Wiedza

Czy łuszczyca nasila wypadanie włosów?
Czy łuszczyca nasila wypadanie włosów?

Łuszczyca to uciążliwa choroba nawrotowa, która powoduje powstawanie nieestetycznych zmian na skórze pokrytych charakterystyczną srebrną łuską. Poza takimi obszarami jak kolana czy łokcie występuje również łuszczyca na głowie. Czy objawy tej choroby na owłosionej skórze mogą powodować nadmierne wypadanie włosów? Sprawdź, czym charakteryzuje się łuszczyca głowy i jak sobie z nią radzić na co dzień.

 

Czym jest łuszczyca głowy i jak się objawia?

Łuszczyca głowy powoduje, że zaczerwienione, swędzące i piekące zmiany skórne mogą występować nie tylko na brodzie czy w okolicach uszu, ale także pomiędzy włosami, najczęściej na skalpie. Podobnie jak w przypadku łuszczycy na pozostałych obszarach ciała, wykwity mają postać czerwonych grudek pokrytych odstającą łuską, którą tworzy obumarły naskórek.

Łuszczyca na głowie jest bardzo dokuczliwa. Charakterystyczne grudki powodują świąd, a w wyniku drapania zmian, łuski odpadają i osadzają się na włosach, co utrudnia zachowanie czystości włosów. Niestety zmiany łuszczycowe niekiedy znacznie obniżają kondycję skóry głowy. W niektórych przypadkach mogą wpływać też na nadmierne wypadanie włosów, zwłaszcza jeżeli osoba cierpiąca na to schorzenie nie stosuje właściwych produktów pielęgnacyjnych.

wypadanie-wlosow

Jak często występuje łuszczyca głowy?

Łuszczyca głowy pojawia się średnio u 4 na 5 pacjentów z łuszczycą, choć początkowo dość często bywa mylona z łupieżem. Dolegliwość ta może mieć kilka różnych odmian. Najczęściej jednak występuje łuszczyca zwykła plackowata lub łuszczyca pieniążkowata. Charakterystyczne są wówczas wykwity rumieniowe oraz rozległe zmiany, które często zachodzą na kark i czoło.

Choć przyczyny wypadania włosów mogą być różne, nadmierne wypadanie włosów rzadko jest do nich zaliczane. Najczęściej zjawisko to bywa kojarzone z łuszczycą w związku z pewnym utrudnieniem, jakie może stwarzać łuszczyca dla wzrostu nowych włosów. W wielu przypadkach też dochodzi do nakładania się różnych innych czynników i przyczyn powodujących wypadanie włosów, takich jak niewłaściwa dieta, stosowanie kosmetyków z dodatkiem szkodliwych substancji czy nadmierna stylizacja.

luszcyca-a-wypadanie-wlosow

W jaki sposób łuszczyca może hamować wzrost włosów?

Zgrubienia i łuski pojawiające się na skórze głowy powodują, że utrudniony bywa prawidłowy wzrost włosów. W miejscach, gdzie występują wykwity, u wielu osób faktycznie zmniejszona jest ilość owłosienia, co błędnie mylone jest ze zjawiskiem nadmiernego wypadania włosów. W rzeczywistości jednak stan ten powodują zgrubienia naskórka, przez który znacznie trudniej jest przebić się nowym, delikatnym włosom.

Nie oznacza to jednak, że w okresie remisji łuszczycy głowy dane miejsce nie ulegnie wyrównaniu i nie pojawią się na jego obszarze nowe i gęste włosy. Kiedy zadbamy o prawidłowe nawilżenie skóry głowy, a jej stan powróci do właściwego wyglądu, nowe włoski pojawią się. W przeciwnym wypadku warto skonsultować swój stan z dermatologiem i trychologiem.

wypadanie-wlosow-luszczyca

O czym pamiętać w codziennej pielęgnacji łuszczycowej skóry i włosów?

W przypadku łuszczycy należy zwrócić szczególną uwagę na produkty do pielęgnacji stosowane na co dzień zarówno do ciała, jak i skóry głowy. Warto wybierać preparaty przetestowane dermatologicznie, takie jak dermokosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają żadnych dodatków, które mogłyby wywołać podrażnienia.

Odpowiednie nawilżenie skóry głowy pozwoli zapewnić ALLERGIKA® – Łagodny szampon idealny na łuszczycę. To produkt stworzony przez specjalistów, który doskonale wspiera stosowane metody leczenia łuszczycy oraz wspomaga regenerację naskórka. Dzięki zastosowaniu cukrowych środków powierzchniowo-czynnych, szampon jest niezwykle delikatny dla skóry głowy.  Produkt można stosować u osób ze skórą delikatną i skłonną do podrażnień. Preparat nie drażni oczu.

W terapii łuszczycy nie mniej ważna jest odpowiednia pielęgnacja ciała. W tym przypadku doskonałą propozycją jest ALLERGIKA® - Hydrolotio Sensitive. To balsam do ciała zawierający w składzie 5% gliceryny, która nawilża przesuszoną skórę  i polidokanol działający znieczulająco i łagodząco na uporczywy świąd.

Produkt nie zawiera sztucznych barwników, substancji zapachowych, parabenów, konserwantów ani naturalnych alergenów. Może być również stosowany miejscowo na skórę głowy jako uzupełnienie pielęgnacji po umyciu głowy ALLERGIKA®-Łagodnym szamponem. Oba produkty doskonale sprawdzą się również w pielęgnacji skóry m.in. z  AZS, czy kontaktowym zapaleniem skóry.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl