Czym są emolienty i dlaczego warto je stosować?
Czym są emolienty i dlaczego warto je stosować?

Emolienty to kosmetyki, które mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia. Dzięki delikatnym składnikom mogą zmniejszać występowanie stanów zapalnych skóry. Wspomagają one także leczenie chorób takich jak atopowe zapalenie skóry. Emolienty wykazują właściwości nawilżające, regenerujące, a także zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka. 

 

Co to są emolienty?

Emolienty to kosmetyki, które coraz częściej są stosowane w kompleksowej pielęgnacji twarzy i ciała. Są mieszaniną składników hydrofobowych i hydrofilowych. Ich zadaniem jest nie tylko poprawa wyglądu skóry, ale także złagodzenie stanów zapalnych takich jak zaczerwienienie, świąd, swędzenie czy pieczenie

Produkty te mają właściwości nawilżające, łagodzące oraz regenerujące. W swoim składzie nie zawierają substancji drażniących, takich jak alkohol, parabeny, sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Dzięki temu mogą być stosowane na skórę wrażliwą lub niemowlęcą.

Emolienty są łagodne dla skóry. Na jej powierzchni tworzą niewidzialną barierę, która zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Regularne stosowanie tego typu kosmetyków pozwala na zmniejszenie suchości skóry i podniesienie jej poziomu nawilżenia. 

 

Stosowanie emolientów?

Z uwagi na swój skład, emolienty są odpowiednie dla dzieci i niemowląt, już od pierwszego dnia życia. Sprawdzą się także osób, których skóra wymaga delikatnej pielęgnacji. Według badań, jedną ze skuteczniejszych metod leczenia dermatoz takich jak atopowe zapalenie skóry, jest stosowanie produktów zawierających składniki nawilżające i wiążące wodę w skórze. Ich regularne używanie poprawia stan skóry, zmniejszając stany zapalne. Dzięki temu dolegliwości, takie jak świąd, łuszczenie i zaczerwienienie, mogą zostać zminimalizowane. 

Regularne używanie emolientów nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii ani nie nasila stanów zapalnych. Stosowane u niemowląt chronią skórę przed szkodliwym działaniem wielu alergenów, które występują w powietrzu. 

W skład emolientów często wchodzą substancje, które nadają im dodatkowych właściwości. Wśród nich można wyróżnić mocznik, substancje o właściwościach okluzyjnych, lipidy, alantoinę, pantenol czy glicerynę.

emolienty działanie czym są kosmetyki

 

Działanie emolientów

Emolienty są przeznaczone do stosowania na zewnątrz organizmu człowieka. Wykazują właściwości nawilżające, natłuszczające oraz poprawiają elastyczność skóry. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona ludzkiego organizmu przed działaniem czynników zewnętrznych. Poprzez występowanie chorób takich jak egzema, skóra jest bardziej narażona na niekorzystne działanie bakterii i alergenów. Stosowanie ich na skórę odbudowuje jej barierę ochronną.

Ten rodzaj kosmetyków najczęściej jest produkowany na bazie olejów jak ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED*. W swoim składzie zawiera kwasy omega-3 i 6, które uzupełniają niedobory lipidów w skórze. Ich konsystencja natłuszcza naskórek, zatrzymując wodę wewnątrz skóry. Emolienty mogą występować w formie:

  • żelu, 
  • emulsji,
  • kremu,
  • oliwki,
  • balsamu.

Emolienty wspierają proces leczenia atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Pomagają w gojeniu się ran, zmniejszają przesuszenie skóry oraz zaczerwienienie. Dzięki swojej konsystencji pozostawiają na skórze delikatny film, który poprawia jej elastyczność i wygląd. Emolienty na AZS powinny być stosowane regularnie, dzięki temu efekt będzie odczuwany przez długi czas.

 

Stosowanie emolientów

Sposób stosowania zależy od rodzaju i przeznaczenia danego kosmetyku. Produkty, takie jak balsam do skóry wrażliwej Lipolotio Sensitive należy stosować po kąpieli, kiedy skóra szybciej wchłania składniki aktywne. Balsamy mają na celu regenerację skóry, jej nawilżenie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Dzieci i niemowlęta też mogą stosować emolienty – już od pierwszego dnia życia. Ich delikatny skład dobrze oczyszcza skórę, nie podrażniając jej i nie szczypiąc w oczy. Powinno się je stosować podczas codziennej kąpieli. Dobrym pomysłem jest dodanie kosmetyków w formie żelu czy oliwki, dzięki czemu skóra będzie bardziej miękka.

Ze względu na swoje właściwości, emolienty można stosować nawet kilka razy dziennie. W przypadku bardzo wrażliwej skóry potrzebującej nawilżenia, kosmetyki emolientowe można stosować kompleksowo, czyli zarówno do oczyszczania, jak i pielęgnacji ciała. Może to być sposób na zredukowanie nieprzyjemnych dolegliwości jak swędzenie, zaczerwienienie czy przesuszenie. 

emolienty działanie kosmetyki azs nawilżanie

 

Gdzie kupić sprawdzone emolienty?

Skóra podrażniona, przesuszona czy skłonna do zaczerwienienia często wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków. Skuteczność emolientów w poprawie jakości skóry u osób z AZS czy łuszczycą potwierdzają nie tylko wyniki badań, ale również indywidualne odczucia użytkowników

Emolienty są dostępne w wielu aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w niektórych sklepach, takich jak ALLERGIKA®. Mogą występować jako kosmetyki, a także wyroby medyczne, dlatego warto przed wyborem odpowiedniego produktu zapoznać się z jego właściwościami i przeznaczeniem. Prawidłowy dobór może skutecznie wspierać proces leczenia problemów skórnych.

ALLERGIKA®- Krem z olejem z wiesiołka 20% MED na egzemę

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl