
Woda jest niezbędna do życia, a jej spożycie w odpowiedniej ilości stanowi istotny element zachowania zdrowia przez długie lata. Dostarczanie organizmowi niedostatecznej ilości wody ma wiele niekorzystnych skutków. Zadbanie o odpowiednie nawodnienie wpływa także na kondycję i nawilżenie skóry. Jaki wpływ ma woda na urodę i zdrowie?
- Dlaczego pić wodę?
- Jak organizm traci wodę
- Jak często pić wodę?
- Wpływ picia wody na organizm
- Czy picie wody wpływa na skórę?
- Jak picie wody wpływa na skórę?
- Jak nawilżyć skórę?
- Woda na urodę
Dlaczego pić wodę?
Woda jest zaangażowana w niemal każdy proces w ludzkim organizmie. Bierze udział w termoregulacji, jest kluczowa do przeprowadzania reakcji biochemicznych, stanowi element transportu składników odżywczych i usuwania toksyn. Nawet pozornie nieznaczny niedobór wody w organizmie istotnie wpływa na zachodzące w nim procesy i może niekorzystnie odbijać się na jego funkcjonowaniu i zdrowiu.
Jak organizm traci wodę
Organizm ludzki traci wodę na kilka sposobów, m.in. podczas pocenia się i oddychania. Pocenie się to sposób na termoregulację, a wzmożone wydzielanie potu występuje w przypadku przegrzania organizmu, np. podczas upalnych dni czy aktywności fizycznej oraz w sytuacji napięcia emocjonalnego.
Woda jest tracona przez skórę nie tylko poprzez wydzielanie potu, ale również w procesie przeznaskórkowej utraty wody. Polega on na wędrowaniu wody przez kolejne warstwy naskórka, a na końcu odparowaniu jej z powierzchni ciała. Poza tym woda z organizmu jest tracona przez płuca w trakcie oddychania, a także wraz z moczem i kałem. Aby więc zrównoważyć naturalną utratę wody z organizmu, konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.
Jak często pić wodę?
Powszechnie rekomenduje się picie 2 litrów wody dziennie, jednak jest to wartość uśredniona, a dokładne zalecenia dotyczące dziennego spożycia wody zależą od wielu czynników, m.in. masy ciała, aktywności fizycznej, potliwości, stanu zdrowia czy płci. Lepiej, gdy zalecana dzienna porcja jest rozłożona na wiele mniejszych niż przyjęta w kilku dużych dawkach. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania optymalnego bilansu wodnego w organizmie. Dzienne wahania ilości wody nie powinny przekraczać 2% utraty masy ciała.
Wpływ picia wody na organizm
Niewystarczające spożycie płynów w ciągu dnia niekorzystnie wpływa na wiele funkcji organizmu. Deficyt wody upośledza zdolności poznawcze i funkcje wykonawcze, zmniejsza zdolność uwagi i koordynację ruchową. Źle wpływa także na stan psychiczny – nasila depresję i negatywne emocje, takie jak złość, wrogość, wzmaga zmęczenie. Zmniejszone spożycie wody spowalnia metabolizm, utrudniając redukcję wagi u osób otyłych.
Czy picie wody wpływa na skórę?
Woda znajduje się we wszystkich 3 warstwach skóry – w naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Jednak główny jej rezerwuar znajduje się w skórze właściwej. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów wpływa na nawilżenie skóry, co znajduje odzwierciedlenie w jej grubości. Spadek zawartości wody w skórze objawia się jej suchością, zmniejszoną elastycznością, słabszym przyleganiem komórek do siebie i nadmiernym łuszczeniem. Skóra staje się wiotka, szara i pozbawiona blasku.
Na wiele z właściwości biofizycznych skóry wpływa odpowiednia zawartość wody w warstwie rogowej naskórka. To najbardziej zewnętrzna część skóry, a optymalny poziom jej nawilżenia jest ściśle związany z jej strukturą oraz funkcją. W porównaniu do średniej zawartości wody w całym organizmie warstwa rogowa naskórka zawiera jej stosunkowo niewiele, jednak nawet nieznaczne wahania niekorzystnie wpływają na jej fizjologię.
Jak picie wody wpływa na skórę?
Dla prawidłowego funkcjonowania zawartość wody w warstwie rogowej naskórka nie powinna być niższa niż 10%. Wpływa to na spójność tej warstwy, jej elastyczność czy podatność na uszkodzenia. Stale utrzymująca się niska zawartość wody w naskórku towarzyszy suchej skórze, a ta z kolei jest zwykle skórą wrażliwą. Prawidłowy poziom wody jest szczególnie ważny z uwagi na to, że warstwa rogowa naskórka odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu bariery ochronnej skóry.
Prawidłowo działająca bariera ochronna skóry zapewnia optymalny poziom utraty wody z naskórka. Woda migruje przez jego kolejne warstwy, aby na końcu odparować z powierzchni skóry. Odpowiednio nawodnione, dobrze przylegające do siebie komórki zapewniają optymalne nasilenie tego zjawiska. Zdrowa bariera ochronna skóry zabezpiecza także przed wnikaniem przez skórę alergenów czy czynników drażniących. Z tych względów przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest istotne dla zdrowia i wyglądu skóry.
Jak nawilżyć skórę?
W zachowaniu optymalnego nawilżenia skóry oprócz picia wody pomaga również odpowiednia pielęgnacja. Dzięki zapewnieniu składników wiążących wodę w naskórku oraz wzmacniających barierę ochronną skóry dobrze dobrane kosmetyki zwiększają nawilżenie skóry i poprawiają jej funkcjonowanie. Ważne jest także stosowanie delikatnych środków myjących, nienaruszających bariery naskórkowej.
ALLERGIKA® - Krem do twarzy MED* dostarcza ceramidów i skwalanu, które uzupełniają lipidy w skórze, natłuszczają ją i wzmacniają barierę ochronną skóry. W połączeniu z dodatkiem gliceryny, która wiąże wodę w naskórku, krem zapewnia zwiększenie nawilżenia skóry. Preparat zawiera bisabolol i pantenol, które dzięki swoim właściwościom łagodzącym i przeciwzapalnym doskonale sprawdzą się przy wrażliwej skórze twarzy. Ten wyrób medyczny polecany jest szczególnie w pielęgnacji suchej skóry czy dotkniętej dermatozami, takimi jak AZS i łuszczyca.
Uzupełnieniem pielęgnacji twarzy, wspierającej odpowiednie nawilżenie skóry, będzie ALLERGIKA® - Krem na powieki MED*. Dzięki dużej zawartości lipidów oraz zastosowanej formule preparat skutecznie regeneruje barierę naskórkową i poprawia nawilżenie skóry. Zastosowane składniki łagodzą swędzenie i zmniejszają łuszczenie wrażliwej i suchej skóry. Krem sprawdzi się w pielęgnacji dojrzałej skóry powiek, przy kontaktowym zapaleniu skóry oraz w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Woda na urodę
Picie dostatecznej ilości wody jest istotnym elementem zachowania zdrowia. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ picia wody na urodę. Przy niedostatecznym nawodnieniu skóra staje się cieńsza, sucha, wrażliwa, traci elastyczność i grubość. Odpowiednie nawilżenie skóry wspomaga dobrze dobrana pielęgnacja, obejmująca składniki wiążące wodę i wspierające barierę skóry.
*ALLERGIKA®- Krem na powieki MED na egzemę powiek
ALLERGIKA®- Krem do twarzy MED na egzemę twarzy
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. z o.o. ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen Niemcy
Bibliografia:
- Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
- Williams, S., et al. "Effect of fluid intake on skin physiology: distinct differences between drinking mineral water and tap water." International journal of cosmetic science2 (2007): 131-138.
- Liska, DeAnn, et al. "Narrative review of hydration and selected health outcomes in the general population." Nutrients1 (2019): 70.