Jak dbać o skórę wrażliwą?
Jak dbać o skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa to powszechny problem dermatologiczny. Towarzyszące mu nieprzyjemne odczucia są efektem nadmiernej reakcji na bodźce oddziałujące na skórę. Do przyczyn wrażliwej skóry należą m.in. alergie skórne, choroby ogólnoustrojowe, czynniki środowiskowe i fizjologiczne. Świąd, zaczerwienienie czy napięcie towarzyszące wrażliwej skórze twarzy i ciała sprawiają dyskomfort. Jak pielęgnować skórę wrażliwą, aby złagodzić przykre objawy?

 

Czym się charakteryzuje skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa to częsty problem dermatologiczny – szacuje się, że dotyczy niemal 40% Europejczyków, częściej dotykając kobiet niż mężczyzn. Skóra wrażliwa jest określana także jako nietolerancyjna czy nadreaktywna.

Cechuje ją niska tolerancja na różne czynniki, może na nie nadmiernie lub nieprawidłowo reagować. Najczęściej dotyczy skóry twarzy, głowy oraz dłoni. Może być problemem przejściowym lub utrzymywać się długotrwale.

 

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Choć skóra wrażliwa często wizualnie wydaje się zdrowa, to towarzyszą jej nieprzyjemne odczucia, które mogą sprawiać dyskomfort. Skóra wrażliwa cechuje się m.in. napięciem, świądem, pieczeniem i mrowieniem. Łączy się z bólem, kłuciem czy pieczeniem. Może towarzyszyć jej również suchość i rumień. Objawy te są efektem nadmiernej reakcji skóry na działające na nią czynniki.

 

Skóra wrażliwa – przyczyny

Problem wrażliwej skóry może pojawiać się spontanicznie, ale także wynikać z wielu przyczyn. Do czynników środowiskowych, które mogą prowadzić do rozwinięcia problemu wrażliwej skóry, należą m.in. zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV oraz niekorzystne warunki klimatyczne, np. niska temperatura.

Na wrażliwość skóry wpływ ma również styl życia, w tym stosowana dieta, ilość konsumowanego alkoholu i używane kosmetyki. Poza tym istotną rolę w wystąpieniu problemu wrażliwej skóry pełnią czynniki fizjologiczne, takie jak stres i wahania hormonalne np. towarzyszące cyklowi menstruacyjnemu.

Skóra wrażliwa towarzyszy niektórym dermatozom, m.in. atopowemu zapaleniu skóry (AZS), trądzikowi różowatemu czy łojotokowemu zapaleniu skóry. Jest to także często skóra alergiczna. Może również towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym, takim jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

skóra wrażliwa bariera naskórkowa suchość skóry sucha skóra

 

Sucha i podrażniona skóra wrażliwa

Do powstania problemu wrażliwej skóry może prowadzić uszkodzenie bariery naskórkowej. Osłabiona bariera ochronna skóry staje się bardziej przepuszczalna dla czynników drażniących i alergenów, pochodzących ze środowiska zewnętrznego. To z kolei może prowadzić do uruchomienia procesów zapalnych w skórze oraz zwiększonej ekspozycji zakończeń włókien nerwowych obecnych w skórze na czynniki drażniące. W konsekwencji mogą pojawić się objawy wrażliwej skóry – świąd, napięcie, zaczerwienienie, pieczenie.

Uszkodzona bariera naskórkowa to także zwiększona ucieczka wody z naskórka, dlatego wrażliwość skóry jest często związana z jej suchością. Z kolei wspomniana zwiększona przepuszczalność osłabionej bariery dla czynników zewnętrznych sprawia, że często skóra wrażliwa to także skóra podrażniona.

Do uszkodzenia bariery naskórkowej mogą prowadzić m.in. niekorzystne warunki środowiska, np. niska temperatura i suche powietrze. Powodować ją mogą także stosowane kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, np. agresywne detergenty i gorące kąpiele.

 

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Leczenie podrażnionej skóry bazuje na systematycznym stosowaniu kosmetyków nawilżających, zawierających łagodne, niedrażniące składniki. Regeneracja skóry wrażliwej powinna opierać się o kosmetyki posiadające w składzie substancje o korzystnym wpływie na naprawę bariery naskórkowej, takie jak ceramidy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazane są również składniki wiążące wodę w naskórku, takie jak gliceryna oraz substancje natłuszczające i tworzące na skórze ochronny film, np. alkohole tłuszczowe czy estry kwasów tłuszczowych.

W pielęgnacji skóry wrażliwej warto postawić na składniki łagodzące, takie jak bisabolol, alantoina czy pantenol:

  • Bisabolol jest jednym ze składników odpowiadających za cenione w kosmetyce właściwości rumianku. Działa przeciwzapalnie i kojąco
  • Alantoina jest pochodną mocznika i efektywnie wiąże wodę w naskórku. Oprócz tego łagodzi podrażnienia, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran
  • Pantenol jest pochodną witaminy B5 o większej niż ona trwałości. Skutecznie nawilża, wygładza skórę oraz łagodzi pieczenie i zaczerwienienie

Ze względu na nadreaktywność skóry wrażliwej warto, aby kosmetyki pielęgnacyjne nie zawierały najczęstszych alergenów, m.in. substancji zapachowych.  Oprócz tego należy unikać indywidualnych czynników wywołujących objawy wrażliwości. W preparatach myjących wskazane jest unikanie silnych detergentów, po których łatwo o ściągnięcie, pieczenie czy swędzenie skóry.

 

Wrażliwa skóra twarzy i ciała

W pielęgnacji wrażliwej skóry twarzy warto zastosować ALLERGIKA® - Krem do twarzy MED*. Ten wyrób medyczny zawiera m.in. ceramidy i skwalan, które odbudowują uszkodzoną barierę ochronną skóry. Z kolei bisabolol oraz pantenol łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Dzięki starannie opracowanemu składowi krem niweluje nieprzyjemne objawy towarzyszące skórze wrażliwej, takie jak świąd i zaczerwienienie. Produkt jest zalecany również w przypadku skóry podrażnionej i alergicznej.

Natomiast zawarty w balsamie ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive polidokanol chłodzi skórę i ją znieczula, dzięki czemu zmniejsza świąd towarzyszący wrażliwej skórze ciała. Gliceryna zapewnia optymalne nawilżenie skóry i delikatnie chłodzi skórę. Produkt zmniejsza rumień, łagodzi świąd i pieczenie. Oprócz tego regeneruje uszkodzoną barierę naskórkową i redukuje przesuszenie, sprawdzi się więc w przypadku wrażliwej i podrażnionej skóry.

wrażliwa skóra regeneracja skóry wrażliwej pielęgnacja

 

Regeneracja skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na działające na nią bodźce, co objawia się nieprzyjemnymi odczuciami, takimi jak świąd, ściągnięcie, pieczenie i zaczerwienienie. Może towarzyszyć wielu chorobom, zarówno skórnym, jak i ogólnoustrojowym, a także pojawiać się na skutek działania stresu, hormonów czy w wyniku uszkodzenia bariery naskórkowej. W pielęgnacji skóry wrażliwej warto postawić na składniki łagodzące, takie jak alantoina, bisabolol i pantenol. Z kolei substancje skutecznie nawilżające i natłuszczające zapewnią regenerację skóry wrażliwej.


*ALLERGIKA®- Krem do twarzy MED na egzemę twarzy

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

Bibliografia:

  • Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  • Misery, Laurent, K. Loser, and S. Ständer. "Sensitive skin." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology30 (2016): 2-8.
  • Farage, Miranda A. "The prevalence of sensitive skin." Frontiers in medicine6 (2019): 98.
  • Sikorska, Monika, Roman Nowicki, and Aleksandra Wilkowska. "Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej." Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology4 (2015): 158-161.
  • Sionkowska, Alina, et al. "Chemia kosmetyczna. Wybrane zagadnienia". Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019.
  • Martini, Marie-Claude, et al. "Kosmetologia i farmakologia skóry". Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl