym, zwłaszcza składników zapachowych czy niektórych konserwantów, zminimalizuje ryzyko zaczerwienienia i łuszczenia skóry na powiekach. Odpowiednio dobrane emolienty będą również pomocne w niwelowaniu zmian skórnych w okolicy oczu.
ALLERGIKA® - Krem na powieki MED* to emulsja typu woda w oleju (W/O), rekomendowana do stosowania w przypadku podrażnieniowego lub alergicznego wyprysku wokół oczu czy w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) powiek. Ten krem na zaczerwienione powieki zawiera 31% lipidów, 10% gliceryny, a także m.in. alantoinę i bisabolol, dzięki czemu doskonale nawilża i natłuszcza suchą skórę okolic oczu oraz łagodzi swędzenie.
Dzięki starannie dobranym składnikom, krem efektywnie koi zaczerwienione powieki i pozwala na regenerację uszkodzonej bariery ochronnej skóry. Co istotne – ALLERGIKA® - Krem na powieki MED* nie zawiera substancji zapachowych, barwników i konserwantów, co minimalizuje ryzyko podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu.
Sucha skóra powiek
Skóra okolic oczu wymaga specjalnego traktowania ze względu na swoją specyficzną budowę. W tym obszarze łatwo o problemy skórne, które mogą objawiać się zaczerwienieniem powiek, ich suchością, swędzeniem czy łuszczeniem. Pierwszą linią walki ze zmianami skórnymi w okolicach oczu są łagodne kosmetyki, pozbawione najczęstszych alergenów kontaktowych. Odpowiednio dobrany krem na zaczerwienione powieki zniweluje nieprzyjemne objawy oraz zapewni optymalną pielęgnację skóry okolic oczu.
*ALLERGIKA®- Krem na powieki MED na egzemę powiek
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy
Bibliografia:
- Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
- Bogacka, Ewa, Joanna Salomon, and Małgorzata Tupikowska. "Zmiany skórne wokół oczu--kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne." Alergia Astma Immunologia2 (2014).
- Vazirnia, A., and S. E. Jacob. "Review ACDS'Allergen of the Year 2000-2015." The Dermatologist 11 (2014).
- Nardelli, Andrea, et al. "Frequency of and trends in fragrance allergy over a 15‐year period." Contact Dermatitis 3 (2008): 134-141.