Atopowe zapalenie skóry – fakty i mity o AZS
Atopowe zapalenie skóry – fakty i mity o AZS

Nawet 25% dzieci i 8% dorosłych może chorować na AZS [1] – atopowe zapalenie skóry. To przewlekła, złożona choroba zapalna. Występuje z okresami remisji (objawy są słabe lub nie ma ich wcale) i nawrotów (objawy wracają lub się nasilają). Chorzy zmagają się przede wszystkim z charakterystycznymi zmianami skórnymi oraz przesuszeniem i uporczywym swędzeniem. 

Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry atopowej? Poznaj najczęstsze fakty i mity o AZS, dzięki którym lepiej zrozumiesz tę chorobę!

Atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe – MIT

Zaczerwienienia, grudki, pęcherzyki, bruzdy, przesuszenia, pogrubienia, strupki, a nawet ranki – tym mogą charakteryzować się zmiany skórne, które występują u osób chorych na atopowe zapalenie skóry. Często znajdują się w widocznych miejscach, np. na dłoniach czy twarzy. 

To właśnie dlatego niektórzy wciąż wierzą w ten mit o AZS i boją się zakażenia np. na basenie czy siłowni. Tymczasem nawet bliski kontakt ze skórą chorego nie powoduje zachorowania: atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe! 

AZS to tylko choroba skóry – MIT

AZS zwykle jest określane dermatozą, a więc chorobą skóry. I rzeczywiście – te najbardziej oczywiste objawy występują właśnie na skórze, która jest przesuszona, łuszcząca się, intensywnie swędząca, z wypryskiem atopowym. Zaburzenie bariery naskórkowej obecne w przebiegu AZS powoduje, że procesy zapalne zaczynają się aktywować. 

Coraz częściej zwraca się jednak uwagę, że atopowe zapalenie skóry należy do chorób autoimmunologicznych – związanych z niepoprawną reakcją układu odpornościowego. Wielu badaczy podkreśla, że schorzenie ma charakter ogólnoustrojowy. 

AZS niekorzystnie wpływa na całe życie. Aż 84% chorych ma trudności z zasypianiem [2], ponieważ swędzenie często nasila się właśnie wieczorem i w nocy. Dla części pacjentów to również źródło lęków, odizolowania, poczucia stygmatyzacji, a nawet depresji. Dodatkowo u osób z atopowym zapaleniem skóry często występują takie choroby jak astma oskrzelowa, alergia czy inne zaburzenia o podłożu autoimmunologicznym.

azs_a_kondycja_psychiczna

 

AZS występuje tylko pod kolanami i w zgięciach łokci – MIT

Zmiany charakterystyczne dla choroby często występują w zgięciach łokci i pod kolanami – to fakt o AZS. Wbrew pozorom wcale nie jest to jedyna lokalizacja wyprysku atopowego. Gdzie jeszcze mogą pojawić się takie zmiany? Inne często dotknięte miejsca to:

 • twarz – policzki, czoło, uszy, powieki, okolice ust
 • szyja, kark,
 • owłosiona skóra głowy,
 • grzbiety dłoni i stóp,
 • klatka piersiowa.

Lokalizacja zależy od różnych czynników, m.in. wieku, indywidualnych uwarunkowań czy fazy choroby. Wszystkie niepokojące zmiany – niezależnie od miejsca, w którym się pojawiają – najlepiej zawsze skonsultować z lekarzem.

azs_na_twarzy

 

AZS nie występuje na skórze głowy – MIT

Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, owłosiona skóra głowy jest jedną z możliwych lokalizacji AZS. Zmiany mogą powodować nie tylko uporczywe swędzenie i łuszczenie skóry, ale również suchość, łamliwość i wypadanie włosów. Atopowe zapalenie skóry głowy może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

W tym przypadku lekarze zalecają przede wszystkim unikanie czynników drażniących (np. gorąca woda, suche powietrze, silne kosmetyki) oraz stosowanie delikatnych, testowanych dermatologicznie środków – takich jak łagodny szampon ALLERGIKA®

To preparat wolny od barwników, konserwantów, substancji zapachowych, parabenów i naturalnych alergenów. W składzie znajdziesz z kolei łagodne składniki myjące, które delikatnie oczyszczają skórę głowy i włosy. Pomagają też w niwelowaniu nieprzyjemnego uczucia swędzenia.

 

lagodny_szampon

Z atopowego zapalenia skóry zawsze się wyrasta – MIT

Atopowe zapalenie skóry w większości przypadków rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. To jednak choroba przewlekła i nawrotowa. Z tego powodu nawet u 45–60% chorych objawy mogą pojawiać się przez całe życie [3] – często na zmianę dochodzi do remisji i nawrotów. Jedynie część osób zmaga się z atopowym wypryskiem tylko w młodszym wieku, a więc „wyrasta” z choroby.

A to jeszcze nie wszystko – kolejny fakt o AZS jest taki, że u części osób choroba może ujawnić się dopiero w dorosłym wieku. Według danych 1 na 4 dorosłych z atopowym zapaleniem skóry to pacjent, u którego choroba rozwinęła się de novo (bez objawów w dzieciństwie) [4]

z_azs_sie_wyrasta

 

Osoby chore na AZS powinny się rzadko kąpać – MIT

Delikatne oczyszczanie skóry jest jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji skóry atopowej – pomaga przede wszystkim pozbyć się drobnoustrojów, które mogłyby zaostrzyć objawy i wywołać infekcje. Co zalecają lekarze? Kąpiel osoby z AZS powinna być:

 • dość krótka, trwająca ok. 5 minut,
 • w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała,
 • bez silnych środków myjących,
 • bez stosowania gąbek, myjek,
 • bez mocnego pocierania ręcznikiem,
 • zakończona delikatnym osuszeniem skóry i nałożeniem odpowiednich produktów nawilżających.

Czym myć skórę chorego na AZS? Podczas codziennej pielęgnacji najlepiej zastosować takie środki, które są przeznaczone do szczególnie wymagającej i delikatnej skóry – np. ALLERGIKA® Lipo olejek pod prysznic. Dzięki wysokiej zawartości lipidów (52%) olejek pomaga nawilżyć skórę i wzmocnić jej barierę ochronną.

Czego unikać? Długie kąpiele w bardzo gorącej wodzie, silne detergenty oraz intensywne pocieranie ręcznikiem mogą zaostrzać objawy AZS. Gąbki i myjki – oprócz możliwości mechanicznego uszkodzenia skóry – są też siedliskiem drobnoustrojów.

azs_nie_pownny_sie_czesto_myc

 

Przyczyną AZS są tylko alergie – MIT

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna – nie jest alergią. Z powodu zaburzeń bariery ochronnej skóry chorzy częściej mają jednak różnego typu uczulenia. Ich skóra jest uwrażliwiona i bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, np. właśnie alergenów.

Eksperci wskazują, że 3–50% dzieci z AZS ma alergię pokarmową, a 50–90% pacjentów z AZS ma nadwrażliwość na alergeny wziewne [5]. 

Przy połączeniu atopowego zapalenia skóry i alergii warto szczególnie uważać na narażenie na czynniki alergiczne. Może nie tylko powodować np. katar, ale dodatkowo zaostrzać objawy samego AZS.

Skąd w takim razie bierze się atopowe zapalenie skóry? To choroba o bardzo różnorodnym, nie do końca poznanym podłożu. Na pojawienie się objawów ma wpływ kombinacja czynników genetycznych, autoimmunologicznych, środowiskowych i związanych z funkcjonowaniem bariery skórnej. Przykładowo ryzyko zachorowania na AZS przez dziecko chorych rodziców wynosi 40% (jeden chory rodzic) lub 80% (dwóch chorych rodziców) [5].

alergie_przyczyna_azs

 

Atopowe zapalenie skóry to inaczej łuszczyca – MIT

Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca to dwie różne choroby. Obie mają jednak podobne podłoże (nie do końca poznane) i w dużej mierze dotyczą skóry, często nawet podobnych lokalizacji. Zwykle objawiają się też swędzeniem, jednak w przypadku AZS jest ono zdecydowanie silniejsze i bardziej uporczywe. Dodatkowo są przewlekłe, mają okresy remisji i nawrotów.

Co warto wiedzieć o łuszczycy? Choroba dotyczy ok. 3% Polaków [6]. U chorych występują zmiany skórne – najpierw drobne grudki, później większe, pokryte łuską. Pod nią skóra jest błyszcząca, delikatnie też krwawi. Oprócz najpowszechniejszej łuszczycy zwyczajnej istnieją również inne odmiany choroby, m.in. stawowa, paznokci, owłosionej skóry głowy. Odpowiednia pielęgnacja skóry pomaga w łagodzeniu objawów AZS – FAKT

Ze względu na specyfikę choroby leczenie AZS jest leczeniem objawowym. Jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie dokuczliwości objawów oraz przyspieszenie regeneracji skóry. Oprócz unikania czynników drażniących kluczowym, standardowym rozwiązaniem jest zastosowanie środków pielęgnujących – emolientów. To dermokosmetyki bez szkodliwych dla skóry z AZS substancji. Ich celem jest nawilżenie, natłuszczenie oraz odbudowa bariery ochronnej skóry.

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest wskazana również u osób, u których choroba znajduje się w remisji – nawet jeśli nie mają żadnych objawów. To jeden z elementów profilaktyki, który zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego rzutu. 

Dla osób szukających delikatnej pielęgnacji, m.in. skóry z objawami AZS, powstały przebadane klinicznie dermokosmetyki ALLERGIKA®. Co znajdziesz wśród nich?

W dermokosmetykach znajdziesz takie składniki jak łagodzący swędzenie polidokanol lub uspokajający skórę bisabolol, antyoksydacyjna i wzmacniająca witamina E oraz nawilżająca i natłuszczająca gliceryna.

odpowiednia_pielegnacja_skory_atopowej

 

AZS nasila się podczas stresu – FAKT

Stres jest jednym z czynników, które mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry. Jak wskazują badania – narażenie na stresowe sytuacje może przyczyniać się do zaburzenia równowagi bariery skórnej, a także utrudniać jej regenerację. 

Do zaostrzenia uporczywych symptomów AZS mogą doprowadzić również inne silne negatywne emocje (np. złość). Z tego powodu stosowanie technik zmniejszających stres i psychoterapii może korzystnie wpłynąć na objawy.

W ostatnich latach pojawiło się wiele mitów o AZS. Już wiesz, skąd się wzięły i jaka jest prawda na temat tej choroby. Dzięki temu lepiej zrozumiesz jej specyfikę – szczególnie jeśli schorzenie dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby. Pamiętaj, żeby w razie niepokojących objawów porozmawiać z lekarzem, który pomoże dobrać indywidualnie dopasowane leczenie. 

azs_choroba_skory

 

Źródła:

 

[1] https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.167.14.2.

[2] https://zrozumiecazs.pl/azs

[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci

[4] Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia. „Lekarz POZ”. 5/2019.

[5] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca

https://www.termedia.pl/dermatologia/Atopowe-zapalenie-skory-i-luszczyca-gdy-skora-glowy-wymaga-szczegolnego-postepowania,53488.html

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/654/original/9-16.pdf?1481030378

https://podyplomie.pl/medycyna/10610,leczenie-ogolnoustrojowe-atopowego-zapalenia-skory-u-doroslych

https://zdrowie.pap.pl/wywiady/byc-zdrowym/azs-nie-banalna-wysypka

https://www.termedia.pl/dermatologia/Autoimmunologiczne-choroby-skory-Pacjent-w-centrum-uwagi,48941.html

https://www.standardy.pl/newsy/id/318

https://www.termedia.pl/dermatologia/Leczenie-systemowe-AZS-najnowsze-rekomendacje-AAD,53919.html

https://www.mp.pl/alergologia/streszczenia-badan/przeglad/297710,atopowe-zapalenie-skory-a-choroby-autoimmunologiczne

https://www.termedia.pl/dermatologia/AZS-to-nie-tylko-choroba-skory,41982.html

 produkty_allergika_na_objawy_azs

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl