Wiedza

Emulsja wody w oleju (W/O) – co to takiego?
Emulsja wody w oleju (W/O) – co to takiego?

Pielęgnacja suchej skóry wymaga regularnego stosowania odpowiednich kosmetyków. Nakładanie dostosowanych do potrzeb suchej skóry preparatów zniweluje świąd, zmniejszy ryzyko nadwrażliwości i szybszego starzenia. Szczególnie polecane w pielęgnacji suchej skóry kremy i balsamy typu woda w oleju (W/O). Co to znaczy woda w oleju (W/O) i jakie właściwości posiada taka emulsja?

 

Czym jest emulsja wody w oleju (W/O)?

Większość kosmetyków pielęgnacyjnych to pod względem fizykochemicznym emulsje. Emulsje to układy dwóch niemieszających się cieczy, nazywanych fazami. Emulsje można podzielić na kilka typów w zależności od przyjętych kryteriów. Pod względem ilości faz wyróżnia się emulsje proste i wielokrotne. Najpopularniejszymi formułami stosowanymi w kosmetykach są emulsje proste, składające się z dwóch faz.

W zależności od tego, która z faz jest rozproszona w drugiej w formie maleńkich kropel, powstaje emulsja typu woda w oleju (W/O) lub emulsja typu olej w wodzie (O/W). To z kolei wpływa na właściwości kosmetyku.

 

Jak powstaje emulsja typu woda w oleju (W/O)?

Emulsja typu woda w oleju (W/O) powstaje, gdy cząstki fazy hydrofilowej (inaczej wodnej) rozproszone są w fazie lipofilowej (olejowej). Aby emulsja była trwała i fazy nie rozdzieliły się w krótkim czasie po wymieszaniu, zwykle stosowany jest emulgator.

W przypadku emulsji woda w oleju (W/O) emulgator otacza krople fazy wodnej. Zapobiega ich agregacji i pozwala na rozproszenie w fazie olejowej. Przy wyborze emulgatora uwzględnia się skład preparatu, zwłaszcza jego fazy olejowej, oraz oczekiwany typ emulsji – inne związki stosuje się w przypadku emulsji woda w oleju (W/O), inne dla emulsji olej w wodzie (O/W). Oprócz emulgatora i jego stężenia na stabilność emulsji wpływa m.in. zastosowanie zagęstników czy rozmiar kropel.

Ze względu na to, że produkcja emulsji typu woda w oleju (W/O) jest trudniejsza niż emulsji olej w wodzie (O/W), stanowią one tylko niewielką część wszystkich emulsji kosmetycznych. Z powodu trudności w wytwarzaniu tego typu emulsje mają często wyższą cenę. Są jednak stabilniejsze, a właściwości emulsji typu woda w oleju (W/O) sprawiają, że przy wielu problemach, np. w pielęgnacji suchej skóry, będą one lepszym wyborem.

Emulsja woda w oleju olej w wodzie ilustracja różnica

Po lewej cząsteczki w emulsji typu olej w wodzie (O/W), po prawej - typu woda w oleju (W/O)

 

Skład emulsji woda w oleju (W/O)

Wbrew pozorom emulsje typu woda w oleju (W/O) nie zawierają więcej fazy lipofilowej niż hydrofilowej. Zwykle zawartość fazy olejowej waha się między 20 a 40%, resztę stanowi faza wodna. Co więcej – emulsje typu woda w oleju (W/O) zawierają zazwyczaj podobną ilość lipidów, co emulsje olej w wodzie (O/W).

Dzieje się tak ze względu na wpływ fazy olejowej i jej ilości na właściwości sensoryczne produktu, m.in. lepkość i łatwość rozprowadzania. Na typowe dla emulsji woda w oleju (W/O) właściwości wpływa zatem nie tyle ilość lipidów, a to, że stanowią one bazę do rozproszenia kropel fazy wodnej.

 

Właściwości emulsji woda w oleju (W/O)

W emulsji woda w oleju (W/O) składniki lipofilowe stanowią podłoże, w którym zawieszone są kropelki składników hydrofilowych. Taka formuła sprawia, że kosmetyki będące emulsjami woda w oleju (W/O) są bardziej tłuste i kleiste w odczuciu.

Ten typ emulsji zostawia na skórze ochronny film, który ogranicza ucieczkę wody z naskórka oraz stanowi barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Poniekąd zastępuje więc w działaniu dysfunkcyjną barierę naskórkową. Emulsje woda w oleju (W/O) wolniej się wchłaniają i efektywniej nawilżają skórę.

 

Na co emulsja typu woda w oleju (W/O)?

Emulsje typu woda w oleju (W/O) sprawdzą się więc w przypadku intensywnego nawilżenia i natłuszczenia skóry. Polecane są zwłaszcza w sytuacji zaburzonego funkcjonowania bariery ochronnej skóry, m.in. w pielęgnacji suchej skóry czy w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS).

 

Pielęgnacja suchej skóry

Problem suchej skóry wynika z uszkodzenia bariery naskórkowej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej ucieczki wody z naskórka i mniejszego nawodnienia jego komórek. W efekcie skóra staje się chropowata, łuszcząca, zaczerwieniona, szorstka. Często pęka, swędzi i piecze. Długotrwale utrzymujący się problem suchej skóry może prowadzić do jej nadwrażliwości czy szybszego starzenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry.

Pielęgnacja suchej skóry powinna być skupiona na przywróceniu działania bariery ochronnej skóry i zwiększeniu zatrzymania wody w naskórku. Odpowiednio dobrane składniki powinny zmniejszać odparowywanie wody z naskórka m.in. przez tworzenie filmu lipidowego. Oprócz tego, ze względu na nadreaktywność suchej skóry, warto, aby preparat był pozbawiony najczęstszych alergenów kontaktowych.

Z uwagi na korzystne przy suchej skórze właściwości emulsji typu woda w oleju (W/O), m.in. pozostawianie na skórze okluzyjnego filmu, wolniejsze wchłanianie, dłuższe i skuteczniejsze nawilżanie skóry, to właśnie kosmetyki, w których zastosowano tę formułę, sprawdzą się w pielęgnacji suchej skóry.

pielęgnacja skóry emulsja woda w oleju allergika

 

Emulsja woda w oleju (W/O) - przykłady

Przykładem emulsji woda w oleju (W/O) jest balsam natłuszczający ALLERGIKA® - Lipolotio Sensitive. Staranne dobrany skład, w tym 10% gliceryny i 26% zawartości lipidów, w połączeniu z zastosowaną w tym balsamie typu woda w oleju (W/O) formułą sprawiają, że produkt długotrwale i skutecznie nawilża i natłuszcza skórę oraz tworzy barierę, która chroni przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi.

Dzięki temu balsam natłuszczający ALLERGIKA® redukuje objawy suchej skóry, takie jak świąd czy zaczerwienienie. Brak substancji zapachowych i innych najczęstszych alergenów w tym balsamie typu woda w oleju (W/O) zmniejsza ryzyko podrażnienia, o które łatwiej przy niedostatecznie nawodnionej skórze. Balsam sprawdzi się w pielęgnacji suchej skóry, a także w przypadku skóry wymagającej delikatnej pielęgnacji m.in. dotkniętej pokrzywką, atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą.

 

Emulsja woda w oleju (W/O) w pielęgnacji suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry wymaga zastosowania skutecznie i długotrwale nawilżających i natłuszczających preparatów, które wspomogą działanie uszkodzonej bariery naskórkowej. Nie tylko skład preparatu, ale i to, jaką jest emulsją, wpływa na jego końcowe cechy. To właśnie emulsje typu woda w oleju (W/O) zapewniają korzystne w pielęgnacji suchej skóry właściwości, skutecznie redukując objawy niedostatecznego nawodnienia skóry.

 

Bibliografia

  • Emulsje kosmetyczne typu W/O, dostęp 01.12.2021
  • Sionkowska, Alina, et al. "Chemia kosmetyczna. Wybrane zagadnienia". Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019.
  • Martini, Marie-Claude, et al. "Kosmetologia i farmakologia skóry". Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl