Jak dbać o skórę z tatuażami?
Jak dbać o skórę z tatuażami?

Miłośnicy tatuaży zgodnie twierdzą, że mają one właściwości uzależniające. Osoby, które wykonały jeden tatuaż, zazwyczaj w krótkim czasie umawiają się na kolejną wizytę w salonie. Warto jednak wiedzieć, jak dbać o nowy tatuaż, aby wygoił się w odpowiedni sposób i prezentował się nienagannie.

 

Jak dbać o świeży tatuaż?

Aby tatuaż prezentował się tak jak należy, trzeba o niego dbać od samego początku. W przeciwnym razie może wdać się infekcja, a w rezultacie tatuaż może stracić oryginalne barwy. Z racji tego, że tatuaże pozostają na skórze na zawsze, trzeba zrobić wszystko, żeby wyglądały idealnie.

Tak naprawdę, pierwszymi działaniami pielęgnacyjnymi na świeżo zrobionym tatuażu zajmuje się jeszcze tatuator. Tuż po jego wykonaniu, zajmie się on dezynfekcją skóry i nałoży na nią opatrunek wykonany z samoprzylepnej folii. Jej zadaniem jest ochrona tatuażu przez pierwsze godziny. Wszystkie kolejne działania leżą już po stronie właściciela tatuażu.

Po powrocie ze studia już po kilku godzinach można zdjąć opatrunek i sprawdzić, jak prezentuje się świeży tatuaż. Prawdopodobnie będzie widoczne zaczerwienienie i opuchlizna, być może krew i resztki tuszu. Nie ma jednak co panikować – jest to całkowicie normalne.

Tatuaż polega na wprowadzeniu pod skórą kolorowego pigmentu. Organizm zaczyna traktować go jak obce ciało i próbuje się go pozbyć. Jest to proces, który znacznie utrudnia gojenie tatuażu i trzeba mu zapobiegać. Oto podstawowe czynności pielęgnacyjne na nowym tatuażu:

 

1. Regularne mycie

Nawet przez dwa tygodnie od czasu wizyty w salonie, tatuaż wciąż się goi i przypomina nieco otwartą ranę. Dlatego trzeba postępować z nim tak samo, jak z każdym innym zranieniem. Trzeba podjąć takie działania, które nie tylko zabezpieczą tatuaż przed blaknięciem kolorów, ale również przyspieszą regenerację uszkodzonej skóry. Z racji tego, że organizm na początku broni się przed nowo powstałym tatuażem, na powierzchni rany mogą pojawiać się różne zanieczyszczenia. Trzeba więc regularnie ją przemywać, aby usuwać je na bieżąco. Do tego typu pielęgnacji wystarczy czysta woda – można jednak zaopatrzyć się w specjalistyczny żel do mycia tatuażu, który nie tylko oczyści skórę, ale będzie zabiegał rozwojowi infekcji.

 

2. Nawilżanie i odżywianie tatuażu

Regularne mycie tatuażu to nie wszystko. Aby na dłużej cechowały go piękne i nasycone kolory, potrzebne będzie konkretne nawilżenie. W ten sposób można zapobiec łuszczeniu naskórka i wysychaniu skóry. Jeszcze do niedawna w celu nawilżenia skóry stosowało się zwyczajne balsamy do ciała bądź też wazelinę. Jednak obecnie tatuatorzy zalecają specjalistyczne preparaty, takie jak balsam Allergika Hydrolotio Sensitive.

Zawiera kompleksowy skład, pomagający w regeneracji skóry. W pielęgnacji skóry podrażnionej świeżym tatuażem można zastosować krem z zawartością pantenolu. Wspomaga on regenerację, a jednocześnie nawilża skórę i łagodzi podrażnienia. Taki kosmetyk znaleźć można na stronie internetowej marki Allergika.

 

3. Ochrona przed słońcem

Osoby, które zdecydowały się na wykonanie tatuażu latem, koniecznie muszą pamiętać o zabezpieczeniu go przed promieniami UV oraz wysokimi temperaturami. Wystawienie świeżego obrazka na słońce może doprowadzić do znacznego blaknięcia kolorów. Dlatego też przez kilka pierwszych tygodni warto unikać wystawiania tatuażu na światło dzienne. Dopiero, kiedy znikną pierwsze oznaki gojenia, można wyjść na słońce – jednak dopiero po nałożeniu kremu z wysokim filtrem UV. W pierwszych tygodniach po zrobieniu tatuażu nawet krótkotrwała ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego wystarczy, by tatuaż stracił na kolorze.

 

tatuaż allergika pielęgnacja kosmetyki jak pielęgnować

 

Jak dbać o tatuaż w nocy? 

Wiedząc już, jak zająć się tatuażem w pierwszych dniach po wizycie w salonie, trzeba zastanowić się, jak zatroszczyć się o niego w porze nocnej. Oczywiście, pielęgnacja tatuażu nie wymaga zrywania się z łóżka w środku nocy w celu zmiany opatrunku. Jednak warto zatroszczyć się o to, by w czasie nocnego odpoczynku zabezpieczyć nowo powstały obrazek na skórze.

Przed położeniem się do łóżka warto jeszcze raz dokładnie oczyścić tatuaż i nałożyć na niego cienką warstwę kremu do pielęgnacji – na przykład Krem z olejem z wiesiołka 20% MED*, a następnie całość zabezpieczyć folią. Nie bez znaczenia jest również czystość pościeli – warto zmieniać ją jak najczęściej.

Tuż po przebudzeniu, widok może być niezbyt przyjemny dla oczu. Tatuaż będzie pokryty lepką warstwą złożoną z osocza, tuszu i limfy. Jest to zupełnie normalne zjawisko i to właśnie produkowane przez organizm wydzieliny wspierają proces gojenia dziary.

Trzeba pamiętać o tym, że skóra po wykonaniu tatuażu najszybciej regeneruje się w trakcie snu. Dlatego w pierwszych dniach od wykonania nowego tatuażu trzeba zadbać o komfortowy i porządny wypoczynek w nocy. Aby nie narazić się na urazy mechaniczne, najlepiej unikać spania bezpośrednio na tatuażu, ocierania go i ugniatania. Jest on z początku dość obolały i każde dotknięcie może spowodować spory dyskomfort.

 

Tatuaż a choroby skóry 

Wiele osób borykających się z problemami skórnymi zadaje sobie pytanie, czy tatuaż w chorobach skórnych jest dozwolony. Otóż, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiele stanów chorobowych, a także dopasowanych do nich farmakoterapii, stanowią całkowite przeciwwskazania do wykonania tatuażu.

Niezbyt dobrym pomysłem jest on w przypadku osób cierpiących na takie choroby skóry jak:

  • liszaj płaski
  • łuszczyca
  • grzybica
  • AZS
  • bliznowce
  • rumień
  • pokrzywka
  • bielactwo nabyte.

Dzieje się tak nie bez powodu. Przykładowo, osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry posiadają wrodzone defekty naskórka, co naraża je na poważne powikłania po wykonaniu tatuażu. Dodatkowo pacjenci z chorobami skóry częściej wykazują tendencje do alergii na zawarte w tatuażu barwniki.

W przypadku innych schorzeń zawsze warto zaczerpnąć porady specjalisty, który to pomoże podjąć odpowiedzialną decyzję.

 tatuator tatuażysta tatuaż pielęgnacja kolor jak pielęgnować tatuaż

 

Czym smarować tatuaż?

Już po ściągnięciu pierwszego opatrunku należy posmarować tatuaż maścią, która będzie stymulować regenerację tkanek oraz wspomagać leczenie ran. Tatuatorzy coraz częściej polecają produkty marki Allergika, takie jak balsam natłuszczający Hydrolotio Intensive.

Są to preparaty przebadane klinicznie i pozbawione substancji zapachowych, barwników, konserwantów czy parabenów. Doskonale przyspieszają gojenie, nawilżają skórę, a także tworzą na jej powierzchni cienką warstwę ochronną, która chroni świeży tatuaż przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych. Aby nie dopuścić do wysychania rany, maść bądź krem trzeba nakładać grubą warstwą, dość obficie. Jeśli chodzi o świeże rany, to coraz częściej odstępuje się od stosowania balsamów do ciała bądź też wazeliny.

Mnóstwo osób zadaje także pytanie, jak długo smarować tatuaż po zrobieniu? Otóż, skóra z tatuażem wymaga kompleksowej pielęgnacji przez okres nawet trzech tygodni. W tym czasie lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne, specjalistyczne preparaty, unikając uniwersalnych, ogólnodostępnych kremów. Szczególną ostrożność trzeba zachować w sytuacji, kiedy tatuaż nie goi się łatwo, a na skórze pojawiają się sączące rany.

 

Kto nie powinien robić tatuażu?

Pomimo tego, że chęć zrobienia tatuażu bywa u niektórych osób bardzo intensywna, warto jednak wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do zabiegu. Wykonanie tatuażu pomimo nich może sprawić, że gojenie się skóry po tatuażu będzie znacznie utrudnione pomimo prawidłowej pielęgnacji. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • aktywne infekcje skórne
  • choroby skóry
  • zaburzenia procesu krzepnięcia
  • choroby przewlekłe, takie jak padaczka
  • zakażenie wirusem HIV lub HCV
  • aktywne choroby nowotworowe
  • stwardnienie rozsiane
  • schorzenia układowe choroby tkanki łącznej
  • choroby psychiczne
  • ciąża i laktacja.

Warto dodać, że podczas tatuowania specjalista będzie omijał wszelkie znamiona barwnikowe. Wszystko dlatego, że każde z nich może stanowić potencjalnie punkt wyjścia dla złośliwego nowotworu skóry czerniaka. Pokrycie zmian barwnikiem znacznie utrudniłoby badanie znamion i określenie ich kondycji. Trzeba pamiętać także o tym, że tatuażu nie wykonuje się na opalonej skórze. Osoby, które chcą przy jego pomocy ukryć blizny i przerosty, najpierw powinny skonsultować się z dermatologiem, które określi bezpieczeństwo zabiegu.

 

Jak wygląda gojenie się skóry po tatuażu? 

Wiedząc już, jak pielęgnować skórę z tatuażem, pora omówić kolejne etapy gojenia się skóry. Podczas kiedy w przypadku małych wzorów zajmuje to maksymalnie trzy tygodnie, to przy tatuażach o większych gabarytach okres ten wydłużyć się może nawet do pięciu tygodni.

Już po zabiegu tatuaż przypomina nieco otwartą ranę. Dlatego też pierwszy etap pielęgnacji przypomina nieco postępowanie w przypadku skaleczenia bądź zranienia. Dlatego też przez pierwsze 2 – 3 dni tatuaż należy bezwzględnie zabezpieczać przy pomocy folii i wyjątkowo dbać o jego czystość

Drugi etap gojenia się tatuażu nadchodzi mniej więcej po tygodniu. Ze skóry znikają już siniaki i obrzęki – wiele osób jednak narzeka na dość uporczywy świąd nowego tatuażu. To organizm rozpoczyna proces odbudowy naskórka, który potrwa przez kolejny tydzień. Intensywne swędzenie może nakłaniać do drapania, jednak trzeba tego unikać za wszelką cenę. W ten sposób można nie tylko uszkodzić naskórek, ale również go zakazić. Aby zniwelować świąd można skórę schłodzić kostkami lodu, pamiętając o odpowiednim nawilżeniu.

W kolejnym tygodniu widoczne będą już widoczne zmiany w wyglądzie tatuażu. Naskórek jest już prawie zregenerowany, toteż barwy tatuażu mogą wydawać się nieco mniej intensywne. Jeśli po upływie tego czasu stan zapalny i obrzęk wciąż się utrzymują, a dezynfekcja tatuażu nie przynosi najmniejszych skutków, warto skonsultować się z lekarzem.

Ostatnim etapem gojenia się tatuażu jest regeneracja skóry. To moment, kiedy zaczyna ona swędzieć, wysychać i się łuszczyć. W tym momencie koniecznie trzeba zadbać o porządnie nawilżenie – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Dobrze jest wybierać kremy, które przyspieszają ten etap gojenia tatuażu.

Tatuaż niewątpliwie może być bardzo atrakcyjną ozdobną skóry – tak jednak stanie się tylko przy odpowiedniej trosce o niego. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest kompleksowa pielęgnacja tatuażu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po jego wykonaniu. Ignorowanie zasad pielęgnacji może skutkować bardzo poważnymi komplikacjami, a tatuaż z pewnością nie będzie prezentował się tak dobrze, jak powinien.

 *ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl