Czym jest polidokanol i co warto wiedzieć na jego temat?
Czym jest polidokanol i co warto wiedzieć na jego temat?

Polidokanol to środek powierzchniowo czynny, który powszechnie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Z racji tego, że występuje w wielu dostępnych na rynku specyfikach, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

 

Polidokanol – co to jest?

Polidokanol to organiczny środek chemiczny, który wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako środek pieniący, stabilizator oraz emulgator. Stosowany jest zewnętrznie w kosmetykach jako substancja przeciwświądowa. Zawarty jest również w produktach do stosowania wewnętrznego Powoduje zamykanie żylaków i znieczula miejscowo.

Wykazuje właściwości powierzchniowo czynne – oznacza to, że potrafi zmniejszyć napięcie powierzchniowe płynów, ułatwiając mieszanie różnego rodzaju składników.

 

Gdzie wykorzystuje się polidokanol?

Polidokanol to środek, który ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Powszechnie wykorzystuje się go w:

  • przemyśle farmaceutycznym – działanie polidokanolu wykorzystywane jest w lekach przeciwgrzybiczych i przeciwhistaminowych, a także maściach i żelach stosowanych w leczeniu chorób skóry, takich jak AZS, egzema lub sucha skóra,
  • przemyśle kosmetycznym – polidokanol występuje w produktach służących do pielęgnacji skóry. Taki produkt można znaleźć między innymi w ofercie marki Allergika.

Kosmetyki z polidokanolem to między innymi balsamy, emulsje, żele, kremy, szampony, odżywki i płyny micelarne. Pełni w nich rolę składnika emulgującego, który ułatwia mieszanie składników preparatu,

  • przemyśle chemicznympolidokanol wykorzystywany jest jako emulgator w produkcji środków czyszczących, lakierów, farb i innych środków przemysłowych,

Warto podkreślić, że polidokanol stosuje się w niewielkich ilościach. Jest to substancja bezpieczna – co zostało potwierdzone badaniami wykonywanymi przez organizacje zajmujące się regulacją produktów chemicznych.

 polidokanol allergika krem świąd

 

Działanie polidokanolu na skórę

Z racji tego, że polidokanol posiada właściwości łagodzące i kojące, często występuje w składzie produktów do pielęgnacji skóry, bowiem polidokanol ma działanie znieczulające, dzięki czemu świetnie się sprawdza w szybkim ukojeniu świądu. Jego działanie uzależnione jest od formy stosowania oraz stężenia.

Preparaty z polidokanolem w niskim stężeniu mogą łagodzić zmiany skórne, zmniejszać podrażnienia i ograniczać zaczerwienienia skóry. Łagodzą świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu.

Polidokanol w wyższych stężeniach działa jako miejscowy środek przeciwbólowy – może łagodzić ból związany z zabiegami medycznymi, ukąszeniami owadów oraz oparzeniami.

Osoby, których problemem jest sucha, podrażniona skóra, również mogą stosować kosmetyki z polidokanolem. Wszystko dlatego, że zapobiega on przesuszeniu, pomagając utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.

 

Dlaczego warto stosować kosmetyki z polidokanolem?

Kosmetyki z polidokanolem mają bardzo długą listę zalet, co sprawia, że warto wziąć je pod uwagę w codziennej pielęgnacji skóry, także skłonnej do podrażnień i szczególnie wymagającej. Polidokanol w kosmetykach wykazuje właściwości:

  • łagodzące i kojące
  • przeciwbólowe
  • stabilizujące i emulgujące

Istotny jest fakt, że polidokanol to składnik całkowicie bezpieczny dla skóry. Oczywiście – przed zastosowaniem każdego produktu z polidokanolem warto dokładnie sprawdzić jego skład, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych innych składników, które mogą wykazywać działanie podrażniające bądź też alergiczne.

polidokanol allergika krem świąd

 

Polidokanol a zmiany skórne

Osoby, które borykają się z różnego rodzaju zmianami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca, egzema oraz alergie, mogą postawić na kosmetyki zawierające polidokanol. Przed ich zastosowaniem warto jednak poradzić się lekarza, który pomoże w wyborze odpowiednich preparatów.

Stosowanie polidokanolu nie powoduje występowania zmian skórnych, wręcz przeciwnie – łagodzi istniejące już podrażnienia i stany zapalne.

Biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści dla skóry może przynieść regularne stosowanie kosmetyków z polidokanolem np. ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive, z pewnością warto je rozważyć w codziennej pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl