
Świąd skóry to objaw, który wiąże się ze sporymi problemami diagnostycznymi. Wszystko dlatego, że przyczyną świądu mogą być najróżniejsze problemy, nie zawsze łatwe do określenia. Dotknięta problemem skóra nie tylko swędzi, ale także zmienia kolor, a nawet łuszczy się. Dolegliwość ta może pojawiać się na całej powierzchni ciała bądź też wybranym jego obszarze.
Egzema i świąd skóry – co warto o nim wiedzieć?
Świąd skóry jest bardzo drażniącym uczuciem, które zmusza pacjenta do jej drapania. Może stanowić bardzo uciążliwy objaw, który znacznie obniża jakość życia pacjenta, a także utrudnia mu zasypianie.
Trzeba pamiętać o tym, że uporczywe drapanie skóry może ją zranić, doprowadzając do powstania na jej powierzchni nieestetycznych zmian, a nawet – do rozwoju zakażenia.
Swędzenie skóry może przybierać najróżniejsze postacie – może być silne bądź też umiarkowane, pojawiać się w określonych sytuacjach bądź też po kontakcie z danym bodźcem.
Świąd skóry - przyczyny
Jeśli chodzi o świąd skóry, to jego przyczyny mogą być naprawdę różne. Zaliczają się do nich między innymi:
Suchość skóry
Jeśli pacjent często odczuwa świąd skóry, a na jej powierzchni nie pojawiają się widoczne zmiany, przyczyną problemu może być nadmierna suchość skóry. Najczęstszą przyczyną tego problemu są:
- długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach,
- zbyt częste kąpiele,
- przebywanie w zbyt wysokiej bądź też zbyt niskiej temperaturze,
- suchy klimat.
Choroby skóry
Suchość skóry to nie jedyny powód, przez który odczuwa się uciążliwy świąd. Swędzenie może towarzyszyć także różnego rodzaju schorzeniom dermatologicznym, do których zalicza się:
- łuszczyca,
- liszaj płaski,
- oparzenie słoneczne,
- atopowe zapalenie skóry,
- egzema,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- łysienie bliznowaciejące,
- grzybica skóry,
- zapalenie opryszczkowate skóry.
Alergia
Zdarza się, że przyczyną swędzącej skóry jest ekspozycja na drażniące czynniki, takie jak środki piorące lub kosmetyki. Niestety, pacjenci często nie wiedzą, że wystarczy wyeliminować czynnik drażniący, aby dolegliwości ustąpiły raz na zawsze. Swędzenie związane jest z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, które rozwija się w miejscu narażonym na działanie alergenu. Alergia może rozwinąć się po kontakcie z:
- lateksem,
- kosmetykami,
- niklem,
- stosowanymi miejscowo lekami,
- płynami i proszkami do prania,
- tatuażami.
Choroby ogólnoustrojowe
Szacuje się, że nawet w 50% przypadków spędzania skóry u osób starszych, przyczyna problemu jest systemowa – czyli związana z chorobą ogólnoustrojową. Mowa tutaj między innymi o niewydolności wątroby, niewydolności nerek, zaburzeniach hormonalnych, a także nowotworach.
Do systemowych przyczyn spędzania skóry zaliczyć można także:
- nadczynność tarczycy,
- zakażenia pasożytnicze,
- twardzinę układową,
- zaburzenia odżywiania,
- stwardnienie rozsiane,
- cukrzycę,
- półpasiec.
Warto wspomnieć o tym, że swędzenie skóry dotyczy także kobiet ciężarnych – pojawia się aż u 15% kobiet w błogosławionym stanie. Dotyczy zwłaszcza obszaru ud, piersi, brzucha oraz kończyn górnych.
Kiedy warto wybrać się do lekarza?
W niektórych przypadkach, pacjent samodzielnie może ustalić przyczynę swędzenia skóry – zwłaszcza jeśli chodzi o alergie kontaktowe. Zdarza się jednak, że konsultacja lekarska jest konieczna – a to ze względu na to, że niektóre ciężkie schorzenia mogą objawiać się właśnie świądem. Dermatologa należy odwiedzić, kiedy świąd:
- pojawia się bez określonej przyczyny,
- jest bardzo uporczywy,
- trwa dłużej niż dwa tygodnie,
- współtowarzyszy niepokojącym objawom,
- dotyczy obszaru całego ciała.
Preparaty łagodzące świąd skóry
Pacjenci, którzy borykają się z problemem swędzącej skóry, często zadają pytanie – co na świąd skóry okazuje się skuteczne?
Z pewnością warto postawić na preparaty nawilżające, które doskonale radzą sobie z problemem podrażnionej skóry. Warto przetestować Alergika Hydrolotio – balsam nawilżający do skóry wrażliwej
Tego typu preparaty pozwalają radzić sobie z problemami takimi jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie oraz nadmierne złuszczanie naskórka. Polecane są także osobom, które walczą z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry oraz liszajami.
Składniki, które powinny znaleźć się w preparacie do swędzącej skóry, to:
Polidokanol - odpowiedzialny jest za łagodzenie świądu oraz delikatne znieczulenie wrażliwej skóry. Wykazuje ponadto działanie kojące, nawilżające oraz chłodzące. Zapobiega nadmiernej utracie wody w rogowej warstwie naskórka.
Witamina E – nazywana jest także witaminą młodości. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chorując komórki organizmu przed uszkodzeniami. Wspomaga szczelność naskórka, co sprawia, że skóra bez żadnych problemów pełni swoją funkcję bariery ochronnej.