Czym jest wyprysk kontaktowy alergiczny?
Czym jest wyprysk kontaktowy alergiczny?

Do najczęstszych postaci wyprysku należy wyprysk kontaktowy. Powstaje on na skutek działania na skórę alergenów bądź też związków posiadających właściwości drażniące. Schorzenie to zaliczane jest do alergicznych chorób skóry. Warto dowiedzieć się, jakie są mechanizmy jego powstawania, a także - w jaki sposób pielęgnować skórę z wypryskiem kontaktowym.

 

Czym jest wyprysk kontaktowy alergiczny?

Kontaktowe zapalenie skóry, bo tak również nazywa się wyprysk kontaktowy alergiczny, charakteryzuje się zmianami zapalnymi rozwijającymi się w skórze na skutek kontaktu z alergenem. Schorzenie najczęściej dotyka osoby dorosłe, bez różnicy w częstotliwości, jeśli chodzi o płeć. Według badań wyprysk kontaktowy praktycznie nie występuje u niemowląt.

 niemowlę dzieci zdrowe alergia allergika wyprysk

 

Jakie są rodzaje i przyczyny powstawania wyprysku kontaktowego?

Przyczyny wyprysku kontaktowego bywają bardzo różne, niemniej jednak do jego powstawania prowadzi reakcja układu immunologicznego osoby chorej. Nie wszyscy wiedzą, że kontaktowe zapalenie skóry można podzielić na cztery rodzaje:

  • alergiczne – które jest wynikiem odpowiedzi układu odpornościowego na kontakt z alergenami
  • z podrażnienia – nie jest to reakcja związana z prawdziwym uczuleniem. Zmiany tego typu pojawiają się u osób mających kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, takimi jak farby, lakiery, cementy i smary
  • zawodowe – jest to podrażnienie, które wywołują czynniki szkodliwe w miejscu pracy. W ogromnej większości jest to wyprysk kontaktowy wynikający z podrażnienia skóry
  • fotoalergiczne – o zapaleniu skóry tego typu mowa w sytuacji, kiedy reakcja alergiczna związana z kontaktem z alergenem bądź też substancją drażniącą powstaje dopiero pod wpływem światła słonecznego.

Jeśli chodzi o przyczyny wyprysku kontaktowego, to mogą się one różnić w zależności od jego rodzaju.

 

Przyczyny alergicznego kontaktowego zapalenia skóry:

  • substancje zapachowe
  • konserwanty
  • barwniki
  • lanolina
  • monomery akrylu
  • kobalt
  • chrom
  • nikiel
  • formaldehyd
  • balsam peruwiański

Podłoże mechanizmu powstawania kontaktowego zapalenia skóry nie jest do końca znane, jednak specjaliści twierdzą, że duże znaczenie odgrywa tutaj genetyka.

 wyprysk swędzenie leczenie allergika alergia

 

Przyczyny kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia

Jest to typ porażenia, które powstaje na skutek kontaktu skóry z drażniącą substancją. Do tego typu substancji zalicza się:

  • alkohole i środki odkażające
  • kwasy, rozpuszczalniki
  • oleje techniczne
  • olej napędowy
  • smary
  • żywice i kleje
  • farby i werniksy
  • cementy, betony i gipsy
  • środki owadobójcze
  • środki grzybobójcze
  • nawozy sztuczne
  • włókno szklane
  • mydła i detergenty.

 

Kontaktowe zapalenie skóry fotoalergiczne – przyczyny

Do przyczyn fotoalergicznego zapalenia skóry zaliczyć można:

  • dziegieć
  • furokumaryny
  • czerwień bengalską
  • niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • pochodne kwasu propionowego
  • kosmetyki z filtrem UV
  • środki odkażające
  • leki przeciwgrzybicze
  • substancje zapachowe.

Wiele osób zastanawia się, jak często występuje wysypka kontaktowa. Otóż, podkreślić trzeba, że zazwyczaj dotyka ona wyłącznie osoby dorosłe, które ukończyły 20 rok życia. Wyniki szacunkowych badań wskazują, że wyprysk alergiczny pojawia się u nawet 5% osób mających kontakt z niklem i u nawet 3% osób po kontakcie z różnymi składnikami kosmetyków. Jeśli chodzi o zawodowe choroby skóry, zdecydowaną większość stanowi kontaktowy wyprysk alergiczny, zazwyczaj z podrażnienia.

Uznaje się, że alergia kontaktowa nieco częściej, chociaż nie jest to różnica zbyt znaczna, występuje u kobiet – a to ze względu na to, że częściej używają kosmetyków.

Specjaliści wskazują na to, że skóra ze skłonnościami do alergii zasługuje na szczególną pielęgnację. Osoby chore powinny sięgać po kosmetyki wykazujące działanie kojące, nawilżające i łagodzące, takie jak balsam Lipolotio Sensitive od firmy Allergika.

Tego typu preparaty nie tylko delikatnie oczyszczają i wygładzają skórę wrażliwą, ale również koją dokuczliwe zmiany.

  odpowiednia pielęgnacja allergika wyprysk kontaktowy alergia

 

Pielęgnacja skóry wyprysku kontaktowym

Każdy pacjent, u którego rozpoznany został wyprysk kontaktowy, pomimo doboru przez specjalistę odpowiednich leków, powinien zadbać o kompleksową pielęgnację wymagającej skóry. Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednio dobrane kosmetyki mogą znacznie przyczynić się do poprawy jej kondycji. Podstawą jest troska o prawidłowe natłuszczenie oraz wspieranie procesów regeneracyjnych skóry. W tym celu warto sięgnąć po produkty marki ALLERGIKA®. Zawierają one specjalnie skomponowaną formułę, która nawilża, łagodzi, zmniejsza zaczerwienienia i świąd. Regularne stosowanie kosmetyków chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i zmniejsza jej reaktywność.

 

Wyprysk kontaktowy alergiczny – objawy

Alergia skóry bardzo często związana jest z uciążliwym świądem. U pacjenta można zauważyć również zaczerwienienie powierzchni skóry, a także powstawanie pęcherzyków i łuszczących się grudek. Zmiany zazwyczaj tworzą się jedynie w miejscu kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym – środkiem czyszczącym, kosmetykiem, biżuterią czy też tkaniną. Zdarza się jednak, że u osoby chorej zmiany pojawiają się na całej powierzchni ciała. Osoby dotknięte przez kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia często odczuwają silne pieczenie, ból - zwłaszcza w przypadku kontaktu z substancją o silnie drażniącym działaniu.

W efekcie choroby skóra staje się wyjątkowo słucha, ma tendencję do łuszczenia, a jej naturalne bruzdy stają się wyraźnie zaznaczone. Skóra na dłoniach i podeszwach stóp potrafi pękać, będąc przyczyną znacznych dolegliwości bólowych. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w sprawdzony, bezpieczny i przebadany produkt o działaniu nawilżającym. Może być to ALLERGIKA®️ - Hydrolotio Sensitive

Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy wyprysku kontaktowego, natychmiast powinny przerwać kontakt z drażniącą substancją. W przypadku, kiedy świąd jest znacznie nasilony, można zażyć lek przeciwhistaminowy – także ten dostępny bez recepty.

 

wyprysk kontaktowy alergia allergika kremy pielęgnacja

 

Jak wygląda diagnoza wyprysku kontaktowego?

Jak każda alergia, wyprysk kontaktowy wymaga diagnozy w celu rozpoczęcia leczenia. Kontaktowe zapalenie skóry rozpoznaje się na podstawie obrazu zmian skórnych, który jest bardzo charakterystyczny. Specjalista zajmuje się również ustaleniem związku pomiędzy pojawieniem się zmian, a pracą zawodową bądź innymi czynnikami.

Na pierwszy rzut oka wyprysk kontaktowy alergiczny może nieco przypominać atopowe zapalenie skóry (AZS) i inne choroby. W celu rozpoznania wyprysku kontaktowego przeprowadza się testy płatkowe. W ich trakcie nakłada się na skórę pleców niewielkich rozmiarów bibułki, które nasączone są substancjami mogącymi wywoływać wyprysk kontaktowy. Jeśli pod wpływem kontaktu skóry z płatkami pojawi się zaczerwienienie bądź też świąd, może oznaczać to uczulenie na daną substancję .

 

Jak leczyć wyprysk kontaktowy?

Aby leczenie przyniosło oczekiwany skutek, konieczne jest wyeliminowanie kontaktu z czynnikiem drażniącym i alergenem.

Pacjent zazwyczaj przez kilka bądź też kilkanaście dni będzie musiał przyjmować wybrane leki pod postacią kremu lub maści. W ostrym okresie zapalenia skóry niektóre zmiany na stopach lub dłoniach mogą zostać zaopatrzone specjalnymi opatrunkami. Specjalista może zalecić przyjmowanie leku doustnie, jeśli zmiany u danego pacjenta zajęły dużą powierzchnię skóry bądź też rozpoznane zostało ostre zapalenie.

Ostry wyprysk kontaktowy alergiczny może skutkować pojawieniem się na skórze pęcherzyków, w których zbiera się płyn. W takiej sytuacji w leczeniu stosuje się również okłady ściągające składające się z wody i roztworu NaCl. Ich zadaniem jest łagodzenie świądu oraz wysuszanie skóry. Okłady należy stosować co najmniej kilka razy dziennie – nakładając na skórę bawełniana tkaninę i kilkukrotnie zmieniając ją co pół godziny.

Jeśli zapalenie kontaktowe alergiczne doprowadziło do nadmiernej szorstkości skóry i jej pogrubienia, pacjent może zacząć stosować środki nawilżające z dużą zawartością emolientów. Przydatne mogą okazać się również środki keratolityczne, których zadaniem jest rozpuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka. Mowa tutaj o wazelinie oraz kremach zawierających mocznik i polidokanol.

W celu zmniejszenia świądu lekarz może przepisać doustne leki przeciwhistaminowe i środki przeciwświądowe do stosowania miejscowego.

Zdarza się, że wyżej opisane sposoby leczenia okazują się nieskuteczne bądź są przeciwwskazane u niektórych grup chorych. W ich przypadku lekarz może zalecić fototerapię, która polega na naświetlaniu zmian. Korzyść z niej mogą odczuć zwłaszcza ci pacjenci, którzy narażeni są na alergeny zawodowe, jednak nie mogą stosować kremów ochronnych i rękawic.

Jeśli chodzi o leczenie fotoalergicznego i fototoksycznego kontaktowego zapalenia skóry, to dużą skuteczność wykazują preparaty z filtrami promieniowania UVA i UVB.

 

Wyprysk kontaktowy alergiczny – czy możliwe jest wyleczenie całkowite?

Według badań nawet u połowy chorych zapalenie skóry ustępuje całkowicie bądź też znacznie się zmniejsza, jeśli zaprzestanie się ekspozycji na czynnik drażniący lub alergen. Rokowanie jest nieco gorsze w przypadku osób, u których pojawiły się zmiany na rękach o przewlekłym charakterze. Jeśli chodzi o zawodowy wyprysk kontaktowy, to całkowite wyleczenie możliwe jest jedynie w przypadku nielicznej grupy osób - w okresie 10 lat doszło do niego jedynie u 25% chorych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl