Bariera ochronna skóry – jak smog wpływa na jej zdrowie?
Bariera ochronna skóry – jak smog wpływa na jej zdrowie?

Samochody, zakłady przemysłowe czy składowiska odpadów to źródła zanieczyszczeń powietrza związane z działalnością człowieka. Przyczyniają się do powstawania smogu, który szkodliwie wpływa na środowisko i zdrowie człowieka. Skóra, zwłaszcza w rejonach najbardziej odsłoniętych jak twarz, jest szczególnie narażona na działanie smogu. Jaki jest wpływ smogu na skórę i czy znajduje się on wśród przyczyn alergii?

 

Czym jest smog?

Smog powstaje na skutek reagowania zanieczyszczeń powietrza z mgłą i światłem słonecznym. To mieszanina gazów i cząstek stałych w powietrzu, a jego powstawanie związane jest z pogodą i ukształtowaniem terenu. Tworzeniu smogu sprzyja zima i umiejscowienie w dolinie.

Smog może się tworzyć naturalnie, np. w konsekwencji wybuchu wulkanu czy pożaru lasu. Powstawanie smogu najbardziej kojarzy się jednak z działalnością człowieka. Transport, składowiska odpadów, oczyszczalnie ścieków, elektrownie, zakłady przemysłowe czy działalność rolnicza to źródła zanieczyszczeń powietrza tworzących smog.

 

Dlaczego smog jest szkodliwy?

Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Ekspozycja na smog jest silnie związana ze zwiększoną zapadalnością na choroby serca, płuc, skóry, oczu, układu nerwowego, nowotwory czy problemy z rozrodczością. Może również przyspieszać starzenie się mózgu i rozwój choroby Alzheimera.

Wydaje się, że głównym mechanizmem stojącym za toksycznym działaniem smogu jest stres oksydacyjny spowodowany wolnymi rodnikami. Toksyny uwalniane do powietrza ulegają przekształceniom na skutek oddziaływania ze sobą oraz pod wpływem światła słonecznego. Powstają m.in. wolne rodniki, czyli niezwykle reaktywne cząsteczki, będące jedną z możliwych przyczyn starzenia się organizmu.

smog jak dbać o skórę zimą kosmetyki allergika podrażnienia

 

Jaki wpływ ma smog na skórę?

Wolne rodniki powstają w warunkach fizjologicznych jako produkty uboczne przemian metabolicznych, jednak są szybko neutralizowane. Skóra posiada mechanizmy obronne przed wolnymi rodnikami, m.in. przeciwutleniacze. Ze względu na to, że skóra znajduje się na granicy dwóch środowiskowych, jest nieustannie narażona na działanie wolnych rodników.

 

Co robi smog? Działanie wolnych rodników na skórę

W przypadku powtarzalnej ekspozycji komórek na wolne rodniki, potencjał obronny skóry zostaje wyczerpany. Mowa wówczas o stresie oksydacyjnym. To z kolei prowadzi do uszkodzeń genetycznych, zmian w funkcjonowaniu lipidów i białek, a w konsekwencji do nieprawidłowego działania komórek skóry i jej systemu immunologicznego.

Narażenie skóry na zanieczyszczenia powietrza i wolne rodniki negatywnie wpływa na barierę ochronną skóry, tempo gojenia się ran i prowadzi do zaburzeń pigmentacji. Wprowadza stan zapalny w obrębie skóry i może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Uszkodzenia w obrębie białek i lipidów spowodowane zanieczyszczeniami powietrza prowadzą również do powstawania zmarszczek i szybszego starzenia się skóry.

Pod wpływem wolnych rodników, utlenieniu ulega skwalen, składnik łoju, a produkty tej reakcji nasilają trądzik. Ekspozycja na smog może również zaostrzać przebieg atopowego zapalenia skóry (AZS). Narażenie na zanieczyszczenia powietrza powiązano także z zaostrzeniami istniejącej astmy, rozwojem alergii i chorób atopowych.

smog skóra kosmetyki wsparcie skóry jak dbać allergika

 

Wpływ smogu na barierę ochronną skóry

Istotnym elementem bariery ochronnej skóry są lipidy, w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy. Niestety są bardzo podatne na szkodliwe działanie wolnych rodników i pod ich wpływem utleniają się. W konsekwencji bariera ochronna skóry ulega osłabieniu.

Osłabiona bariera ochronna skóry wiąże się ze zwiększoną ucieczką wody z naskórka, a w konsekwencji suchością skóry czy jej wrażliwością. Łączy się również z większą podatnością skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, m.in. promieniowania UV, co z kolei przyspiesza powstawanie zmarszczek i przebarwień.

 

Jak chronić skórę przed smogiem?

W ochronie skóry przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczeń powietrza ważne jest stosowanie miejscowych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E. Neutralizują one wolne rodniki i zabezpieczają barierę ochronną skóry przed ich negatywnym wpływem. Oprócz tego warto stosować kosmetyki z filtrami UV, unikać miejsc o dużym stężeniu zanieczyszczeń, a w domu stosować oczyszczacze powietrza.

Kluczowym elementem pielęgnacji pod względem ochrony przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza jest skuteczne oczyszczanie skóry. Pozwala na usunięcie osiadłych na niej toksyn i zapobiega ich wnikaniu głębiej, a dzięki temu niweluje uszkadzanie bariery ochronnej skóry.

Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy zadbać o jej nawilżenie. Ze względu na osłabianie bariery ochronnej skóry przez wolne rodniki, skóra narażona na smog może potrzebować większego nawodnienia. Zapewnią je takie składniki jak gliceryna czy alantoina. Oprócz wspomnianego już dodatku przeciwutleniaczy, warto, aby preparat zawierał składniki zapewniające tworzenie ochronnego filmu. Zwiększy on zatrzymanie wody w naskórku, ale także zredukuje przenikanie cząstek zanieczyszczeń do głębszych warstw skóry.

 

Pielęgnacja wspierająca uszkodzoną barierę skóry

Zawarte w ALLERGIKA® - Kremie do twarzy MED* ceramidy i skwalan korzystnie wpływają na odbudowę bariery ochronnej skóry. Z kolei gliceryna wiąże wodę w naskórku i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, który może być zmniejszone w wyniku działania zanieczyszczeń powietrza. Lipidy zawarte w kremie zapewniają delikatny film ochronny na powierzchni skóry, który redukuje wnikanie cząstek zanieczyszczeń oraz ogranicza ucieczkę wody z naskórka. Krem sprawdzi się w pielęgnacji skóry z AZS, łuszczycą i innymi dermatozami.

Z kolei witamina E, stanowiąca składnik ALLERGIKA® - Kremu na powieki MED*, to jeden z przeciwutleniaczy, zalecanych w pielęgnacji niwelującej działanie smogu. Chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które m.in. osłabiają barierę ochronną skóry. Alantoina i bisabolol zawarte w kremie łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego krem polecany jest w pielęgnacji wrażliwej skóry powiek czy przy kontaktowym zapaleniu skóry.

smog skóra zdrowie jak dbać pielęgnacja kosmetyki azs bariera skórna allergika

 

Czy smog jest szkodliwy dla skóry?

Smog niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Jednym z najbardziej narażonych na działanie smogu narządów jest skóra. Pod wpływem zanieczyszczeń powietrza bariera ochronna skóry ulega osłabieniu. Skóra szybciej się starzeje, jest podatna na powstawanie zmian trądzikowych i przebarwień. W ochronie skóry przed negatywnym wpływem smogu należy zwrócić uwagę na skuteczne oczyszczenia, dodatek przeciwutleniaczy oraz wsparcie bariery ochronnej skóry.

*ALLERGIKA® Krem do twarzy MED na egzemę twarzy
ALLERGIKA® Krem na powieki MED na egzemę powiek

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Propharma Sp. Z o. o. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa;
Producent: ALLERGIKA Pharma GmbH, 82515 Wolfratshausen, Niemcy 

Bibliografia:

  • Wong, Tit-Yee. "Smog induces oxidative stress and microbiota disruption." journal of food and drug analysis2 (2017): 235-244.
  • McDaniel, David, Patricia Farris, and Giuseppe Valacchi. "Atmospheric skin aging—Contributors and inhibitors." Journal of Cosmetic Dermatology2 (2018): 124-137.
  • Puri, Poonam, et al. "Effects of air pollution on the skin: A review." Indian journal of dermatology, venereology and leprology4 (2017).
  • Roberts, Wendy. "Air pollution and skin disorders." International Journal of Women's Dermatology1 (2021): 91-97.
  • Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  • Jak smog wpływa na skórę?” dostęp 04.02.2022
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl