Wiedza

Egzema powiek – jak łagodzić swędzenie powiek?
Egzema powiek – jak łagodzić swędzenie powiek?

Skóra na powiekach jest wyjątkowo cienka i delikatna. Z tego powodu niezwykle szybko ulega przesuszeniu i łatwo o jej podrażnienie. Te dolegliwości są szczególnie dokuczliwe w przypadku występowania różnych chorób dermatologicznych. W przebiegu takich schorzeń, jak egzema także ten obszar ciała jest narażony na wystąpienie różnego rodzaju stanów zapalnych. Na szczęście właściwa pielęgnacja może w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości i przynieść odczuwalną ulgę.

Egzema powiek

Pod pojęciem egzema kryją się różnego rodzaju zmiany skórne. Są one najczęściej związane z kontaktowymi reakcjami alergicznymi lub towarzyszą bardziej złożonym problemom, jakim jest atopowe zapalenie skóry. To ogólne pojęcie, stosowane w dermatologii na zespół objawów powstających w momencie kontaktu z czynnikami drażniącymi pochodzącymi zarówno z zewnątrz, jak i będącymi reakcją organizmu. Zatem egzema na powiekach może objąć tylko ten obszar skóry lub pojawić się tam, jako jedna z wielu części ciała, na której widoczne są wypryski oraz zaczerwienienie. 

AZS jest dolegliwością, która może ujawnić się w różnych momentach życia. Dotyczy zatem zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Przyczyny egzemy, podobnie jak miejsce nasilenia objawów są bardzo zróżnicowane. Powierzchniowe zapalenie skóry jest najczęściej reakcją organizmu na kontakt z substancją drażniącą. Mówimy wtedy o egzemie alergicznej lub inaczej egzogennej, czyli wywołanej przez czynniki zewnętrzne.

Egzema wokół oczu i na powiekach, jak również na innych częściach ciała może też pojawić się jako jeden z objawów chorób ogólnoustrojowych. Towarzyszy niektórym infekcjom wirusowym i zakażeniom bakteryjnym. Egzema skórna to także objaw nieprawidłowej pracy układu immunologicznego, zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz szczególnych predyspozycji genetycznych.

Same objawy na powierzchni ciała nie są w żaden sposób zaraźliwe. W zależności od przyczyny stosuje się odpowiednie leczenie, które ma je zniwelować. Na samą egzemę skóry zaleca się różne środki łagodzące przykre dolegliwości. Ważne jest zarówno miejscowe działanie, jak i profilaktyka w okresach, gdy zmiany są mniej nasilone.

egzema-powiek

Jak wygląda egzema na powiekach?

Egzema powiek bywa często mylona z innymi, skórnymi dolegliwościami. Łuszcząca się powłoka oraz zaczerwienienie towarzyszą także innym chorobom dermatologicznym jak, chociażby trądzik różowaty. Dlatego tak ważna jest pogłębiona diagnostyka i obserwacja, czy objawy się nasilają. 

Charakterystyczne dla tego problemu dolegliwości to przede wszystkim:

  • zaczerwieniona skóra
  • swędzące powieki
  • miejscowe obrzęki
  • łuszczący się naskórek
  • uczucie tzw. piasku pod powiekami
  • nadmierne wysuszenie skóry
  • miejscowe uszkodzenia i niewielkie rany

Objawy mogą wstępować zarówno pojedynczo, jak i można odczuwać cały zespół reakcji. W prawidłowym rozpoznaniu egzemy skórnej pomaga obserwacja czynników zaostrzających stan. To pozwala wywnioskować czego lepiej unikać. Brak kontaktu z alergenem lub skuteczne leczenie zdiagnozowanej choroby powinno sprawić, że skóra naturalnie wróci do swojego pierwotnego stanu.

Poza typowymi oznakami jak świąd oczu mogą też pojawić się mniej charakterystyczne dolegliwości. Należą do nich zaburzenia pola widzenia. Jeśli powieki są mocno opuchnięte, obraz staje się zamazany. W konsekwencji trudniej jest się skupić, a wykonywanie każdej czynności może zająć dużo więcej czasu niż zazwyczaj. Nie należy bagatelizować egzemy powiek, ponieważ w dłuższej perspektywie może przyczynić się do obniżenia komfortu życia.

luszczaca-skora-na-powiekach

Czerwone i swędzące powieki

Nieleczony problem z czasem może narastać i stać się jeszcze bardziej uciążliwy. Dlatego im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym jest mniejsze ryzyko, że pojawi się łuszcząca skóra powiek, czy obrzęk.

Zazwyczaj możemy mówić o czterech fazach egzemy. W pierwszej pojawia się miejscowe zaczerwienienie powiek oraz swędzenie. Jeśli zmiany są wywołane przez kontakt z alergenem, to jest szansa, że po kilku dniach samoistnie ustąpią. Jednak w przypadkach, gdy ciężko jest zidentyfikować co wywołuje podrażnienie, egzema przechodzi w fazę ostrą. Pojawia się wtedy silny rumień, któremu towarzyszą często miejscowe wypryski. W ich wnętrzu może znajdować się płyn lub nawet ropa. W trzeciej fazie, czyli podostrej zmiany wysiękowe zaczynają pękać, a po ich zaschnięciu skóra mocno się łuszczy. Przy przewlekłej egzemie na powiekach widoczne są ogniska zapalne, którym towarzyszy silny świąd.

Co zaostrza egzemę powiek?

Jako że najczęściej mamy do czynienia z egzemą alergiczną, to warto w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się preparatom i kosmetykom, które mają stały kontakt ze skórą. Niepożądane reakcje takie jak zaczerwienione powieki, czy świąd często wywołują leki okulistyczne, a także kosmetyki do makijażu takie jak cienie, tusz lub kredki.

Poza środkami nakładanymi bezpośrednio w okolicy oczu egzemę mogą wywoływać też składniki, jakie przenosimy w te rejony na dłoniach. Reakcję uczuleniową może zatem spowodować lakier do paznokci, krem do rąk lub nawet środek spożywczy, z jakim często mamy kontakt. Warto też uważać na wszelkie perfumowane rzeczy. Składniki znajdujące się w mgiełkach zapachowych lub wodach toaletowych potrafią silnie alergizować. Mimo że nie rozpyla się ich bezpośrednio na twarz, to tworzony przez nie aerozol bez problemu może osiadać w okolicy oczu.

 egzema-powiek

Leczenie egzemy powiek

Niezależnie od przyczyny egzemy warto do leczenia zaleconego przez lekarza włączyć odpowiednią pielęgnację. Poprawa bariery hydrolipidowej skóry oraz zadbanie o jej właściwe natłuszczenie przynosi dużą ulgę i łagodzi miejscowe objawy takie jak swędzenie, czy zaczerwienienie. Zaleca się stosowanie specjalnego kremu na egzemę. W przypadku powiek powinien on być szczególnie delikatny i przebadany klinicznie.

ALLERGIKA® - Krem na powieki MED* wyróżnia się łagodną formułą, która nie podrażnia skóry. Jest przeznaczony do stosowania w okolicy oczu, zatem bez obaw można nałożyć go nawet w przypadku bardzo zaawansowanych zmian. Zastosowana w nim formuła wody w oleju to typ emulsji kosmetycznej, która jest bardzo dobrze tolerowana i pozwala na sukcesywne wchłanianie się emolientów. To z kolei umożliwia stopniowe odbudowanie płaszcza lipidowego i zniwelowanie takich dolegliwości jak łuszczenie się, czy nieprzyjemne swędzenie. Wykorzystywana jest bowiem okluzja kosmetyczna, która polega na wytworzeniu nieprzepuszczalnej powłoki, zapobiegającej utracie wody poprzez naskórek.

Krem na powieki, na których pojawiła się egzema, jest polecany jako środek pomocniczy w leczeniu zmian skórnych o podłożu alergicznym, w przypadku podrażnień lub chorób ogólnoustrojowych. Może być stosowany zarówno samodzielnie, do łagodzenia przykrych objawów, jak i uzupełnienie leczenia kortykosteroidami lub innymi przepisanymi przez lekarza preparatami.

 krem-na-powieki

 

 ALLERGIKA®- Krem na powieki MED na egzemę powiek


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl