Jak dbać o skórę powiek?
Jak dbać o skórę powiek?

Skóra wokół oczu pod wieloma względami różni się od tej na reszcie twarzy. W porównaniu do niej jest mniej nawilżona, delikatniejsza i cieńsza. Dodatkowo, występuje tutaj zmniejszona ilość gruczołów łojowych, co może doprowadzać do jej wysychania. Wiele pań zastanawia się, jakie kroki podjąć, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek i uniknąć cieni pod oczami. Prawidłowa pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu powinna być przemyślana i dopasowana do indywidualnych potrzeb kobiety.

 

Czym charakteryzuje się skóra wokół oczu? 

Skórę w okolicy oczu można podzielić na kilka obszarów. Mowa tutaj o powiece górnej i dolnej, obu kątach oka oraz brwiach. Skóra powiek łączy się z powiekami przy pomocy okrężnego mięśnia oka. Jest ona niebywale cienka – jej grubość zazwyczaj nie przekracza 1 milimetra. To właśnie ta niewielka grubość odpowiada za zmniejszoną ilość elastyny, kwasu hialuronowego oraz kolagenu w tym obszarze. Sprawia to, że skóra w okolicy oczu jest wiotka, sucha i bardziej narażona na procesy starzenia. Dlatego do pielęgnacji tego obszaru twarzy trzeba przywiązywać szczególną uwagę. Niestety, delikatna skóra pod oczami jest znacznie bardziej podatna na zasinienia, podrażnienia, alergię, obrzęki i zaburzoną pigmentację. 

Pacjentki, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, szczególnie uważnie muszą zwracać uwagę na to, jakich produktów używają na co dzień. Doskonale sprawdzić może się ALLERGIKA®- Krem na powieki MED* .

Jest to produkt firmy Allergika, który został opracowany z myślą o osobach ze szczególnie wrażliwą skórą powiek i okolic oczu. Sprawdzi się zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i kuracji egzemy i alergii. 

 

Jakie czynniki wpływają na wygląd skóry dookoła oczu?

Na to, jak będzie prezentować się cienka skóra wokół oczu, wpływ ma wiele czynników. To właśnie przez nie może pojawić się zapalenie skóry powiek bądź też wyprysk powiek. Są to między innymi:

  • przemęczenie
  • brak snu
  • niewłaściwa dieta
  • niewłaściwe nawodnienie organizmu
  • zaburzenia pracy serca i niewydolność układu krążenia
  • choroby tarczycy
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • choroby nerek
  • nieodpowiednia pielęgnacja
  • długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją
  • sztuczne oświetlenie
  • wpływ promieniowania UV
  • palenie papierosów
  • zanieczyszczone powietrze i czynniki atmosferyczne
  • praca przy komputerze.

Jak widać, bardzo dużo czynników może powodować zaczerwienienie powiek i inne problemy. U niektórych pań może wystąpić również kontaktowe zapalenie skóry – na przykład na skutek kontaktu tego obszaru twarzy z kosmetykami, w których składzie znaleźć można czynniki alergiczne bądź też drażniące.

 

Pielęgnacja skóry wokół oczu – prawidłowy demakijaż

Pielęgnacja skóry powiek powinna być przede wszystkim oparta o delikatny, systematycznych demakijaż. Aby nie doprowadzić do rozciągnięcia skóry w okolicy oczu i podrażnienia samych oczu, najlepiej wybrać delikatny płyn micelarny bądź też kosmetyk przeznaczony do demakijażu tego obszaru. Szczególnie dobrze sprawdzają się łagodne kosmetyki, które jednak wykazują się dużą skutecznością, bez problemu usuwając nawet wodoodporny makijaż bez konieczności mocnego pocierania skóry. Płyn do demakijażu powinien mieć fizjologiczne pH oraz być bardzo delikatny.

 

demakijaż allergika płatki pielęgnacja powieki oczy zmarszczki 

 

Jaki krem pod oczy stosować?

Po wykonanym demakijażu przychodzi pora na nałożenie kremu. Jego zadaniem jest zapewnienie skórze nawilżenia i złagodzenie ewentualnych dolegliwości. Codzienna pielęgnacja okolic oczu powinna opierać się o zapobieganie procesom starzenia. W kremie przeznaczonym do pielęgnacji okolic oczu powinny znaleźć się takie składniki aktywne i jak:

  • kwas hialuronowy
  • elastyna
  • kolagen
  • aminokwasy
  • proteiny
  • aloes
  • ceramidy
  • witamina A, C, E
  • arginina
  • kofeina
  • olej z wiesiołka
  • zielona herbata
  • alantoina
  • naturalne składniki ziołowe.

Aby nie przyspieszać procesów starzenia, krem należy bardzo delikatnie wklepywać przy pomocy opuszków palców. Trzeba robić to w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Aby pobudzić mikrokrążenie w skórze, można w okolicy oka przeprowadzić delikatny masaż.

 

Jakie choroby powodują zaczerwienione, przesuszone i swędzące powieki?

Istnieje wiele schorzeń, przy których pielęgnacja delikatnej skóry powiek jest prawdziwym wyzwaniem.

Atopowe zapalenie skóry – jest to przewlekła choroba o charakterze nawrotowym. Na jej rozwój ma wpływ wiele czynników, często się na siebie nakładających. Są to czynniki między innymi środowiskowe, immunologiczne oraz genetyczne. Na intensywność i częstość występowania zmian atopowych wpływ mogą mieć również niedobory lipidów w naskórku. U niektórych pacjentów AZS dotyka delikatnej skóry okolic oczu i skóry powiek. Charakterystyczne objawy, które bardzo utrudniają życie pacjentom to suchość, świąd skóry i jej zaczerwienienie.

Kontaktowe zapalenie skóry – jest inaczej nazywane również alergicznym wypryskiem kontaktowym. Jest to reakcja alergiczna na skutek kontaktu z alergenem bądź też czynnikiem drażniącym. Pacjent może odczuwać pieczenie, rumień, a także uporczywe swędzenie.

Zapalenie brzegów powiek – są to zmiany zapalne, które objawiają się podrażnieniem, świądem, zaczerwienieniem oraz zablokowaniem gruczołów znajdujących się w brzegu powieki. Zapalenie brzegów powiek często jest efektem występujących infekcji bakteryjnych bądź też obecnością nużeńców.

Łuszczyca – jest to zapalna i przewlekła choroba skóry. Niestety, w ostatnim czasie do lekarzy coraz częściej zgłaszają się pacjenci, u których zmiany występują w obrębie narządu wzroku. W sytuacji, w której powieki stają się lokalizacją dla wykwitów łuszczycowych, skóra wokół oczu pokrywa się krostkami i blaszkami łuszczycowymi. Częstym powikłaniem jest również wspomniane wyżej zapalenie brzegów powiek. Łuszczycowe zmiany na powiekach ze względu na lokalizację mogą stanowić bardzo poważny problem dla pacjenta, skutecznie obniżając jakość jego życia.

Aby skutecznie zadbać o zdrowie skóry powiek i okolic oczu przy tych schorzeniach, najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub okulistą, który nie tylko zdiagnozuje problem, ale również zaleci odpowiednią terapię.

 płatki pod oczy pielęgnacja allergika zmarszczki

 

Jakie działanie powinny wykazywać preparaty do pielęgnacji wrażliwej skóry oczu?

Kosmetyki, które służą do pielęgnacji skóry powiek i okolic oczu, powinny wykazywać określone działanie. Muszą więc zawierać:

  • emolienty - ich zadaniem jest uzupełnienie lipidów w naskórku. Działanie takie wykazują substancje o właściwościach nawilżających, regenerujących i zmiękczających. Szczególnie pożądane są preparaty, które zawierają substancje naturalne występujące w ludzkiej skórze. Są to między innymi fosfolipidy, skwalen, ceramidy oraz naturalne kwasy tłuszczowe. Dzięki tego typu kosmetykom stymulowana jest regeneracja uszkodzonej skóry powiek. Umożliwiają one również ochronę skóry przed utratą wody, działaniem alergenów, a także podrażnieniami. Wpływają także na regulację odpowiedzi immunologicznej skóry, co pozwala na wyeliminowanie okresów nasilenia choroby.
  • składniki regenerujące – regeneracja bariery ochronnej skóry byłaby bez nich niemożliwa. Są to substancje takie jak choćby dekspantenol, którego zadaniem jest przyspieszenie tworzenia nowych komórek w skórze.
  • składniki łagodzące – są to substancje, które posiadają udowodnione działanie łagodzące i kojące. Dzięki nim można znacząco zmniejszyć podrażnienia, zaczerwienienie i uczucie świądu na powiekach. Są to między innymi kwas glicyretynowy oraz alantoina.
  • substancje nawilżające – w przypadku AZS bardzo ważne jest regularne nawilżanie skóry. Dlatego warto stosować kosmetyki, które wiążą wodę w naskórku i tym samym zapobiegają jej utracie i przesuszeniu. Do najbardziej znanych substancji wykazujących działanie nawilżające należą mocznik oraz kwas hialuronowy. Naturalnie występują one w skórze ludzkiej, są więc neutralne dla organizmu.
  • składniki o działaniu okluzyjnym – ich zadaniem jest zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody, a to dzięki stworzeniu na powierzchni skóry lipidowego filmu. Mowa tutaj o takich składnikach jak oleje roślinne lub oleje mineralne. Doskonałym przykładem tego typu substancji jest masło Shea.

O właściwą pielęgnację skóry powiek trzeba zadbać przy pomocy specjalistycznych preparatów o opracowanym, perfekcyjnie zrównoważonym składzie. Przy podrażnieniu i przesuszeniu powiek bardzo istotne jest nie tylko uzupełnianie lipidów, kojenie dolegliwości oraz nawilżanie, ale również unikanie drażniących substancji, takich jak konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Mogą one działać alergizująco na skórę, co powoduje, że ich stosowanie przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego.

 

Codzienna pielęgnacja

Ludzkie oko i jego okolice są wyjątkowo delikatne, dlatego bardzo często występują na nich różnego rodzaju podrażnienia, bardzo uciążliwe, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, na rynku dostępne są specjalne preparaty, które pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o ten obszar twarzy. Dzięki nim można nie tylko spowolnić proces starzenia, ale również poradzić sobie z konsekwencjami takich dolegliwości jak AZS, kontaktowe zapalenie skóry bądź też łuszczyca.

*ALLERGIKA®- Krem na powieki MED 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl