
Polidokanol to środek powierzchniowo czynny, który powszechnie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Z racji tego, że występuje w wielu dostępnych na rynku specyfikach, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.
Polidokanol – co to jest?
Polidokanol to organiczny środek chemiczny, który wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako środek pieniący, stabilizator oraz emulgator. Stosowany jest zewnętrznie w kosmetykach jako substancja przeciwświądowa. Zawarty jest również w produktach do stosowania wewnętrznego Powoduje zamykanie żylaków i znieczula miejscowo.
Wykazuje właściwości powierzchniowo czynne – oznacza to, że potrafi zmniejszyć napięcie powierzchniowe płynów, ułatwiając mieszanie różnego rodzaju składników.
Gdzie wykorzystuje się polidokanol?
Polidokanol to środek, który ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Powszechnie wykorzystuje się go w:
- przemyśle farmaceutycznym – działanie polidokanolu wykorzystywane jest w lekach przeciwgrzybiczych i przeciwhistaminowych, a także maściach i żelach stosowanych w leczeniu chorób skóry, takich jak AZS, egzema lub sucha skóra,
- przemyśle kosmetycznym – polidokanol występuje w produktach służących do pielęgnacji skóry. Taki produkt można znaleźć między innymi w ofercie marki Allergika.
Kosmetyki z polidokanolem to między innymi balsamy, emulsje, żele, kremy, szampony, odżywki i płyny micelarne. Pełni w nich rolę składnika emulgującego, który ułatwia mieszanie składników preparatu,
- przemyśle chemicznym – polidokanol wykorzystywany jest jako emulgator w produkcji środków czyszczących, lakierów, farb i innych środków przemysłowych,
Warto podkreślić, że polidokanol stosuje się w niewielkich ilościach. Jest to substancja bezpieczna – co zostało potwierdzone badaniami wykonywanymi przez organizacje zajmujące się regulacją produktów chemicznych.
Działanie polidokanolu na skórę
Z racji tego, że polidokanol posiada właściwości łagodzące i kojące, często występuje w składzie produktów do pielęgnacji skóry, bowiem polidokanol ma działanie znieczulające, dzięki czemu świetnie się sprawdza w szybkim ukojeniu świądu. Jego działanie uzależnione jest od formy stosowania oraz stężenia.
Preparaty z polidokanolem w niskim stężeniu mogą łagodzić zmiany skórne, zmniejszać podrażnienia i ograniczać zaczerwienienia skóry. Łagodzą świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu.
Polidokanol w wyższych stężeniach działa jako miejscowy środek przeciwbólowy – może łagodzić ból związany z zabiegami medycznymi, ukąszeniami owadów oraz oparzeniami.
Osoby, których problemem jest sucha, podrażniona skóra, również mogą stosować kosmetyki z polidokanolem. Wszystko dlatego, że zapobiega on przesuszeniu, pomagając utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.
Dlaczego warto stosować kosmetyki z polidokanolem?
Kosmetyki z polidokanolem mają bardzo długą listę zalet, co sprawia, że warto wziąć je pod uwagę w codziennej pielęgnacji skóry, także skłonnej do podrażnień i szczególnie wymagającej. Polidokanol w kosmetykach wykazuje właściwości:
- łagodzące i kojące
- przeciwbólowe
- stabilizujące i emulgujące
Istotny jest fakt, że polidokanol to składnik całkowicie bezpieczny dla skóry. Oczywiście – przed zastosowaniem każdego produktu z polidokanolem warto dokładnie sprawdzić jego skład, aby upewnić się, że nie ma w nim żadnych innych składników, które mogą wykazywać działanie podrażniające bądź też alergiczne.
Polidokanol a zmiany skórne
Osoby, które borykają się z różnego rodzaju zmianami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca, egzema oraz alergie, mogą postawić na kosmetyki zawierające polidokanol. Przed ich zastosowaniem warto jednak poradzić się lekarza, który pomoże w wyborze odpowiednich preparatów.
Stosowanie polidokanolu nie powoduje występowania zmian skórnych, wręcz przeciwnie – łagodzi istniejące już podrażnienia i stany zapalne.
Biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści dla skóry może przynieść regularne stosowanie kosmetyków z polidokanolem np. ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive, z pewnością warto je rozważyć w codziennej pielęgnacji.